۳۰ بهم ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۵۶

آسیب‌پذیری قشر محروم با حذف آزمون مدارس خاص

مهاجرانی رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان با اشاره تبعات مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش مبنی بر حذف آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه دولتی و سایر مدارس خاص گفت: یکی از تبعات قطعا این خواهد بود که اقشار محروم و آسیب پذیر که قطعا فرزندان مستعدی دارند در این قضیه آسیب می‌بینند و این از خطراتی است که در این حوزه وجود دارد.

به گزارش عیارآنلاین برنامه رادیویی پیک بامدادی در گزارشی مصوبه اخیر شورای عالی آموزش را مورد بررسی قرار داده است که به شرح زیر است.
طرح نو وزارت آموزش و پرورش برای پایه ابتدایی، طرحی که هدف از آن کاهش استرس دانش آموزان تعریف شده است. تا این دانش آموزان فضاغی بانشاط تری را تجربه کنند. طوری که محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش می گوید بر اساس مصوبه اخیر شورای عالی آموزش و پرورش برگزاری آزمون و همچنین تجویز و ارائه کتاب‌های کمک درسی در مقطع ابتدایی ممنوع است.

محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش در این رابطه گفت: آزمون‌های دوره ابتدایی و استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی و جزوات تکمیلی و هر آنچیزی که باعث نگرانی کودکان باشد به ویژه در دوره ابتدایی حذف شده است.

در بخش دیگری از مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش آمده است که برگذاری هر نوع آزمون از جمله تیزهوشان و نمونه دولتی و سایر مدارس خاص نیز ممنوع است و این مدارس در سال تحصیلی آینده مانند مدارس عادی دانش آموزان را ثبت نام می‌کنند. این یعنی دانش آموزان ورودی پایه هفتم در هیچ آزمونی شرکت نخواهند کرد.

بطحایی در خصوص آزمون‌های حذف شده گفت: آزمون پایه هفتم در مدارس نمونه و مدارس خاص که آزمون برگزار می‌کردند و مدارس استعدادهای درخشان حذف شده است و بر این اساس در سال آینده پایه هفتم در مدارس نمونه و استعدادهای درخشان و سایر مدارس خاص به نحو خاص نخواهد بود. و پایه هفتم به تمامی عادی خواهد بود.

با حذف این آزمون نحوه ورود به مدارس خاص چگونه خواهد بود؟ محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش می گوید شناسایی و هدایت استعدادهای برتر طرح شهاب مهمترین طرح شناسایی مستعدان در عرصه آموزش عمومی است که در سال ۸۶ به تصویب رسید. با اجرای طرح شهاب دانش آموزان دارای استعداد گوناگون شناخته می شوند.

بطحایی در این خصوص گفت: برای بچه‌هایی که از استعدادهای بالاتری برخوردار هستند طرح شهاب تا اینجا در پایه پنجم به اجرا در آمده و اجرا خواهد شد.

هدف از اجرای طرح ملی شهاب شناسایی و هدایت استعدادهای برتر دانش آموزان در حوزه های مختلف است.

مهاجرانی رییس مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان و دانش پژوهان جوان در خصوص اظهار داشت: به کمک حضور معلم در دوره ابتدایی و مشاور در دوره متوسطه اول برای هر کدام از افراد شناسایی استعدادهای درون فردی وی انجام می پذیرد. و طبیعتا به دنبال آن هدایت صورت خواهد گرفت.

مخالفان حذف آزمون‌های مدارس خاص عقیده دارند با حذف مدارس سمپاد دسترسی به آموزش کیفی محدود تر می‌شود. به گفته مخالفان با حذف مدارس سمپاد و نمونه دولتی امکانات موجود محدودتر و تعادل عرضه و تقاضا به هم می‌خورد و رقابت از این مدارس به مدارس غیر دولتی که هیچ کنترلی بر روی آن ندارند کشیده می‌شود.

کارشناس حوزه آموزش در این مورد گفت: اولا که کیفیت آموزشی صددرصد پایین می‌آید دلیلش هم این است که مدارس سمپاد امروز کلیه هزینه‌های بچه های تیزهوشان را متقبل می‌شود. از این طرف کیفیت آموزشی به این دلیل پایین می‌آید که مدارس غیر انتفاعی به دست یک عده می‌افتد و عده ای که ندارند و جزو تیزهوشان هستند مجبور به تحصیل در مدارس عادی می‌شوند و این مدارس امکاناتی ندارد و شاید محیط خوبی هم نداشته باشد.

اتفاقی که مهاجرانی رییس مرکز ملی پرورش استعداد های درخشان و دانش پژوهان جوان نیز بر آن عقیده دارد و در ابن خصوص گفت: یکی از تبعات قطعا این خواهد بود. اقشار محروم و آسیب پذیر که قطعا فرزندان مستعدی دارند در این قضیه آسیب می‌بینند و این از خطراتی است که در این حوزه وجود دارد.

برخی از دانش آموزان پایه ششم تا دو ماه دیگر نیت حضور در آزمون سمپاد را داشتند و آن‌ها در حدود یک سال برای این آزمون مطالعه کردند و در مواردی خانواده‌ها هزینه‌هایی صرف کرده‌اند و امروز دو ماه مانده به کنکور دیگر کنکوری وجود ندارد و مدارس تیزهوشان در پایه هفتم پذیرش نخواهند داشت.

یکی از والدین دانش آموزان خواهان حضور در آزمون سمپاد گفت: من برای دخترم نزدیک به ۴۰۰هزار تومان کتاب خریدم. همین ابتدا موقع ثبت نام در این مدارس ۴میلیون تومان از ما گرفتند. چرا از ابتدا نگفتند و ما شرکت نمی‌کردیم و این هزینه‌ها صرف نمی‌شد. دختر من از روزی که خبر اعلام شد فقط سه چهار روز گریه کرد.

به گفته رییس مرکز پرورش استعدادهای درخشان با موفق نبودن طرح شهاب امکان ضربه بر بدنه نخبه پروری کشور امسال و با توجه به حذف آزمون وجود دارد.

مهاجرانی گفت: اگر طرح جایگزین نتواند به اندازه کافی با قوت ورود کند با حذف دوره اول مدارس تیزهوشان، احتمال آسیب بر بدنه نخبه پروری کشور وجود دارد.

با حذف آزمون ورودی مدارس سمپاد و نمونه دولتی در پایه هفتم بازار کتاب‌های کمک آموزشی و موسسات کنکور برچیده می شود که با این حذف اتفاقات خوبی در مدارس کشور رخ می‌دهد و مهمترین آن‌ها کاهش اضطراب و استرس دانش آموزان است. ولی باید به این سوال پاسخ داد که چگونه بر نحوه اجرای این مصوبه نظارت خواهد شد تا با اصرار خانواده ها و تجویز معلمان بار دیگر شاهد سنگینی کیف دانش آموزان دبستانی با کتابهای کمک آموزشی مختلف نباشیم. این موضوع نیز باید مد نظر متولیان آموزشی قرار بگیرد که اگر در این تغییر و تحولات قشر نخبه کشور به خوبی شناسایی نشوند سرمایه بزرگی از دست رفته است که جبران آن به آسانی ممکن نخواهد بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: