۱۴ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۱۴

روایتی از زمینگیر شدن مشاغل در تله تامین اجتماعی/ فیلم

ماده ۴۱ قانون تامین اجتماعی به موضوع حق قراردادها اشاره می‌کند که بر اساس آن پیمانکاران موظف هستند تا درصدی را به عنوان حق بیمه پرداخت نمایند.

به گزارش عیارآنلاین، بر اساس ماده ۴۱ قانون، سازمان تامین اجتماعی می‌تواند با توجه به نوع قرارداد پیمانکاری درصدی از قرارداد را به‌عنوان حق بیمه لحاظ کند و آن مبلغ را از پیمانکار طلب کند که اصطلاحاً به آن حق بیمه قراردادها گفته می‌شود.

در همین راستا شرکت‌های مختلف از رفتار تامین اجتماعی و مواجهه با مامورین این سازمان مکررا گله­‌مند هستند و معتقدند این سازمان با تفسیر به رای قانون هر روز بخشنامه‌ای جدید مرتبط با بیمه قراردادها صادر می‌کند که دردسر ساز شده است. به طوری که بخش خصوصی نمی‌داند مطابق با کدام دستورالعمل باید رفتار خود را تنظیم کند. همچنین برخی دیگر بر این باورند که سازمان تامین اجتماعی تنها به دنبال افزایش درآمد بوده و حقوق کارگران و پیمانکاران را نادیده می‌گیرد و از این رو است که بیمه قراردادها در فضایی کاملا غیر شفاف و مبهم دریافت می‌شود.

نظرات موافق و مخالف بسیاری درباره باقی‌ماندن ماده ۴۱ در قانون تامین اجتماعی تاکنون مطرح شده است. در ماه‌های اخیر اصلاح یا حذف این ماده در دستور کار مجلس قرار گرفته است اما به دلایل نامعلومی مسکوت مانده است.

در این راستا هم اندیشی تخصصی با موضوع «بیمه قراردادهای بیمه پیمانکاری (مقاطعه کاری)» به میزبانی پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین با حضور جمعی از نمایندگان مجلس، کارشناسان، نمایندگان کارفرمایی و مدیران دولتی برگزار شد.

دکتر کوهکن نماینده مجلس شورای اسلامی، مهندس سیفی رئیس انجمن کارفرمایان استان تهران، تکلی عضو کمیسیون تسهیل کسب وکار اتاق بازرگانی، گرجی پور مدیرکل دفتر بیمه­ های اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و عنبری کارشناس فضای کسب و کار  حاضرین در نشست بودند.

در فیلم کوتاه زیر برشی از هم اندیشی مذکور است.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: