وزیر جهاد کشاورزی:

ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای کشاورزی سازگار با طبیعت و محیط‌زیست در کشور وجود دارد

وزیر جهاد کشاورزی گفت: در هیچ دوره‌ای از تاریخ کشور، میزان سرمایه‌گذاری در بخش آب و خاک مانند امروز نبوده و این امر به دلیل عنایت رهبری به بخش کشاورزی و موافقت ایشان با پیشنهادهای دولت و مجلس محقق شده است.

به گزارش عیارآنلاین، مهندس حجتی در مراسم معارفه نماینده جدید ولی فقیه در وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که در هیچ دوره‌ای از تاریخ کشور، میزان سرمایه‌گذاری در بخش آب و خاک مانند امروز نبوده است، اظهار داشت: در این دوره با عنایت رهبری و موافقت ایشان با پیشنهادهای دولت و مجلس، ۱۰ میلیارد دلار برای اجرای طرح های آب و خاک کشور در نظر گرفته شد که یک و نیم میلیارد دلار آن برای اجرای طرح‌ احیای ۵۵۰ هزار هکتار اراضی خوزستان و ایلام و ۵۰۰ میلیون دلار برای ۴۶ هزار هکتار آبیاری با لوله به دشت سیستان اختصاص یافته است.

حجتی با اشاره به این که در فاز نخست، بیش از ۳۰۰ هزار هکتار از طرح احیای اراضی خوزستان و ایلام اجرا شده است،خاطرنشان کرد:

طرح انتقال آب با لوله برای نخستین بار از چاه نیمه ها تا مزارع کشاورزان در سطح ۴۶ هزار هکتار در دشت سیستان در حال اجراست.

وی افزود: برای اجرای این پروژه تاکنون ۵۰۰ میلیون دلار هزینه شده و برای تکمیل این طرح، ۳۵۰ میلیون دلار دیگر با موافقت مقام معظم رهبری در بودجه سال ۹۷ پیش بینی شده است.

وزیر جهاد کشاورزی از عنایت ویژه مقام معظم رهبری به بخش کشاورزی، کشاورزان و تولید کنندگان از هر حیث بخصوص در پشتیبانی‌های اعتباری در کنار حمایت معنوی برای تولید و خودکفایی در بخش کشاورزی، ارج نهادن به تولید داخلی و ارج نهادن به دسترنج کشاورزان تقدیر و تشکر کرد.

وی اظهار امیدواری کرد با کمک سربازان بی‌نام و نشان عرصه تولید و همکاران وزارت قدرشناس حمایت مقام معظم رهبری باشیم.

حجتی خاطرنشان کرد: با وجود محدودیت‌های موجود، ظرفیت‌های فوق‌العاده‌ای کشاورزی سازگار با طبیعت و محیط زیست در کشور وجود دارد که اگر بتوانیم از تکنولوژی و دانش روز استفاده کنیم، می‌توانیم مشکلات را مرتفع کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی گفت: سال ۹۶ کل صید و آبزی‌پروری کشور یک میلیون و ۳۰ هزار تن بود که با بررسی های سازمان شیلات ایران، ظرفیت یک میلیون تن آبزی‌پروری نیز به شیوه کشت در قفس در کشور وجود دارد.

حجتی اضافه کرد:سال گذشته ۱۶ هزارتن و در سال جاری ۲۰ هزارتن ماهی در قفس تولید شد و برای سال آینده ۵۰ هزارتن و تا پایان برنامه ششم توسعه، ۲۰۰ هزارتن پرورش ماهی در قفس هدفگذاری شده است.

وی،گیاهان دارویی را از دیگر ظرفیت‌های مغفول کشور عنوان کرد و گفت: در ایلام مناطقی وجود دارد که حتی برای گندم دیم‌ نیز مناسب نیست اما مردم آن منطقه با کشت پیاز گل نرگس از هر هکتار ۲۰ تا ۲۵ میلیون تومان درآمد کسب می‌کنند.

وزیر جهاد کشاورزی در این مراسم، از خدمات آیت الله عالمی در سال‌های خدمتشان در وزارت جهاد کشاورزی تقدیر کرد و حضور حجت‌الاسلام و المسلمین تقوی در بخش کشاورزی کشور را خوش‌آمد گفت.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: