۳۰ بهم ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۵۴
نماینده مجلس:

می‌توان با عرضه گسترده محصولات کشاورزی در بورس کالا، شفافیت را در این زمینه افزایش داد

یک نماینده مجلس گفت: بورس کالا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سایر نهادهای مرتبط باید به نوعی در بازار محصولات کشاورزی ورود کند که دغدغه کشاورزان در این بازار برطرف شود و دیگر شاهد فروش محصولات کشاورزان به واسطه‌ها نباشیم.

به گزارش عیارآنلاین، نبود آماری مشخص در مناطق مختلف کشور درباره میزان کشت محصولات کشاورزی بارها در صحن علنی مجلس تذکر داده شده است. زمانی که آمار تولید محصولات به‌صورت شفاف وجود ندارد و در برنامه‌ریزی‌ها اصلاً مشخص نیست که در کدام استان چه محصولی برای اساس میزان مصرف، تولید شود، نمی توانیم بخش کشاورزی کشور را به شیوه‌ای مطلوب توسعه بخشیم.

بر این اساس چند ماه پیش بود که وزیر جهاد کشاورزی از عرضه گندم در بورس کالا طی سال آینده خبر داد. این در حالی است از دیدگاه اقتصادانان این اقدام آینده روشنی خواهد داشت و به نفع اقتصاد کشاورزی کشور است.

در این زمینه غلامعلی فارغی، رییس کمیسیون کشاورزی پارلمان بخش خصوصی خرید تضمینی گندم را نه به نفع کشاورز می‌داند و  نه دولت. این فعال بخش خصوصی معتقد است با اعمال روش خرید تضمینی در سال‌های گذشته دولت بار مالی زیادی را متحمل شده است و امیدواریم با اجرای طرح قیمت تضمینی از بستر بورس کالا، علاوه بر هدفمند شدن خرید محصولات، زمینه ایجاد شفافیت در بخش کشاورزی را فراهم کنیم.

علاوه بر این حسن لطفی، نماینده مردم رزن در مجلس شورای اسلامی درباره عرضه گندم در بورس کالا به خبرنگار تسنیم گفت: برای آن که بتوانیم عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا را تقویت کرده و از ثمرات این بازار استفاده کنیم، باید ارگان‌هایی که تا کنون در نقاط مختلف کشور با کشاورزان در ارتباط بوده‌اند با همکاری بورس کالا، مزایای عرضه محصولات در بورس را به کشاورزان آموزش دهند.

این نماینده مجلس گفت: در واقع بورس کالا باید به جایی برسد که دارای یک شبکه گسترده در سراسر کشور باشد تا هر کشاورزی حتی با حداقل تولید بتواند محصولش را روی تابلوی بورس ببرد و با قیمتی واقعی به فروش برساند؛ این اتفاق می‌تواند از شهرستان‌هایی که گندم در آنها کشت می‌شود آغاز شود و مرحله به مرحله در خصوص سایر محصولات و استان‌ها نیز توسعه یابد.

وی عنوان کرد: بورس کالا با همکاری وزارت جهاد کشاورزی و سایر نهادهای مرتبط باید نوعی در بازار محصولات کشاورزی ورود کند که دغدغه کشاورزان در این بازار برطرف شود و دیگر شاهد فروش محصولات کشاورزان به واسطه‌ها نباشیم.

لطفی با اشاره به نبود آمار مشخص در مناطق مختلف کشور درباره میزان کشت محصولات اظهار داشت: در حال حاضر آمار تولید محصولات و اینکه براساس برآوردی از نیاز داخل، در کدام استان ها چه محصولی تولید شود وجود ندارد؛ وقتی این مسائل پیش‌بینی نشده، چگونه می‌توانیم بخش کشاورزی را به شیوه‌ای مطلوب توسعه بخشیم و از کشاورز حمایت کنیم.

این نماینده مجلس گفت: با توجه به شفافیت سامانه‌های معاملات بورس کالا، اگر بتوانیم محصولات کشاورزی را به میزان گسترده در بورس عرضه کنیم می‌توانیم در بازه‌های زمانی مختلف با استفاده از آمارهای بدست آمده، برآوردی از میزان تولید، مصرف و نیاز به واردات را داشته باشیم.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: