۱۶ اسف ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۲۷
بررسی وعده‌های مالی برای پالایشگاه ستاره خلیج فارس

همه تلاش ها برای تحقق یک وام ۲۶۰ میلیونی

سرانجام، مشکلات مالی پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اختصاص وام ۲۶۰ میلیون یورویی از صندوق توسعه ملی به سوی حل شدن پیش می رود. این وعده قرار است طی چند قسط محقق شود. رئیس جمهور اعلام کرده است که اعطای وام به این پروژه را شخصا در تاریخ ۸ اسفند ۹۶ امضا کرده و به گفته مدیرعامل پالایشگاه، این واحد تولیدی تا پایان اسفندماه، ۱۰۰ میلیون یورو تسهیلات از صندوق توسعه ملی دریافت خواهد کرد.

به گزارش عیارآنلاین، مسئولین وزارت نفت و نمایندگان کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی تصمیم گرفتند بقیه منابع مالی مورد نیاز پالایشگاه ستاره خلیج فارس را از صندوق توسعه ملی تامین کنند تا روند ۱۲ ساله ساخت این پالایشگاه پایان یابد.

در همین راستا طبق گفته علیرضا صادق آبادی معاون وزیر نفت قرار بود به دستور ریاست محترم جمهور برای حل مشکل تامین مالی پالایشگاه ستاره خلیج فارس وام ۲۶۰ میلیون یورویی تا پایان سال ۹۶ از محل صندوق توسعه ملی برای تسریع در روند بهره‌برداری از این پالایشگاه اختصاص یابد. در ۲۶ دی ماه سال جاری این وام به تصویب هیئت امنای صندوق توسعه ملی نیز رسید. علاوه‌ بر این، هفته گذشته روحانی در سفر خود به هرمزگان درباره وضعیت پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: فاز دوم این پالایشگاه ابتدای سال آیندهبه بهره‌برداری خواهد رسید.

وی درباره وضعیت تامین مالی این پالایشگاه افزود: من هشتم اسفندماه سند اختصاص پول‌های مورد نیاز این پروژه را از محل صندوق توسعه ملی امضا کردم.

این وام در حالی قرار است توسط صندوق توسعه ملی پرداخت شود که در گذشته این صندوق، وام ۶۵۰ میلیون یورویی پالایشگاه ستاره خلیج فارس را در یک فرآیند دو ساله پرداخت کرده بود. محمدعلی دادور مدیرعامل پالایشگاه ستاره خلیج فارس در گفتگو با مهر در پاسخ به اینکه قبلا تخصیص منابع مالی از صندوق توسعه ملی برای این پروژه ۲ سال زمان برده بود، حالا چه ساز و کاری برای تعجیل در دریافت این منابع مالی در نظر گرفته شده است، توضیح داد:: این وام موفق به دریافت مصوبه هیات وزیران شد و هفته آینده نخستین بخش آن را دریافت می کنیم؛ ضمن اینکه با توجه به پیگیری‌های شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی، همگی بر این باورند که این پروژه پویایی دارد؛ بنابراین نگاه ها برای تخصیص منابع مالی مثبت تر از قبل شد.

وی افزود:اسناد و مدارک لازم برای دریافت نخستین قسط به مبلغ ۴۰ میلیون یورو نیز تهیه گردیده، اما تا پایان سال، حداقل ۱۰۰ میلیون یورو را دریافت می کنیم.

همچنین مدیرعامل شرکت پالایش نفت ستاره خلیج فارس در پاسخ به اینکه چرا از روش های تامین مالی سریع‌تر نظیر تامین مالی مردمی و انتشار اوراق برای تامین منابع باقی مانده استفاده نمی شود ضمن تاکید بر اینکه وام گرفته شده از صندوق توسعه برای این پالایشگاه کافی است  و دیگر نیازمند انتشار اوراق مشارکت نیستیم، گفت: با تامین ۴۰ تا ۵۰ میلیون یوروی دیگر می‌توانیم فاز دوم این پالایشگاه را به تولید پایدار برسانیم؛ این در حالی است که اجناس و تجهیزات مورد نیاز پالایشگاه به سرعت وارد روند عملیاتی می‌شود و مشکلی در این زمینه نیست.

این مقام مسئول درباره زمان افتتاح فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس نیز خاطرنشان کرد: افتتاح فاز دو پالایشگاه ستاره خلیج فارس را می توانیم پیش از پایان سال نیز شاهد باشیم؛ اما تولید پایدار این فاز در فروردین یا نهایتا اردیبهشت ماه سال آینده، انجام می‌شود؛ البته امیدوارم تا آن زمان واحد تقطیر فاز ۳ نیز وارد مدار شود.

با روی کار آمدن صادق آبادی به عنوان مدیرعامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران، عزم وزارت نفت و شرکت مذکور برای تکمیل هرچه سریع‌تر پالایشگاه ستاره خلیج فارس دوچندان شده و روند اتمام کار سرعت چندبرابری گرفته است. در صورتی که وعده دریافت بخشی از وام صندوق توسعه ملی تا قبل از عید نوروز برای پالایشگاه ستاره محقق شود، این شرکت موفق شده است فرآیند اخذ وام از صندوق توسعه که به بروکراسی اداری و زمانبر بودن مشهور است را با ورود رئیس جمهور و حمایت وزارت نفت از دو سال به چندماه کاهش دهد. چیزی که انتظار می رود با اصلاح فرآیند اخذ وام از صندوق توسعه ملی و کاهش بروکراسی اداری در آن، برای تمام پروژه ها و بدون دخالت مستقیم مسئولین محقق گردد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: