۶ اسف ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۰۰
مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی:

بیش از ۹۵ درصد از بذر مورد استفاده در کشور را در داخل تأمین می‌کنیم

رسولی: به جرأت می‌توان گفت که بیش از ۹۵ درصد از بذر مورد استفاده در کشور را در داخل تأمین می‌کنیم، به‌ویژه بذرهای استراتژیک مانند گند، جو و برنج صد درصد داخلی است و در بخش دانه‌های روغنی نیز بخش قابل توجهی در داخل تولید می‌شود و شاید بتوان گفت از مجموع ۱۰۰ هزار تن بذری که سالانه تأمین و توزیع می‌کنیم،‌ امسال ۲۸۲ تن بذر وارد کردیم.سال گذشته از فرانسه مقدار کمی در حد ۲۵۳ کیلوگرم بذر نمونه وارد کردیم که با کشت آن در مزارع نمونه مادر توانستیم ۷۳ هزار کیلوگرم بذر برداشت کنیم و رویکرد ما این است که تکنولوژی تولید بذر به‌روز دنیا را در داخل داشته باشیم.

به گزارش عیارآنلاین، حمید رسولی، مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی بعدازظهر امروز در نشست خبری با خبرنگاران که در نمایشگاه بین‌الملل ماشین‌آلات کشاورزی برگزار شد، به تحقق برنامه‌های این شرکت در سال ۹۶ اشاره کرد و اظهار کرد:‌ در برنامه ابلاغی ما در سال ۹۶ تکلیف شده بود که ۲ میلیون و ۳۰۰ و ۵ هزار تن انواع کودهای فسفاته، پتاسه و ازته را توزیع کنیم که تا پایان بهمن‌ماه ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار تن آن را تدارک دیده‌ایم و قرارداد ما در این حوزه منعقد شده است و نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن از این کودها را نیز حمل کرده و تحویل گرفته‌ایم و در اختیار شرکت‌های بزرگ کارگزاری قرار داده‌ایم.

وی با اشاره به آغاز کشت بهاره در کشور و نیاز به توزیع کودهای شیمیایی خاطرنشان کرد: در این زمینه ۳۰۰ هزار تن کودهای ازته، فسفاته و پتاسه ذخیره شده تا به‌مرور در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین بر عدم افزایش قیمت کودهای توزیعی توسط دولت به کشاورزان تأکید کرد و افزود: برخی دلالان به دنبال سودجویی‌های خود طی هفته گذشته بحث افزایش قیمت کود اوره را مطرح کردند که استرس به فضای کشاورزان منتقل شده بود درصورتی‌که قیمت‌های کود همان قیمت‌های مصوب سال ۹۵ است.

وی افزود: پیرو جلسه کمیسیون اقتصادی دولت در ۲۸ بهمن‌ماه و جلسه ۳۰ بهمن‌ماه در ستاد تنظیم بازار تصمیم گرفته شد و تأکید مؤکد دولت بر آن است که قیمت کودهای کشاورزی تغییری نداشته باشد و ما با همان قیمت‌های سال گذشته آن را عرضه می‌کنیم.

رسولی عنوان کرد: ما یک قیمت خرید داریم و یک قیمت فروش، تدابیر و سیاست‌هایی را وزارت جهاد کشاورزی در نظر گرفته که نوسانات بازار را مدیریت کند و با این کار سهم یارانه را بیشتر کرده و سعی می‌کند که افزایش قیمتی برای کشاورزان لحاظ نشود و کمتر سالی را داریم که اندک افزایش قیمت در کودهای کشاورزی اعمال نشده باشد.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین در مورد وضعیت توزیع بذر و تأمین آن از محل تولید داخل یا واردات گفت: به جرأت می‌توان گفت که بیش از ۹۵ درصد از بذر مورد استفاده در کشور را در داخل تأمین می‌کنیم، به‌ویژه بذرهای استراتژیک مانند گند، جو و برنج صد درصد داخلی است و در بخش دانه‌های روغنی نیز بخش قابل توجهی در داخل تولید می‌شود و شاید بتوان گفت از مجموع ۱۰۰ هزار تن بذری که سالانه تأمین و توزیع می‌کنیم،‌ امسال ۲۸۲ تن بذر وارد کردیم.

وی مبدأ واردات بذر را کشورهایی ازجمله آلمان،‌استرالیا،‌سوئیس و فرانسه عنوان کرده و گفت: سال گذشته از فرانسه مقدار کمی در حد ۲۵۳ کیلوگرم بذر نمونه وارد کردیم که با کشت آن در مزارع نمونه مادر توانستیم ۷۳ هزار کیلوگرم بذر برداشت کنیم و رویکرد ما این است که تکنولوژی تولید بذر به‌روز دنیا را در داخل داشته باشیم.

رسولی همچنین از تولید کود سولفات پتاسیم به‌عنوان یکی از گران‌قیمت‌ترین کودها در داخل کشور خبر داد و تصریح کرد: طبق اعلام مؤسسه خاک و آب کشور سالانه به ۴۰۰ هزار تن کودهای پتاسه نیاز داریم که تا چند سال گذشته صد درصد وارد می‌شد، اما با ایجاد کارخانه‌های تولید این نوع کود در کشور بخشی در داخل تولید می‌شود و امیدواریم با ایجاد دو واحد بزرگ در سمنان و آذربایجان غربی به‌زودی ۵۰ درصد از نیاز کشور را خودمان تولید کنیم و تا دو ـ سه سال آینده در این حوزه ۱۰۰ درصد به خودکفایی می‌رسیم.

مدیرعامل شرکت خدمات حمایتی کشاورزی همچنین افزود:‌ ۵ شرکت پتروشیمی سالانه بیش از ۵ میلیون تن کود اوره تولید می‌کند که مصرف ما سالانه چیزی حدود ۲ تا ۲.۵ میلیون تن است که می‌توان ۵۰ درصد آن را صادر کرد و طبق مصوبه هیأت وزیران صادرات بعد از تأمین نیاز داخل است.

وی با اشاره به تخلف برخی از شرکت‌های زیرپله‌ای و متخلف در حوزه تولید کودهای شیمیایی گفت: در سال جاری ۳۵ مورد سوءاستفاده از برند شرکت خدماتی حمایتی کشاورزی رخ داده بود که با شناسایی به‌موقع آنها پلمپ و روند قضایی آغاز شد که یک نمونه آن تولید ۶۰ تن کود با لوگوی شرکت ما بود که در قزوین اتفاق افتاده بود.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: