قاضی‌زاده هاشمی:

چرخه آموزش پزشکی، با همکاری پزشکی قانونی میسر می‌شود

وزیر بهداشت با بیان اینکه چرخه آموزش پزشکی، با همکاری پزشکی قانونی میسر می شود، گفت: برای آموزش پزشکی، ابعاد مختلف و نیازهای متنوعی دارد که امکان ندارد، بدون همکاری پزشکی قانونی به آنها دست پیدا کنیم و سیر آموزش را تکمیل کنیم.

به گزارش عیارآنلاین، سید حسن هاشمی در حاشیه نشست منطقه ای روسای پزشکی قانونی درخصوص اهمیت همکاری بین سازمان های پزشکی قانونی کشورهای منطقه، گفت: همکاری و نزدیکی کشورهای اسلامی امری ضروری است و مهم است این کشورها با هم تعامل داشته باشند، چراکه می توان از فرصت های متعدد در جهت نزدیکی دل ها و موضع گیری ها بهره برد و خوشبختانه اکثر کشورها در این نشست حضور پیدا کردند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه پزشکی قانونی هر چقدر به علم روز و مهارت‌های جدید آشنا شود، حقوق مردم بهتر تامین می‌شود، خاطرنشان کرد: بخش مهمی از اطلاعاتی که قضات محترم در برخی پرونده ها نیاز است، بدانند تا به عدالت و انصاف حکم صادر کنند، از این مسیر تامین می شود.

هاشمی در توضیح نقش حساس و تاثیرگذار پزشکی قانونی در حوادث و بلایا گفت: در کشور ما حوادث متعددی رخ می ‌دهد، مثل حادثه سقوط هواپیما، کشتی نفتکش سانچی، که اگر پزشکی قانونی نباشد، امکان ندارد مردم به حقوق‌ شان دست یابند.

وزیر بهداشت با بیان اینکه دانشمندان حاذقی در رشته پزشکی قانونی داریم، اظهارداشت: تاکنون ۳۰۰ نفر در این رشته در دانشگاه ها و سازمان تربیت شده اند که منشا اثر هستند و خدمات شان کمتر هویدا است.

هاشمی با اشاره به برگزاری نشست منطقه ‌ای روسای پزشکی قانونی، خاطرنشان کرد: امیدوارم کشورهای اسلامی قدر این فرصت‌های تکرارنشدنی را بدانند و باور کنند که اگر با یکدیگر باشیم، علاوه بر حل مشکلات مردم منطقه، می توانیم بر معادلات جهانی تاثیرگذار باشیم.

وزیر بهداشت در این خصوص افزود: امروز اسلام بیش از هر زمان مظلوم است و محتاج همگرایی و همکاری تمام سیاستمداران، دانشمندان، نخبگان، نویسندگان، هنرمندان و از همه مهم تر حکام است و امیدوارم از این فرصتی که در اختیار ما به عنوان مسئول در هر کشوری، قرار داده شده، برای خدمت به ملت و دین استفاده کنیم.

وزیر بهداشت در پاسخ به این سوال که وزارت بهداشت چه مشوق هایی برای ایجاد رغبت در پزشکان برای ورود به حیطه پزشکی قانونی دارد؟ پاسخ داد: من رییس قوه قضاییه یا وزیر دادگستری نیستم، زیرا این سازمان زیر نظر ایشان است و ایشان باید مشوق هایی را برای این حوزه تعریف کنند، ما بخش معلمی آن یعنی آموزش را برعهده داریم و هر کمکی که دوستان فکر می کنند، وزارت بهداشت باید در جهت ایجاد رغبت و استقبال بیشتر از این رشته، انجام دهد را انجام می ‌دهیم. تاکنون نیز چنین بوده است.

هاشمی در این خصوص ادامه داد: لازم می دانم، از دوستانمان در پزشکی قانونی تشکر کنم، چراکه کمک بسیاری کردند تا چرخه آموزش در رشته پزشکی و دندانپزشکی مختل نشود، زیرا آموزش پزشکی، ابعاد مختلف و نیازهای متنوعی دارد که امکان ندارد، بدون همکاری پزشکی قانونی به آنها دست پیدا کنیم و سیر آموزش را تکمیل کنیم و همچنان که دوستان سازمان پزشکی قانونی به ما کمک می‌ کنند، ما هم وظیفه خودم می دانیم، بیش از حد معمول در خدمت آنها باشیم.

منبع: فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: