۱۶ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۸
عضو کمیسیون کشاورزی:

لایحه UPOV ایراداتی دارد و باید دوباره در کمیسیون کشاورزی مجلس بررسی شود

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی گفت: «طرح UPOV» با توجه به حساسیت‌هایی که دارد قرار است دوباره در کمیسیون کشاورزی مجلس مورد بررسی قرار گیرد تا اجازه طرح دوباره در صحن مجلس یابد.

به گزارش عیارآنلاین، نظر افضلی عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ارتباط با آخرین وضعیت طرح پیوستن ایران به کنوانسیون بین‌المللی حمایت از ارقام جدید گیاهی (UPOV) اظهار کرد: روز گذشته به همراه تعدادی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی نامه‌ای به امضا رساندیم که دیگر این طرح در صحن علنی مجلس مطرح نشود.

وی افزود: این طرح ایراداتی دارد و بنابراین باید دوباره در کمیسیون کشاورزی منابع طبیعی مجلس بیاید و طرح شود.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: بعد از اعلام این طرح حساسیت‌های زیادی در جامعه کشاورزی کشور برانگیخته شد بنابراین نیاز است دوباره مورد بررسی مجدد در کمیسیون کشاورزی قرار گیرد.

وی تصریح کرد: این طرح جزئیات مختلفی دارد که قبل از طرح در صحن علنی مجلس نیاز به تصمیم‌گیری و بررسی مجدد دارد که مشکلات آن را ما متوجه شدیم و باید به صورت کارشناسانه‌تر مورد بررسی قرار دهیم.

بنابراین گزارش، پیوستن ایران به کنوانسیون بین‌المللی محدودیت‌های زیادی برای کشاورزان در کشورهایی که عضو این اتحادیه هستند ایجاد کرده است. تاکنون تعداد کمی از دولت‌ها (شصت و هفت دولت) به این کنوانسیون در آمده‌اند.

عضویت ایران در این کنوانسیون معایب زیر را به همراه خواهد داشت:

۱- با عنایت به اینکه ایران صادر کننده بذر نبوده و قسمت اعظم بذر محصولات مختلف مانند ذرت، کلزا، سویا، پنبه، خیار،گوجه فرنگی ، بنفشه، اطلسی، و … از خارج وارد می شود این کنوانسیون حامی به‌نژادگر خارجی است نه داخلی. یعنی ما علاوه بر قیمت بذری که تا کنون پرداخت می کردیم باید حقوق و مزایای بیشتری به ایشان تقدیم کنیم!!

۲- عضویت ایران به معنی پذیرش محدودیت های فراوان در ازای به دست آوردن هیچ است هیچ مزیتی از عضویت نصیب ایران نخواهد شد.

۳- حدود ۸۰ درصد کشاورزان ایران خرده پا هستند که از مزرعه خود برای سال بعد بذرگیری می نمایند. در صورت عضویت همه آنها مجبور به پرداخت مبلغی به شرکت های خارجی خواهند شد و در صورت تخلف، صدها پرونده حقوقی در مجامع بین المللی علیه ایران طرح خواهد شد.

۴- در سالهای گذشته از منابع مختلف بذرها و نهال های مختلفی وارد کشور شده است، در صورت عضویت باید پاسخگوی تک تک آنها بوده و مجبور به پرداخت جریمه خواهیم شد.

۵- در برنامه‌های تحقیقات به‌نژادی به منظور ترکیب صفات مطلوب، معمولا ارقامی از خارج وارد و با ارقام داخلی آمیزش داده شده و ارقام جدید حاصل می شوند. در صورت عضویت اینگونه تحقیقات متوقف و یا مشروط به اخذ مجوز و پرداخت سهم طرف خارجی خواهد شد.

۶- بذر بسیاری از ارقام بومی کشور مانند گندم، شبدر، یونجه، گیاهان دارویی و .. در سال‌های گذشته از کشور خارج شده‌اند و هم اکنون توسط شرکت‌های خارجی به عنوان رقم ثبت شده‌اند، در صورت عضویت، حتی برای کشت همین ارقام ایرانی (مانند شبدر ایرانی) هم مجبور به پرداخت مبلغ به طرف های خارجی خواهیم شد.

۷- برای استفاده از فرآورده‌های رقم مانند روغن ، کنسرو، کمپوت و … نیز پرداخت حق به‌نژادگر لازم است.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: