عضو کمیسیون صنایع‌ومعادن مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

دولت یکبار برای همیشه مسئله تولید ریل ملی را حل کند

کوهکن با بیان اینکه ذوب آهن اصفهان امکان تولید ریل با کیفیت را دارد گفت: دولت محترم باید در سطح کلان و ملی یکبار برای همیشه مسئله تولید ریل ملی را حل کند این زیبنده نیست که خط تولید ریل در کشور افتتاح و مقداری هم ریل تولید شود ولی شاهد واردات ریل باشیم.

به گزارش عیارآنلاین، یکی از مهمترین لوازم تحقق هدف گذاری چشم‌انداز ۱۴۰۴ در جهت افزایش ۱۵ هزار کیلومتری خطوط ریلی، رهایی از وابستگی به ریل‌های وارداتی است، جهت رهایی از وابستگی و خودکفایی در تولید ریل، با وجود اینکه این موضوع از چندین سال قبل مطرح است، اما این پروژه همچنان به ثمر ننشسته و در پس اختلافات شرکت راه‌آهن و شرکت ذوب‌آهن اصفهان، وضعیت مبهمی دارد که در این راستا گفتگوی مختصری با محسن کوهکن، عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای اسلامی، صورت گرفته که در ادامه بیان می گردد.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حمل‌ونقل عیارآنلاین، پیرامون پروژه تولید ریل ملی گفت: شرکت ذوب آهن اصفهان این امکان را فراهم  آورده است تا خط ریلی در کشور راه اندازی کند که در این راستا بخشی از خطوطی ریلی که برای ذوب آهن مواد اولیه می‌آورند توسط شرکت ذوب آهن تولید شده است. ذوب آهن اصفهان ریل‌های تولیدی خود را به زیر بار برده‌ و آزمایش‌های آن موفقیت آمیز بوده است.

وی ادامه داد: مصرف کننده ریل در کشور باید بدانند که ذوب آهن هیچ مشکلی برای تولید ریل استاندارد را ندارد چراکه ذوب آهن اصفهان امکان تولید ریل با کیفیت و استاندارد را دارد.

نماینده مردم اصفهان با اشاره به ظرفیت تولید ریل در کشور گفت: جای سئوال است که چرا با وجود اینکه ذوب آهن می‌تواند ریل با کیفیت تولید ‌کند و حتی اگر اقتصادی باشد بخش عمده‌ای از تولیدات خود را به ریل اختصاص دهد، شاهد واردات ریل به کشور هستیم.

کوهکن پیرامون دلایل تمایل به واردات ریل در کشور گفت: وقتی ریل از خارج خریداری می‌شود خریدار از یک سری امتیازات و تسهیلاتی نظیر (دریافت وام، پرداخت اقساطی هزینه ریل و…) برخوردار می‌شود. ولی وقتی از ذوب آهن ریل خریداری شود ذوب آهن نمی‌تواند منتظر بماند تا پول آن را به صورت اقساطی پرداخت کنند.

وی ادامه داد: انچه که مسلم است، هیچ گونه دلیلی اعم از قیمت و تسهیلاتی که فروشنده خارجی در اختیار خریداران قرار می‌دهد نمی‌تواند توجیه قابل قبولی برای در اولویت قرار نگرفتن تولید داخل باشد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس با بیان اینکه دولت باید مسئله تولید ریل ملی را حل کند گفت: دولت محترم باید در سطح کلان و ملی یکبار برای همیشه مسئله تولید ریل ملی را حل کند این زیبنده نیست که خط تولید ریل در کشور افتتاح و مقداری هم ریل تولید شود ولی شاهد واردات ریل باشیم.

وی با بیان اینکه موضع صریح و روشن مجلس این است که مصرف کنندگان ریل باید میل شان به حمایت از تولید داخل باشد گفت: گاهی اوقات تعدادی از همکاران ما در موضع‌گیری‌های خود نسبت به عدم تولید ریل ملی در کشور، توپ را به زمین ذوب‌آهن اصفهان می‌اندازند این در حالی است که بررسی‌های ما این موضوع را تائید نمی‌کند به اعتقاد ما مشکل عدم تولید ریل ملی از سمت خریداران داخلی است.

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: