۵ اسف ۱۳۹۶ ساعت ۱۳:۱۱
یک روانشناس در گفتگو با عیارآنلاین:

منع قانونی ازدواج‌های زیر ۱۸ سال ضرورت ندارد

حبشی با فرعی خواندن مسئله ازدواج‌های زیر ۱۸ سال گفت: هدف از پرداخت به این مسائل کمرنگ کردن مسائل اصلی جامعه است و ما اصلا مشکلی تحت عنوان ازدواج‌های زودرس در جامعه نداریم و مجلس باید به مسائل بسیار مهم دیگری که داریم بپردازد.

به گزارش عیارآنلاین کمیسیون قضائی و فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در حال بررسی لایحه حمایت از کودکان و نوجوانان هستند و به گفته برخی نمایندگان این طرح به زودی در صحن علنی مجلس مطرح و به رای گذاشته خواهد شد. در این لایحه از نظر قانون افراد زیر ۱۸ سال کودک برشمرده می‌شوند و ازدواج این افراد نیز غیرقانونی خواهد بود.

حمید حبشی مشاور و روانشناس در گفتگو با عیارآنلاین درخصوص این لایحه و ممنوعیت ازدواج افراد زیر ۱۸ سال گفت: برخی مسئله ای مطرح می‌کنند که ما در کشور با مشکل ازدواج‌های زودرس مواجه هستیم که کاملا اشتباه است و ما اصلا چنین مشکلی در جامعه نداریم و مسئله کشور ما در یک هزارم  هم چنین چیزی نیست و ما اگر قانون هم بگذاریم اتفاقی نمی‌افتد. ما مسائل بسیار زیادی داریم که مجلس باید به آن ها بپردازد و نباید به این مسئله بی ارزش پرداخته شود.

وی افزود: عدم ازدواج یا ازدواج با قانون قابل مدیریت نیست و ممکن است ازدواج‌ها ثبت محضری نشوند ولی شرعی و غیرمحضری صورت می‌گیرد.

این روانشناس با اشاره به تدوین این لایحه از طریق معاونت امور زنان رئیس جمهور گفت: هدف از پرداختن به این مسائل فرعی، کمرنگ شدن مسائل اساسی جامعه است و اگر در برخی مناطق کشور ازدواج هایی صورت می‌گیرد که دختر اختیار ندارد و به زور ازدواج می کند  این مشکل باید با آموزش و فرهنگ سازی مرتفع شود و با قانون مشکلی حل نخواهد نشد.

حبشی با اشاره به تبعات قانون شدن این موضوع گفت: اگر دختر خانمی برای فرار از رابطه نامشروع بخواهد سمت ازدواج بیاید تا مورد تعرض و سواستفاده قرار نگیرد قانون مانعش می‌شود و این اتفاق زحمت و ناملایمتی و خشونت را برای آن دختر خانم ایجاد می‌کند درواقع مصداق درست کردن ابرو و کور کردن چشم است.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: