مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی:

شاخص‌های واردات وزارت بهداشت فقط با برنج هندی تطبیق دارد

مدیرعامل شرکت بازرگانی دولتی ایران، گفت: هندی‌ها همواره در فصل واردات ما قیمت‌ها را بالا می‌برند که ما به دنبال تنوع مقاصد وارداتی هستیم اما شاخص‌های فنی وزارت بهداشت فقط با برنج هندی تطبیق دارد.

به گزارش عیارآنلاین، یزدان سیف، در پاسخ به اینکه پیش‌تر اعلام کرده بودید که قرار است مقاصد وارداتی برنج تنوع پیدا کند اما این اتفاق نیفتاده، گفت: این مساله به خاطر آن است که وزارت بهداشت صرفا مبادی واردات را به هند اختصاص داده چرا که شاخص‌های فنی گذاشته‌اند که بر اساس آن شاخص‌ها فقط می‌توان برنج را از هند تامین کرد.

وی افزود: هندی‌ها هر سال هنگام واردات برنج قیمت‌ها را افزایش می‌دهند و ما در تلاش هستیم که از کشورهایی همچون اوروگوئه، پاراگوئه و آرژانتین برنج خود را تامین کنیم‌ البته پاکستان هم یکی دیگر از کشورهایی است که می‌توان از آن برنج وارد کرد اما به دلیل آنکه مبادلات آنها با دلار و مبادلات تجاری ما با یورو انجام می‌شود این امکان وجود ندارد.

وی در مورد وضعیت واردات روغن به کشور هم گفت: ذخایر استراتژیک ما به اندازه کافی تامین شده است اما حجم واردات ما نسبت به سال گذشته افزایش داشته است.

وی دلیل این موضوع را تغییری در قانون بودجه سال ۹۶ دانست و افزود: به جای اجرای سیاست‌های تجاری در حوزه واردات و صادرات نمایندگان مجلس عوارضی برای دانه‌های روغنی بسته و تصویب کردند که این امر مقداری واردات را تسهیل کرد و واردات روغن افزایش یافت.

خبرنگار فارس به موضوع عدم اختصاص ارز مبادله‌ای از سوی بانک‌ها به واردکنندگان برنج اشاره کرد و پرسید با وجود اینکه برنج جزو اقلامی است که باید ارز مبادله‌ای بگیرد چرا این اتفاق نمی‌افتد، گفت: بنا به دستور رئیس جمهور و تصویب کارگروه تنظیم بازار باید ارز مبادله‌ای برای واردات برنج اختصاص یابد.

به گزارش خبرنگار فارس،‌ طی چند سال اخیر به دلیل افزایش واردات برنج از هند، هندی‌ها همواره در ماه‌هایی که ثبت سفارش در ایران آزاد است قیمت هر تن برنج خود را چند صد دلار افزایش می‌دهند که این مساله باید با تنوع‌بخشی به مقاصد وارداتی اصلاح شود.

به گزارش فارس اتحادیه اروپا به تازگی به دلیل باقی ماندن بقایای سموم در برنج باسماتی هند واردات این برنج را به اتحادیه ممنوع کرده است و چشم امید هندی‌ها برای جبران این ممنوعیت به بازار ایران دوخته شده است.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: