۱۴ بهم ۱۳۹۶ ساعت ۱۶:۴۵

وزیر جهاد کشاورزی باید در خصوص واردات بی‌رویه محصولات تراریخته در صحن مجلس پاسخگو باشد

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با انتقاد از واردات بی رویه محصولات تراریخته به داخل کشور گفت: وزیر جهاد کشاورزی باید در این خصوص با حضور در صحن مجلس پاسخگو باشد.

به گزارش عیارآنلاین، علی محمد شاعری نماینده نکا و بهشر در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه محصولات تراریخته بدون هیچ کنترل و ارزیابی وارد کشور می شوند، افزود: طبق قانون برنامه ششم توسعه محصولات تراریخته در بدو ورود به داخل کشور باید از نظر سلامت «ارزیابی خطر» شوند و مورد بررسی و آزمایش قرار گیرند.

وی افزود: این محصولات اگر بی خطر هستند باید برچسب گذاری شوند و مجوز سلامت دریافت کنند که این موارد در خصوص محصولات تراریخته رعایت نمی شود.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به سوالش از محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در کمیسیون کشاورزی مجلس تصریح کرد: توضیحات وزیر در این زمینه قانع کننده نبود و به همین دلیل سوال برای بررسی بیشتر به صحن مجلس ارجاع شد.

شاعری با بیان اینکه سه سوال دیگر وی از این وزیر به دلیل قانع کننده نبودن توضیحات حجتی در کمیسیون کشاورزی مجلس به صحن ارجاع شد، گفت: وزیر باید در خصوص افرایش ندادن قیمت خرید تضمینی محصولات کشاورزی مثل گندم و پرداخت نشدن به موقع بهای گندم خریداری شده از کشاورزان به مجلس پاسخگو باشد.

وی اضافه کرد: دولت در پرداخت پول کشاورزان بیش از پنچ تاخیر داشت اما هیچ جریمه و دیرکردی به کشاورزان داده نشد در حالی که همین کشاورزان برای یک روز تاخیر بازپرداخت وامهای خود هم جریمه می پردازند و هم دیرکرد.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به رتبه نامناسب صادرات محصولات کشاورزی ایران در جهان، تصریح کرد: محصولات به دلیل صادر نشدن روی دست کشاورزان باقی مانده و از طرف دیگر واردات باعث بی انگیزه شدن کشاورزان برای تولید و صادرات شده است.

پیش از این نادر قاضی پور نماینده ارومیه و علیرضا محجوب نماینده تهران، ری شمیرانات و اسلامشهر در مجلس هم از محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در خصوص محصولات تراریخته در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس سوال کردند.
قاضی پور در همین زمینه به الف گفت که واردات بی رویه محصولات تراریخته موجب ضرر و زیان به کشاورزان داخلی و فروش نرفتن محصولات آنها شده، همچنین برخی کارشناسان، پزشکان و متخصصان مربوطه معتقدند که محصولات تراریخته باعث نازایی، تولد بچه های ناقص الخلقه و بعضا معلولیت در کشور می شود.

منبع: الف

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: