۹ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۳۱

معاون وزیر علوم: در حوزه وقف، علم و فناوری، باید از سرمایه‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز استفاده کنیم

دکتر عبدالرضا باقری قائم مقام وزیر علوم و رئیس مرکز هیئت‌هاى امنا و هیئت ممیزه مرکزی، چهارشنبه در نخستین همایش ملی وقف، علم و فناوری در دانشگاه فردوسی مشهد گفت: خیران در سال های گذشته ساخت ۶۵۰ هزار مترمربع از طرح‌های عمرانی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی را انجام داده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین،دکتر باقری در این آیین اظهار داشت: بیش از ۱۲۰ هزار مترمربع از طرح‌های عمرانی نیز هم اکنون به وسیله خیرین اموزش عالی در حال ساخت است.
وی افزود: در بیش از ۶۰ دانشگاه کشور بنیاد های حامیان علم و فناوری و نیکوکاری شکل گرفته است که نقش مهمی در کمک به توسعه علم و فناوری ایفا می‌کنند.
قائم مقام وزیر علوم با بیان اینکه هم اکنون افزون بر ۷۰ درصد منابع دانشگاه‌ها توسط دولت و ۳۰ درصد توسط خود دانشگاه‌ها تامین می شود، گفت: این میزان باید افزایش یابد
باید مطابق با مدل‌های جهانی برای دانشگاه‌ها منابع پایدار ایجاد کنیم.
وی بر ایجاد منابع پایدار برای تولید علم و فناوری در دانشگاه‌ها تأکید کرد و افزود: همه تلاش ما این است که حوزه خیرین بصورت یک نهاد مردمی و مستقل از دانشگاه باقی بماند و در عین حال کمک کار دانشگاه‌ها باشد.
دکتر باقری خاطرنشان کرد: ایرانیان از قدیم به موضوع وقف و کارهای حسنه و ماندگار توجه ویژه‌ای داشته‌اند. از ابتدای انقلاب شکوهمند اسلامی نیز خیران در حوزه آموزش و پرورش بسیار فعال بوده‌اند و در حوزه آموزش عالی نیز دانشگاه شهید باهنر کرمان و دانشگاه یزد نمونه‌هایی مثال زدنی از اقدامات موثر خیران هستند.
وی تاکید کرد: در حوزه وقف، علم و فناوری، باید از سرمایه‌های ایرانیان مقیم خارج از کشور نیز استفاده کنیم.
نخستین همایش ملی وقف، علم و فناوری، با محوریت تبیین ضرورت توسعه وقف در عرصه علم وفناوری، الگوی توسعه و اجرایی سازی گفتمان وقف در حوزه علم و فناوری، بهبود نظام مدیریت وقف در زمینه علم و فناوری و نقش علم و فناوری در احیا و ارتقای بهره‌وری موقوفات در دانشگاه فردوسی مشهد در حال برگزاری است.

منبع: وزارت علوم،تحقیقات و فناوری

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: