۱۴ بهم ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۹

علی‌رغم پیش‌فرض ما برنج زیادی توسط کشاورزان برای خرید تضمینی عرضه نشد

سیف: در ماه‌های پیش فرضیه‌ای در بازار مبنی بر ماندن برنج تولیدی کشاورزان بر روی دست آن‌ها مطرح شد و بر این اساس ما برای خرید تضمینی این محصول اقدام کردیم اما در مقام عمل کشاورزان حجم کمی برنج به ما فروختند و ما تنها توانستیم کمتر از هزار تن برنج رقم ندا و شیرودی را از زارعان استان‌های گیلان و مازندران خریداری کنیم. شرکت بازرگانی دولتی مسئولیتی برای حمایت از شالی‌کوبان ندارد بنابراین تنها برنج مازاد کشاورزان را می‌خرند هر چند که برای توسعه زیرساخت‌های شالیکوبان تسهیلاتی پرداخت می‌کنند. ورود ما به بازار برنج مقداری تحرک ایجاد کرد و منجر شد که دیگر مشکلی برای فروش برنج کشاورزان وجود نداشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، یزدان سیف امروز در نشست خبری شرکت بازرگانی دولتی ایران با اشاره به خرید تضمینی برنج توسط دولت اظهار کرد: در ماه‌های پیش فرضیه‌ای در بازار مبنی بر ماندن برنج تولیدی کشاورزان بر روی دست آنها مانده است مطرح شد و بر این اساس ما برای خرید تضمینی این محصول اقدام کردیم اما در مقام عمل کشاورزان حجم کمی برنج به ما فروختند و ما تنها توانستیم کمتر از هزار تن برنج رقم ندا و شیرودی را از زارعان استان‌های گیلان و مازندران خریداری کنیم.

وی افزود: شرکت بازرگانی دولتی مسئولیتی برای حمایت از شالی‌کوبان ندارد بنابراین تنها برنج مازاد کشاورزان را می‌خرند هر چند که برای توسعه زیرساخت‌های شالیکوبان تسهیلاتی پرداخت می‌کنند.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران ادامه داد:‌ ورود ما به بازار برنج مقداری تحرک ایجاد کرد و منجر شد که دیگر مشکلی برای فروش برنج کشاورزان وجود نداشته باشد.

سیف یادآور شد که خرید برنج از شالیکوبی‌ها باعث بالا رفتن قیمت برنج داخلی در بازار مصرف می‌شود که این امر برای مصرف‌کننده مناسب نیست.

وی با بیان اینکه ۴۴۰ هزار تن گندم و مشتقات آن در سال جاری صادر شده است گفت: از این رقم ۱۴۱ هزار تن مربوط به آرد و مشتقات آن بوده است و در مجموع ۴۴۰ هزار تن گندم صادر شده است.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی تصریح کرد: توافقی در هفته گذشته با انجمن صنفی صنایع آرد بسته شده است تا از دو هفته آینده آنها متعهد شوند گندم مورد نیاز کارخانه‌های فراوری را از طریق واردات تامین کنند؛ این گندم‌ها به صورت ورود موقت به کشور می‌آیند و بعد از انجام فراوری‌های لازم آرد شده به دیگر کشورها صادر می‌شود.

توافق برای ورود گندم از روسیه

وی اضافه کرد: ایران و روسیه نیز اخیرا قراردادی بسته‌اند تا گندم مورد نیاز کشورمان را به صورت ورود موقت از این کشور وارد و بعد از تبدیل آن به آرد صادر کنیم.

بنابراین گزارش سیف در ادامه صحبت‌های خود در ارتباط با شرایط عرضه گندم در بورس کالای ایران به قیمت تضمینی اظهار کرد: تعداد زیادی از مباشران برای خرید محصولات کشاورزان ثبت‌نام کرده‌اند که در حال بررسی وضعیت آنها هستیم؛ بعد از احراز توانایی آنها آموزشهای لازم به متقاضیان داده خواهد شد.

* در سالجاری نیز از اوراق قرضه و سلف برای خرید تضمینی استفاده می‌کنیم

وی در پاسخ به سوال خبرنگار تسنیم با بیان اینکه ۱۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی در نظر گرفته شده است، گفت: در بودجه سال آینده برای خرید تضمینی محصولات کشاورزی کاهش نداریم، اما در نوع نگارش بودجه خرید تضمینی تفاوت ایجاد شده و گونه‌های مختلفی برای تحقق این امر ثبت شده است و کشاورزان نگران خرید تضمینی محصولاتشان نباشند.

معاون وزیر جهاد کشاورزی و شرکت پشتیبانی امور دام گفت: همانطور که در سال قبل نیز از اوراق قرضه و سلف نیز برای پرداخت مطالبات کشاورزان استفاده شد در سالجاری نیز از این امر استفاده می‌شود و مشکل قانونی نیز در این ارتباط نداریم و اجازه آن از کمیسیون تلفیق مجال  مجلس گرفته شده است.

سیف در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم درباره سقف احتمالی ورود موقت گندم اظهار کرد: کارخانجات به هر میزانی که نیاز داشته باشند می‌توانند برای ورود موقت گندم به کشور اقدام کنند و مشکلی در این زمینه وجود ندارد زیرا محصولات آنها بطور کامل بعد از برابری صادر خواهد شد.

وی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه گندم از چه کشوری وارد می‌شود، گفت: با کشورهای قزاقستان و روسیه تفاهمنامه‌ای به امضا رسیده است که بخش خصوصی بتواند در بلندمدت اقدام به واردات این محصولات کند هرچند که محدودیتی برای واردات از سایر کشورها نیز وجود ندارد و بخش خصوصی در حال حاضر نیز در حال واردات است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در پاسخ به سوال چهارم تسنیم درباره اینکه مراودات مالی خرید گندم با روسیه از چه طریی انجام خواهد شد گفت: با توجه به مناسباتی خوبی که ایران با روسیه دارند امکان مبادله پایاپای کالا تجارت با ارز کشورها و سایر اعضا وجود دارد که بخش خصوصی در این ارتباط خود تصمیم‌گیری می‌کند و مشکلی برای استفاده از سیستم بانکی وجود ندارد.

سیف در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به چشم‌انداز ۲۰ ساله کشور برای توسعه استفاده از حمل و نقل ریلی گفت: در حال حاضر ۳۰ درصد محصولات (ذخایر استراتژیک) ما در کشور از طریق شبکه ریلی استفاده می‌شود که در سال آینده برای توسعه استفاده از خطوط ریلی برای جابه‌جایی محصولات در سطح کشور برنامه‌ریزی شده است که این امر می‌تواند منجر به کاهش هزینه‌های جابه‌جایی ما شود.

معاون وزیر جهاد کشاورزی  با اشاره به اینکه در سال جاری ۸ میلیون تن چغندر قند از کشاوزان خرید شده است گفت: براین اساس واردات شکر به کشور با کاهش قابل توجهی مواجه خواهد بود.

وی گفت:‌ در سالجاری حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان از درآمد کشاورزان از طریق فروش گندم و چغندر قند تامین شده است که این امر خود نشان دهنده پویایی بخش کشاورزی کشور به حساب می‌آید.

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران  گفت: براساس دستورالعمل ابلاغی به استانها تا به امروز ۱۰۲۱ مرکز خرید تضمینی گندم در سامانه ثبت شده و از تعاونیها و افرادی که خواهان مباشرت و مشارکت در خرید تضمینی سال زراعی آینده هستند تقاضا می‌وشد که تا پایان بهمن‌ماه در سامانه شرکت بازرگانی دولتی ثبت‌نام کنند تا همانطور که اعلام شد پس از ارزیابی آنها در صورت تایید به این عرصه ورود کنند.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: