معاون سازمان بیمه سلامت:

طرح تحول، تجسم عدالت در حوزه سلامت است

معاون بیمه خدمات سلامت سازمان بیمه سلامت ایران، طرح تحول سلامت را تجسم عدالت در حوزه سلامت عنوان و اظهار کرد: بسیاری از کارشناسان سلامت تحقق این طرح را به معنی تحقق دموکراسی سلامت عنوان می‌کنند.

به گزارش عیارآنلاین، سید مرتضی ادیانی درباره اهمیت عدالت سلامت اضافه کرد: این موضوع به قدری حائز اهمیت است که برابری یکی از مهمترین معیارها و شاخص‌ها برای داوری درباره موفقیت سیاست‌های بخش بهداشت محسوب می‌ شود.
معاون بیمه خدمات سلامت معتقد است، عدالت درسلامت وقتی رخ می دهد که همه آحاد جامعه بتوانند سلامت کامل خود را حفظ کنند و وضعیت اقتصادی و اجتماعی در میزان سلامت آنها تأثیری نداشته باشد.
ادیانی با بیان اینکه عدالت جزء جدا نشدنی دیدگاه ما از جهان اسلام است، ادامه داد: انسان موجودی اجتماعی است و پدیده‌ها را به طور نسبی و مقایسه ای می سنجد عدالت به هر نحوی که تعریف شود بنیانی و اساسی است به ویژه اگر در عرصه بهداشت مطرح شود که فی نفسه برای سلامت و تندرستی ما مبرم و حیاتی است. منظور از عدالت یا برابری، برخورداری از دسترسی یکسان به خدمات یا امکان استفاده تک تک افراد از خدمات سلامت در موارد نیاز است.
وی ادامه داد: عدالت در توزیع، پرداخت، دسترسی و عدالت در تأمین مالی از شاخص های مهم ارزیابی عدالت در سلامت است.
معاون سازمان بیمه سلامت، یکی از شعارهای طرح تحول سلامت که توانست تا حدود بسیاری عدالت را در بخش سلامت پایه ریزی کرده و مفهوم جدیدی از عدالت را تعریف کند، حمایت از مردم محروم در برخورداری از خدمات بهداشتی و درمانی برشمرد و گفت : بدون شک باید گفت یکی از پایه های اصلی عدالت در سلامت با اجرای طرح بیمه همگانی سلامت شکل گرفت؛ طرحی که همزمان با طرح تحول سلامت آغاز شد و موجی از رضایت را به خصوص برای افراد محروم جامعه در پی داشت.
ادیانی ادامه داد: حال طرح‌هایی که امروز برای تحقق عدالت در سلامت شکل گرفته اند؛ در نیمه راه قرار دارند و خطر جدی کمبود منابع آنان را تهدید می‌کند. موضوعی که دولت تدبیر امید و رهبر معظم انقلاب بر آن تاکید داشتند، در وضعیتی قرار گرفته است که اگر از همین حالا برای آن فکری نشود، نمی‌توان امیدوار بود که عدالت در سلامت به طور کامل و برای همیشه در کشور باقی بماند.
معاون سازمان بیمه سلامت تصریح کرد: براساس ادبیات اقتصاد بهداشت ، عدالت در تأمین مالی نظام سلامت نیز یکی از زیرشاخه‌های عدالت در سلامت محسوب می‌شود که مجلس و دولت باید به آن توجه داشته باشند تا مسئولان این حوزه بتوانند اقداماتشان را به بهترین نحو انجام دهند. در غیر این صورت پایه‌ریزی که برای تحقق عدالت در سلامت ایجاد شده از بین خواهد رفت و دیگر هیچ دولتی نخواهد توانست آن را اجرا کند.

منبع: ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: