۱۷ اسف ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۱۰
ضرورت توجه به دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه

پایان داعش نقطه شروع بازسازی عراق

سلیم الجبوری، نخست‌وزیر عراق گفت: «کنفرانس بازسازی عراق در کویت سرآغازی برای حرکت به سمت عراقی امن و باثبات است». وی همچنین خواستار جلب کمک‌های بین‌المللی برای بازسازی عراق و بازگشت آوارگان به کشور شد.

به گزارش عیارآنلاین، پس از پایان عملیات پاک‌سازی کشور عراق از گروه منصوب به دولت اسلامی (داعش) برخی شهرهای عراق مانند تکریت، رمادی، فلوجه، الانبار و موصل طی عملیات نظامی علیه دانش خسارت‌های مالی فراوان دیدند. ناگفته نماند که یکی از اهداف داعش نابودی زیرساخت‌های عراق و ویرانی مدارس و بیمارستان‌ها بود. به گفته سازمان بهداشت جهانی بیشتر بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در این کشور تخریب‌شده‌اند. این سازمان نابودی کامل ۱۴ بیمارستان در شهرهای سنی نشین الانبار، نینوا و صلاح‌الدین را خبر داد. بنا به این گزارش مردم عراق از مشکلات روحی و روانی ناشی از این بحران رنج‌برده و امکانات پزشکی برای رسیدگی به بیماری‌های رایج زنان وجود نداشته و واکسینه کردن میلیون‌ها کودک با مشکل مواجه شده است. در این شرایط بیماری‌هایی که تا قبل از این مراحل درمان ساده‌ای داشته‌اند حال می‌توانند منجر به مرگ مردم این کشور شوند.

اکنون داعش شکست‌خورده و دولت عراق درصدد بازسازی کشور خود برآمده و به این منظور کنفرانسی برای دریافت کمک مالی از سایر کشورها ترتیب داده که این کنفرانس به میزبانی کشور کویت در روزهای ۲۳ تا ۲۵ بهمن‌ماه برگزار می‌شود. عراق برای این کنفرانس سه‌روزه، بیش از ۷۰ کشور ازجمله ایران را دعوت به همکاری کرده است. وزیر امور خارجه ایران همانند رکس تیلرسون وزیر امور خارجه آمریکا و آنتونیو گوتریش دبیر کل سازمان ملل متحد در این نشست حضور خواهد داشت. روز دوشنبه و سه‌شنبه در این اجلاس مربوط به بخش خصوصی و روز چهارشنبه متعلق به وزیران امور خارجه کشورهاست که طی آن حاضرین مبالغ موردنظر خود را اعلام و بیانیه پایانی صادر خواهد شد.

در حال حاضر بیشتر تمرکز دولت عراق بر بازگرداندن بیش از دو میلیون آواره به کشور خود است و به این منظور بایستی زیرساخت‌های کشور ازجمله بیمارستان‌ها، مدارس و منازل را بازسازی کند که درواقع این‌ها از پروژه‌های مهم و راهبردی کشور عراق هم هستند. دولت عراق اعلام کرده که برای این بازسازی‌ها نیازمند ۱۰۰ میلیارد دلار است. بخش خصوصی دولت‌ها می‌توانند با ارائه خدمات فنی مهندسی و ساخت بیمارستان‌ها و تجهیز آن‌ها، ساخت منازل و مشارکت در احداث خطوط تولید در عراق علاوه بر سامان‌دهی این کشور، در آینده اقتصادی آن سرمایه‌گذاری کنند. حال باید دید ایران در چه زمینه‌هایی توانایی کمک به این کشور را دارد. تمایل عراق به همکاری با ایران بیش از سایر کشورهاست زیرا بیشترین طول مرز را با ایران دارد و بیشترین گذرگاه مرزی ایران هم با این کشور است. همسایگی این دو کشور سبب تسهیل دسترسی و تقلیل هزینه‌های نقل‌وانتقال می‌شود. از دیگر دلایل این تمایل می‌توان به نقاط اشتراک فرهنگی و مذهبی میان این دو کشور اشاره کرد.

در این میان کشورهای مختلفی ازجمله ترکیه، چین، آمریکا و کره جنوبی برای حضور در آینده اقتصادی عراق باهم در رقابت هستند. عربستان سعودی حضورش را با شرط اطلاع از محل مصرف هزینه‌های کمک شده همراه کرده است. دولت ایالت متحده آمریکا هم طرحی با مضمون «بازسازی در برابر نفت» مطرح کرده است. ترامپ طرح خود را با ۲۰ کارشناس اقتصادی و حقوقی تدوین و به مجلس ارائه کرده است و معتقد است آمریکا باید از سرمایه نفتی عراق بیش ازآنچه تابه‌حال بوده بهره ببرد و می‌تواند باوجود بحران مالی عراق با استفاده از نفت چندین هدف واشنگتن را در داخل عراق محقق کند که از آن اهداف می‌توان به وابستگی بیشتر شرکت‌های عراقی به شرکت‌های آمریکایی و تأثیرگذاری مثبت بر افکار عمومی مردم عراق نسبت به کشور آمریکا اشاره کرد. ظاهراً آمریکا می‌خواهد این بار نه بازور و ارتش نظامی بلکه باسیاست‌های اقتصادی و فرهنگی به کشور عراق بازگردد. حال باید دید که هرکدام از این کشورها تاکنون چه میزان در اقتصاد بین‌المللی این کشور سهم داشته‌اند.

با ضعفی که عراق در تولید داخل داشته و دارد، همواره ۹۵ درصد نیاز کشور خود را از طریق واردات تأمین می‌کند. طبق آمار، ۸۰ درصد بازار مصرفی عراق در قسمت مرکزی و جنوبی این کشور قرار دارد و تجار و بازرگانان نباید از این بخش‌ها غافل شوند. در سال ۲۰۱۲ به ترتیب ترکیه، ایران و چین مقام‌های اول تا سوم صادرات به کشور عراق بوده‌اند. چین رقیبی است که در سال ۲۰۱۳ گوی سبقت را از ایران ربود و به جایگاه دوم رسید. این کشور در ۲۰ سال اخیر پیشرفت چشمگیری در اقتصاد جهانی داشته و این مسئله که بخش عمده‌ای از محصولات مصرفی متعلق به چین است بر کسی پوشیده نیست. این در حالی است که ایران تقریباً به مدت سه سال است که ارزش مبادلات خود با عراق را بر روی ۶ میلیارد دلار نگه‌داشته است. باید توجه داشت که کشور ما نیاز به سرمایه‌گذاری بلندمدت دارد و صرف صادرات ناچیز برخی محصولات به عراق و غافل شدن از دیگر راه‌های اقتصادی هیچ تضمینی برای استمرار روابط اقتصادی میان این دو کشور نخواهد بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: