عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین کرد:

ورود مجلس به قراردادهای خارجی واگن

حسینی‌کیا پیرامون قراردادهای خارجی واگن گفت: در جلسه‌ای که با وزیر صنعت، معدن و تجارت پیرامون قراردادهای واردات واگن داشتیم، ایشان اظهار داشتند قراردادهای واگن برای دوران قبل مسئولیت ایشان بوده است. به همین دلیل مقرر شد آن بخشی که در قرارداد آمده و ساخته شده بود وارد کشور شود ولی باقی مانده در داخل کشور و به وسیله شرکت‌های داخلی تامین شود.

سید جواد حسینی‌کیا، عضو کمیسیون صنایع ومعادن مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه حمل‌ونقل عیارآنلاین، پیرامون قراردادهای اخیر ساخت واگن به وسیله شرکت‌های خارجی گفت: در جلسه‌ای که با وزیر صنعت، معدن و تجارت پیرامون قراردادهای واردات واگن داشتیم، ایشان اظهار داشتند قراردادهای واردات واگن برای دوران قبل مسئولیت ایشان بوده است.

وی ادامه داد: به همین دلیل مقرر شد آن بخشی که در قرارداد آمده و ساخته شده بود وارد کشور شود ولی باقی مانده در داخل کشور و به وسیله شرکت‌های داخلی تامین شود.

نماینده مردم سنقر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نگاه مسئولین باید به سمت اقتصاد مقاومتی باشد گفت: اقتصاد مقاومتی پویایی در تولید و اشتغال را به ارمغان می‌آورد به همین دلیل نگاه مسئولین باید به سمت آن باشد. اگر بخواهیم صنعت جانی دوباره بگیرد باید منابع بانکی خود را به سمت نیازها و ظرفیت‌های داخلی جهت‌دهی و سوق دهیم.

وی ادامه داد: البته کالاهای داخلی هم باید قدرت رقابت‌پذیری را داشته باشند چراکه در غیر این صورت از صحنه حذف خواهند شد به همین دلیل نهادهای داخلی برای صادرات محور شدن کالاهای تولید داخل هم باید نظارت کامل داشته باشند.

عضو کمیسیون صنایع مجلس با بیان اینکه از واردات واگن جلوگیری شده است گفت: این موضوع در کمیسیون صنایع و برخی دیگر از کمیسیون‌ها  مورد پیگیری قرار گرفته نتایجی هم داشته است و از واردات بی رویه  واگن جلوگیری شده است.

وی در پاسخ به اینکه طبق آخرین قرارداد ساخت واگن با شرکت هیوندای روتم کره جنوبی ۷۶ درصد قطعات وارداتی خواهند بود گفت:  این موضوع قابلیت پیگیری دارد و باید کمیسیون‌‌های مختلف مجلس به آن ورود کنند تا از واردات کالاهای که امکان تولید داخلی آن‌ها وجود دارد جلوگیری شود.

وی ادامه داد: در جلسه‌ای که آقای شریعتمداری، وزیر صنعت، معدن و تجارت با هیئت رئیسه کمیسیون صنایع داشتند ایشان صراحتاً اعلام کردند تلاش دارند از واردات کالاهای که بالای ۵۰ درصد ظرفیت تولید داخلی دارند جلوگیری شود.

حسینی‌کیا در پایان با اشاره به بودجه سال ۹۷ گفت: در بررسی بودجه سال ۹۷، نهایت تلاش نمایندگان این است که اگر یک جایی از هزینه‌های دولت کم شود و یا یک منبع درآمدی به آن اضافه شود یک گوشه آن به سمت تولید و اشتغال برود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: