۱۳ اسف ۱۳۹۶ ساعت ۰۹:۲۲
اگر رسانه ملی، تریبونی برای انعکاس مشکلات مردم بود...

عملکرد ضعیف رسانه ملی یکی از ریشه‌های مهم اعتراضات اقتصادی

رسانه ملی نقش بسیار مؤثری در انعکاس مشکلات و مطالبات مردم به مسئولان و انتقال گزارش عملکرد مسئولان و پاسخ‌های آن‌ها به مشکلات و مطالبات مردم به جامعه بر عهده دارد. رسانه ملی در سال‌های اخیر به این وظیفه خود تا حدود زیادی عمل نکرده و همین امر یکی از ریشه‌های اعتراضات اقتصادی مردم است.

به گزارش عیارآنلاین، به صورت کلی، رسانه ملی نقش بسیار مهمی در کنار قوای سه‌گانه برای تقویت کارآمدی و مقبولیت نظام دارد و وظیفه اصلی آن نیز رساندن صدای مطالبات مردم به مسئولان و همچنین پاسخ‌های مسئولین به این مطالبات است. درواقع، رسانه ملی باید حلقه وصل میان مسئولین و عموم مردم باشد.

همواره مردم از رسانه ملی انتظار دارند تا در بزنگاه‌های سیاسی، اقتصادی و اجتماعی با تهیه برنامه‌های کارشناسی و صریح نسبت به شفاف‌سازی وضعیت موجود جامعه اقدام کنند و اجازه ندهند که حرف‌های منطقی و مطالبات واقعی مردم از طریق رسانه‌های معاند پخش شود و عملاً سیاسی گردد و بی‌نتیجه بماند.

با توجه به بمباران خبری شبکه‌های رسانه‌ای ضدانقلاب، حساسیت و اهمیت عملکرد مناسب رسانه ملی در سال‌های اخیر افزایش هم یافته است زیرا اگر بخش‌های مهمی از واقعیت‌های اقتصادی و اجتماعی جامعه توسط رسانه ملی سانسور شود، اعتماد مردم به این رسانه کاهش می‌یابد و عملاً رسانه‌های معاند می‌توانند در مدیریت فضای جامعه درباره این امور نقش مهمی ایفا کنند. درواقع، انتظار می‌رود رسانه ملی در فضای غبارآلود موجود، انعکاس‌دهنده فریاد مظلومان و آزادی خواهان باشد و به‌ دور از جناح‌بازی، مشکلات واقعی جامعه را به تصویر بکشد.

عملکرد رسانه ملی در انعکاس مطالبات مردم در سال‌های اخیر چندان قابل دفاع نبوده است و بر همین اساس هم، یکی از محورهای تجمعات اعتراض‌آمیز مردم به وضعیت اقتصادی کشور، اعتراض آن‌ها به عملکرد رسانه ملی بوده است. درواقع، مردم نسبت به سانسور و محافظه‌کاری رسانه ملی در عدم پوشش اعتراضات مردم در این زمینه و همچنین عدم بیان مشکلات و فشارهای اقتصادی موجود در جامعه معترض هستند.

انتظار امروز مردم از صداوسیما این است که این ارگان نباید به یک‌ نهاد تدافعی و زداینده اتهامات از دولت‌ها و برخی از ارکان حکومت تبدیل شود که در این صورت رسانه ملی به‌ جای حرکت رو به‌ جلو به مدافع وضع موجود تبدیل خواهد شد، بلکه باید به مشکلات موجود در جامعه هم بپردازد. در این صورت، اثر تبلیغات منفی ضدانقلاب و شبکه‌های معاند در داخل کشور تا حدود زیادی خنثی می‌شود.

اعتراضات مردم در روزهای اخیر به‌خوبی نشان داد که هرگونه سانسور اشتباهات مسئولان در رده‌های مختلف موجب فراهم کردن فضا برای دشمنان نظام و موج‌سواری آن‌ها می‌شود. بر همین اساس بهترین دفاع از نظام، نشان دادن ضعف‌های موجود و فراهم کردن فضای لازم برای شنیده شدن پاسخ‌های مسئولان درباره این موضوعات است، اتفاقی که در سال‌های اخیر کم‌تر در رسانه ملی اتفاق افتاده است.

درواقع، رسانه ملی باید به‌عنوان دیده‌بان و چشم تیزبین جامعه همواره  فضای کشور را رصد کرده و از معرفی نقاط ضعف قوای سه‌گانه و سایر نهادهای در حال فعالیت، غفلت نکند. درنتیجه، مردم انتظار دارند رسانه ملی پژواک صدای آن‌ها در انتقال مشکلات جامعه به مسئولان باشند و این رسانه از تولید برنامه‌های تملق گونه از مسئولان پرهیز کند. با توجه به همین موضوع رسانه ملی باید کاملاً مستقل از دولت‌ها، نهادها، جناح‌ها و گروه‌های مختلف عمل کند و نباید وام‌دار و یا صرفاً روابط عمومی آن‌ها باشد وگرنه مردم به این رسانه بی‌اعتماد می‌شوند.

با توجه به آنچه گفته شد و با عنایت به نارضایتی عموم مردم از وضعیت اقتصادی جامعه، لازم است که رسانه ملی با رعایت امانت، انصاف، عدالت و مساوات به برگزاری نشست‌های تخصصی و کارشناسی درباره مشکلات اقتصادی مردم پرداخته و از مسئولان بخواهند که به مطالبات آن‌ها پاسخ دهند و پاسخ آن‌ها را در جامعه انعکاس دهد. در واقع، امروزه محافظه‌کاری و مصلحت‌اندیشی رسانه ملی به علت فشارهای ایجادشده از طرف دولت‌، احزاب و … برای مردم به‌هیچ‌وجه قابل‌پذیرش نیست و در نتیجه، رساندن صدای فقر موجود در جامعه به گوش مسئولان و هم‌چنین پیگیری در جهت دریافت پاسخ آن‌ها نسبت به وضع موجود و برنامه‌های آن‌ها برای حرکت به سمت وضع مطلوب از مهم‌ترین رسالت‌های صداوسیما محسوب می‌شود.

درمجموع، انتظار می‌رود رسانه ملی بدون محافظه‌کاری، سانسور و مصلحت‌اندیشی قدم بردارد و همواره تریبون مردم برای مطالبه از حاکمیت باشد و از سانسور کردن مشکلات و مطالبات مردم خودداری کند وگرنه رسانه‌های خارجی تریبون انعکاس این مشکلات و مطالبات خواهند شد و عملاً نه‌ تنها مردم جواب درستی دریافت نمی‌کنند که در معرض سوءاستفاده‌های مغرضانه این رسانه‌های معاند قرار خواهند گرفت.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: