وزیر صنعت: مجبور به افتتاح پروژه‌هایی هستیم که به آب نیاز ندارند

به گزارش عیارآنلاین، محمد شریعتمداری در نوزدهمین همایش ملى صنعت و خدمات سبز که صبح امروز در سالن همایش‌‌‌هاى بین‌المللى سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با تاکید بر اینکه «محیط زیست مفهوم بازدارنده برای توسعه اقتصادی نیست»، گفت: جایگاه و اهمیت توسعه سبز، بر هیچکس پوشیده نیست. شرایط محیطی حاکم بر صنایع به گونه‌ای […]

به گزارش عیارآنلاین، محمد شریعتمداری در نوزدهمین همایش ملى صنعت و خدمات سبز که صبح امروز در سالن همایش‌‌‌هاى بین‌المللى سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، با تاکید بر اینکه «محیط زیست مفهوم بازدارنده برای توسعه اقتصادی نیست»، گفت: جایگاه و اهمیت توسعه سبز، بر هیچکس پوشیده نیست. شرایط محیطی حاکم بر صنایع به گونه‌ای است که بدون برنامه‌ریزی، توسعه پایدار معنی ندارد.

وی با اشاره به اینکه «انطباق بین ضایعات صنایع و بازیافت و رسیدگی به مساله آلاینده‌‌‌ها، مورد تاکید یونیدو است»، گفت: نمی‌توانیم در صنعت مولفه‌‌‌های محیط زیست را ‌نادیده بگیریم،  مدتی از این مولفه‌‌‌ها دور بودیم و امروز تبعات آن را تحمل می‌کنیم و کلانشهرها گاهی محیط زندگی نیست.

شریعتمداری ادامه داد: گاهی ما محدودیت برق‌رسانی و گازرسانی داریم؛ اما در آن نقاط صنعت توسعه یافته است. اخیرا دو واحد گندله سازی با ظرفیت ۵ میلیون تن را افتتاح کردیم که می‌دانیم با مشکل تامین آب مواجه می‌شوند؛ اما ۹۷ درصد پروژه‌‌‌ها پیشرفت داشتند و سرمایه‌گذاری شده بود و بنابراین، مجبور به افتتاح شدیم.

وی با تاکید بر اینکه «معدن را نمی‌توانیم کنار دریا ببریم اما صنایع معدنی را می‌توانیم ببریم»، گفت: باید از این راه برگردیم و توسعه صنعتی را بر پایه عقل و منطق پیش ببریم. توسعه صنعتی بر پایه آمایش سرزمین یکی از نقاط ضعف ماست؛ در سال ۸۰ و ۸۱ یک بار به این مساله پرداخته شد، امیدواریم استراتژی توسعه صنعتی را بر پایه آمایش سرزمین تهیه کنیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به لزوم کاهش مصرف انرژی‌‌‌های تجدیدناپذیر و شدت انرژی، گفت: افزایش بهره‌وری، کاهش آلایندگی‌‌‌ها بر پایه استفاده از تکنولوژی و فناوری نو، به کارگیری اینترنت اشیا و… از جمله کارهایی است که باید به آن اهتمام کنیم.

وی با اشاره به سرانه مصرف انرژی به میزان بیش از ۳ تن معادل نفت خام، گفت: تا سال ۹۲ هم به انرژی‌بری صنایع افزودیم و هم از نظر ایجاد ارزش افزوده عقب ماندیم. ایجاد آلاینده‌‌‌های گلخانه‌ای ۶۶ درصد بیش از میانگین جهانی یکی از ضعف‌‌‌های ماست.

شریعتمداری با اشاره به مواد ۲، ۳۸، ۴۴ و ۴۶ قانون برنامه ششم توسعه که تاکید بر کاهش آلاینده دارد، گفت: فهرستی از صنایع را با هدف توسعه سبز در نظر گرفتیم.

با اشاره به برنامه‌ریزی برای جایگزینی ۶۰ هزار دستگاه خودرو فرسوده گفت: ۲۰۰ هزار وسیله حمل و نقل با فناوری روز را با سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلار جایگزین ۳۰۰ هزار کشنده سنگین در ناوگان حمل و نقل می‌شوند.

وزیر صنعت با تاکید بر اینکه «آب را با هزینه بسیار از دریا به مناطق مرکزی باید برای صنعت فولاد منتقل کنیم»، گفت: در توسعه صنایع باید تغییر رویکرد داشته باشیم.

وی همچنین با اشاره به استقرار سیستم‌های مدیریت سبز در ستاد وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: ۱.۶ درصد صنایع آلاینده هوا و دو درصد از صنایع، آلاینده تشخیص داده شدند. هم اکنون ۱۰درصد خودروهای کشور با استاندارد یورو ۴ تولید می‌شوند و تولید خودرو با استاندارد یورو ۵ نیز آعاز شده است.

وی افزود: در بخش شهرهای صنعتی شاهد رشد ۳۰ درصدی در ایجاد تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و رشد ۳۷ درصدی در حوزه آبچرخانی صنایع داشتیم که تا پایان سال ۳۲۵ واحد صنعتی به سامانه پایش لحظه‌ای مجهز می‌شوند.

شریعتمداری گفت: ۲۳ دستورالعمل در حوزه مخاطرات HSE را نیز تهیه کردیم و بر اساس اقدامات صورت گرفته در سال جاری در نوزدهمین همایش ملی شاهد رشد ۱۰ درصدی شرکت‌های منتخب در بخش صنایع هستیم.

منبع: انرژی امروز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: