رئیس دانشکده منابع طبیعی کشور:

با لوایح و قوانینی که برای تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی تصویب شده، مخالفیم

رئیس دانشکده منابع طبیعی کشور با انتقاد از لوایح و قوانینی که منجر به تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی به کشاورزی می‌شود، گفت: اگر شخصی در زمینی کشت و آن را تغییر کاربری کند بعد از چند سال تملک می‌کند که این امر راه زمین‌خواری را فراهم می‌کند.

به گزارش عیارآنلاین، حسین آذرنیوند رئیس دانشکده منابع طبیعی کشور امروز در نشست خبری کنفرانس بین‌المللی مدیریت منابع طبیعی در کشورهای در حال توسعه در پاسخ به تسنیم اظهار کرد: یکی از معضلات منابع طبیعی در کشورمان بی‌ متولی بودن زمین است؛ باید توجه داشت که زمین مادر حیات و زندگی در کشور به حساب می‌آید اما متولی مشخصی در کشورمان ندارد.

وی افزود: سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به ظاهر متولی این امر است اما دستگاه‌ها و ارگان‌های مختلف با وارد آوردن فشار و تحت عناوین مختلف زمین‌ها را می‌گیرند و سازمان جنگل‌ها فشار زیادی را در این ارتباط متحمل است.

رئیس دانشکده منابع طبیعی کشور با بیان اینکه سازمان جنگل‌ها در صورت مقاومت با فشارها در زمینه جنگل‌خواری با مشکلات زیادی مواجه می‌شود ادامه داد: اراضی مختلفی در کشور تغییر کاربری داده می‌شود و به زمین کشاورزی یا سایر مصارف تبدیل می‌شود این در حالیست که بسیاری از این زمین‌های کشاورزی نیز مناسب کشاورزی نبودند و بعد از مدتی این اراضی کشاورزی رها شده و زمینه فرسایش خاک را فراهم می‌آورد زیرا دیگر پوششی برای جلوگیری از فرسایش ندارند.

وی تصریح کرد: اگر فردی زمینی را بدون داشتن مالکیت در اختیار گرفته و تغییر کاربری کند و کشاورزی کند بعد از چند سالی آن را تملک می‌کند که این امر در واقع راه زمین‌خواری است.

آذرونیوند گفت: ما به عنوان مجموعه منابع طبیعی به شدت با لوایح و قوانینی که در مجلس و دولت برای تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی در نظر گرفته شده است مخالفیم و خواهان تعیین تکلیف این موضوع هستیم.

رئیس دانشکده منابع طبیعی کشور افزود: اراضی که از منابع طبیعی تملک شده و به زمین‌های کشاورزی تبدیل می‌شود در موارد متعددی مشاهده شده است که در چند سال آینده به راحتی دوباره تغییر کاربری داده و در آن ساختمان ساخته می‌شود.

وی با بیان اینکه خاک‌های حاصلخیز قابل کشاورزی در کشورمان محدود است گفت: در هر منطقه‌ای که زمینی مشاهده کردیم به طور قطع نمی‌توان در آن کشاورزی انجام داد زیرا ممکن است پتانسیل کشاورزی نداشته باشد و نباید آن را تغییر کاربری داد؛ توسعه شهری و شهرک‌های مسکونی مختلفی در عرصه منابع طبیعی مشاهده می‌شود که حاصل از همین رویکرد است.

آذرنیوند با بیان اینکه در مواردی حتی زمین‌های بسیار حاصلخیز کشاورزی کشور تغییر کاربری داده و به ساختمان تبدیل می‌شوند گفت: یکی از معضلات اصلی منابع طبیعی در کشورمان آن است که نسبت به محیط زیست باید حساسیت بیشتری داشته باشیم.

وی با بیان اینکه سطح جنگل‌ها در کشورمان ناچیز است گفت: زیستگاههای حیات وحش همین اراضی و منابع طبیعی است که باید از آنها محافظت شود و باید در نظر داشت که این اراضی محل کمیاب‌ترین گونه‌های گیاهی و جانوری هستند.

وی با تاکید بر اینکه محیط زیست مناسبی در کشور نداریم گفت: با این وجود میزان تخریب در عرصه‌های طبیعی در نهایت خود قرار دارد.

رئیس دانشکده منابع طبیعی کشور گفت: ما با تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی به شدت مخالفیم مگر آنکه در چارچوب برنامه‌ریزی‌های قابل اجرا و پتانسیل لازم برای کشاورزی بعد از تغییر کاربری در نظر گرفته شده باشد.

آذرنیوند تصریح کرد: نظارت یکی از مهمترین ملزومات بعد از تغییر کاربری اراضی منابع طبیعی است اما دستگاه ناظری در این خصوص به شکلی منسجم در کشور فعالیت نمی‌کنند و مجلس و دستگاههای مختلف نظارت ندارند.

بنابراین گزارش، کنفرانس بین‌المللی مدیریت منابع طبیعی در کشورهای در حال توسعه با محورهای آبخیزداری، بیابان‌زدای، مرتع‌داری، تنوع زیستی، ارزیابی محیط زیست و آلودگی‌های آن، شیلات و ماهی‌شناسی، علوم جنگل، علوم و صنایع چوب و کاغذ، اکوتوریسم و فناوری‌های نوین در مدیریت منابع طبیعی کشور در تاریخ  ۶ اسفند سال جاری در دانشکده منابع طبیعی تهران در استان البرز برگزار می‌شود.

منبع: تسنیم

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: