۱۲ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۱۷
عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو با عیارآنلاین:

مسئولان باید در پذیرش UPOV از تجربه برجام عبرت گیرند

تربتی‌نژاد پیرامون چالش‌های الحاق ایران به کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی و عضویت در اتحادیه آن ( UPOV) گفت: با پیوستن به این کنوانسیون ضمن افزایش هزینه‌های تولید محصولات کشاورزی برای بهره‌برداران خرد روستایی، شرایط  برای از بین رفتن بذرهای بومی کشور و به دنبال آن وابستگی شدید به سایر کشور‌ها برای تامین بذرهای موردنیاز خود فراهم می‌شود.

نورمحمد تربتی‌نژاد، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون چالش‌های الحاق ایران به کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی و عضویت در اتحادیه آن ( UPOV) گفت: استفاده از ارقام جدید گیاهی با توجه به افزایش بهره‌وری که دارند اقدامی مفید است ولی در پیوستن به این کنوانسیون باید آینده‌نگری لازم را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه مسئولان کشور باید برجام را آئینه‌ای در مقابل خود قرار دهند و از تجارب آن عبرت گیرند، گفت: کنوانسیون‌های بین‌المللی دارای ابعاد ریز و پنهان فراوانی هستند به همین دلیل بررسی دقیق و همه جانبه‌ای را طلب می‌کنند.

نماینده مردم گرگان و آق‌قلا پیرامون اثرات مخرب پیوستن به کنوانسیون حمایت از ارقام جدید گیاهی گفت: با پیوستن به این کنوانسیون هزینه‌های تولید  محصولات کشاورزی برای کشاورزان خرد روستایی افزایش پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: با پیوستن به این کنوانسیون شرایط  برای از بین رفتن بذرهای بومی کشور و به دنبال آن وابستگی شدید به سایر کشور‌ها برای تامین بذرهای موردنیاز خود فراهم می‌شود.

تربتی‌نژاد پیرامون  تصویب سریع و عجولانه این کنوانسیون در کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: این لایحه در کمیسیون کشاورزی با جزئیات دقیق مورد بررسی قرار نگرفت. در زمان تصویب این لایحه نماینده شورای نگهبان و دولت حضور داشتند. تصویب کمیسیون کشاورزی به معنای نهایی شدن نیست در صحن مجلس به صورت دقیق این موضوع را بررسی خواهیم کرد.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: