عضو کمیسون انرژی:

دولت باید صرفه‌جویی در انرژی را از خود شروع کند

عضو کمیسیون انرژی معتقد است دولت ابتدا باید راهکارهای صرفه جویی در انرژی را در خودش جستجو کند و عملیاتی کند و بعد فشار را روی مردم بگذارد.

به گزارش عیارآنلاین، علی بختیار،عضو کمیسیون انرژی در خصوص شدت مصرف انرژی در کشور و اقدامات لازم در این خصوص گفت: بالا بودن شدت انرژی در کشور سال های متمادی است که مورد بحث است و در ادوار گذشته کار قویی در این خصوص انجام نشده است. کاری که ما بدانیم طی یک روند ١٠ساله میزان شدت مصرف انرژی در کشور کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه بخشی از این مصرف مربوط به عرضه انرژی می شود،گفت: میزان سوزاندن گازهای همراه، گازهای سوزانده شده در پتروشیمی ها و پالایشگاه ها بخشی از هدر رفت انرژی به حساب می آید.

عضو کمیسیون انرژی خاطر نشان کرد: ۵٠ میلیون مترمکعب معادل دو فاز پارس جنوبی گاز سوزانده می شود و باید فکری برای آن کرد.

بختیار خاطر تصریح کرد: در حوزه صنایع نیروگاهی، نیروگاه ها نیز با راندمان متوسط ٣٧درصد کار می کنند و این راندمان در کشورهای توسعه یافته به ۶٠ درصد رسیده و این اختلاف راندمان، انرژی را در نیروگاه ها اتلاف می کند.

عضو کمیسیون انرژی با اشاره به این موارد تاکید کرد، وقتی خود دولت نشان ندهد که به سمت بهینه سازی مصرف انرژی و به دنبال جمع آوری گازهای همراه است، چه توقعی می توان از مردم داشت؟

وی با بیان اینکه «ما به دنبال افزایش راندمان نیروگاه ها و کاهش اتلاف انرژی هستیم»، گفت: نباید فقط فشار را روی مردم بگذاریم که مردم انرژی را بهینه و کم مصرف کنند. دولت باید صرفه جویی در انرژی را از خود شروع کند.

بختیار گفت: در ساختمان های اداری با تلفات انرژی زیادی روبه رو هستیم.در برخی کشورهای توسعه یافته دمای هوای ساختمان های اداری را در تابستان یک درجه بالا و در زمستان یک درجه پایین می آورند و این تاثیر زیادی در اقتصاد انرژی و در نتیجه در اقتصاد کشور داشته است.

عضو کمیسیون انرژی در پایان خاطر نشان کرد: دولت ابتدا باید راهکارهای صرفه جویی در انرژی را در خودش جستجو کند و عملیاتی کند و بعد فشار را روی مردم بگذارد.

منبع: انرژی امروز

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: