معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی: دولت تحت فشار برخی برای خروج مسکن از رکود بود

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: دولت تحت فشار برخی برای خروج مسکن از رکود بود، اما وزارت راه و شهرسازی تمام این فشارها را تحمل کرد و باعث شد تا افزایش شدید و جهش‌وار که مدنظر برخی از افراد بود رخ ندهد.

به گزارش عیارآنلاین، حامد مظاهریان در اجلاس سراسری انبوه‌سازان ایران با اشاره به اینکه اصلاح قانون پیش‌فروش آپارتمان در وضعیت مطلوبی قرار دارد، گفت: متن پیش‌نویس قانون پیش‌فروش آپارتمان با توافق حداکثری انبوه‌سازان دولت و مجلس در حال پیگیری است.

وی درخصوص فرصت‌های پیش‌رو در ساخت و ساز شهری گفت: سهم مسکن از تشکیل سرمایه ثابت حدود ۳۰ درصد و از اشتغال مختلف ۱۲ درصد است، بنابراین با وجود اجرای پروژه مسکن مهر که بزرگترین پروژه ساخت و ساز بوده است سهم دولت از کل سرمایه‌گذاری در بخش مسکن تنها ۰٫۵ تا ۳ درصد بوده است.

مظاهریان با اشاره به اینکه ۲۴ میلیون خانوار داریم و بُعد خانوار ۳٫۳ درصد است گفت: تعداد خانه‌های خالی از سکنه در کشور در حال حاضر ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار واحد است و تعداد خانه‌های دوم نیز ۲ میلیون واحد مسکونی است و منظور از خانه‌های دوم یعنی اینکه از آن واحد مسکونی کمتر از ۶ ماه استفاده می‌شود.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی ادامه داد: اگر تعداد موجودی مسکن و تعداد خانوار را جمع بزنیم به ازای ۲۴ میلیون خانوار  ۲۷ میلیون واحد مسکونی داریم پس این نشان می‌دهد که تولید مسکن به اندازه کافی بوده است.

وی تاکید کرد: اگر آمار خانه‌های خالی از سکنه در ا ین آمار نیاید نشان می‌دهد که این واحدهای مسکونی مطابق الگوی مصرف ساخته‌ نشده‌اند و بیشتر برای سفته‌بازی بوده است.

مظاهریان خاطرنشان کرد: به ازای هر ۱۰۰ خانه ۱۰۴ خانوار داریم پس توازن بالقوه‌ای در بازار وجود دارد، چرا که این آمار در قبل از انقلاب به ازای هر ۱۰۰ خانه ۱۲۶ خانوار وجود داشت.

وی گفت: برآورد می‌شود که تعداد خانوار از ۲۴ میلیون خانوار کنونی در سال ۱۴۰۵ به ۲۹ میلیون خانوار برسد و درصد جمعیت شهری در آن سال به ۷۹ درصد خواهد رسید پس در آینده مشکل ما مشکل شهرها است.

مظاهریان با بیان اینکه اگر بخواهیم از نیاز مسکن یک تحلیل کارشناسی داشته باشیم ۵ میلیون خانوار و خانواده جدید تا سال ۱۴۰۵ تشکیل می‌شود و نیمی از دو میلیون و ۶۰۰ هزار واحد مسکونی خالی از سکنه نیز وارد بازار خواهند شد پس با رشد اقتصادی پیش‌بینی شده و افزایش قدرت خانوار این امکان فراهم می‌شود که نیمی از واحدهای لوکس ساخته شده نیز که به فروش نرفته‌اند وارد بازار شوند.

وی ا فزود: پس باید تا افق ۱۴۰۵ ، ۹ میلیون واحد مسکونی ساخته و در بافت‌های فرسوده نوسازی و احیا شود.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر اینکه اتفاق بدی که برای انبوه‌سازان در دولت قبل رخ داد این بود که انبوه‌سازان به پیمانکاران تبدیل شدند،گفت: برای اینکه بتوانیم انبوه‌سازان را وارد عرصه ساخت و ساز کنیم باید شرایط را برای آنها فراهم کنیم.

وی افزود: ما نمی‌توانیم روی سرمایه‌گذاری خارجی در بخش ساخت و ساز انفرادی حساب باز کنیم، هر چند می‌توانیم از سرمایه‌گذاران خارجی در بخش ساخت شهرهای جدید استفاده کنیم.

* دولت تحت فشار برخی برای خروج از رکود مسکن بود

مظاهریان در تحلیل خود از وضعیت بازار مسکن در ایران گفت: وزارت راه و شهرسازی در چهار سال گذشته در فشار بود که بازار مسکن در رکود است پس تمام همت وزارت راه و شهرسازی این بود که این بازار وارد رونقی شود که سفته‌بازی در آن رخ ندهد.

وی ادامه داد: رشد ۱۲٫۵د رصدی تعداد مبایعه‌نامه‌ها نسبت به سال قبل و ۸٫۲درصدی قیمت مسکن نسبت به سال گذشته نشان می‌دهد که بازاری آرام و در حال حرکت و بدون تلاطم داریم.

معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: پیش‌بینی ما درخصوص قیمت مسکن در سال اینده این است که افزایش قیمت مسکن در حد نرخ تورم و یا دو درصد خواهد بود.

وی تصریح کرد: وزارت راه و شهرسازی تمام این فشارها را تحمل کرد و باعث شد تا افزایش شدید و جهش‌وار که مدنظر برخی از افراد بود رخ ندهد چرا که آنها معتقدند بود که هرچه قیمت افزایش یابد می‌تواند بازار را از رکود خارج کند.

به گفته وی آینده مسکن آینده روشن و آماده سرمایه‌گذاری است.

منبع:فارس

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: