۲۳ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۵۹
عضو کمیسیون کشاورزی در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

طرح معیشت جایگزین دارای ایرادات متعددی است

محمود زاده با بیان اینکه طرح معیشت جایگزین دارای ایرادات متعدد و غیر عملی است، گفت: کشاورزی عامل خشک شدن دریاچه ارومیه نیست و دولت باید برای عوامل اصلی و تاثیر‌گذار چاره‌ای پیدا کند، به طوری که عامل اصلی تعداد بالا سدهای موجود در حوزه آبریز دریاچه ارومیه است و مواردی چون کاهش بارندگی و سیستم‌های سنتی آبیاری از دیگر عوامل هستند.

به گزارش عیارآنلاین، دی ماه سال ۱۳۹۴، محسن سلیمانی روزبهانی، مدیر ملی حفاظت از تالاب‌های ایران از آغاز اجرای طرح معیشت جایگزین ( طرح نکاشت) در حوزه دریاچه ارومیه برای احیاء این دریاچه خبر داد. طرحی که به موجب  آن مقرر شد با تغییر الگوی کشت، پرداخت یارانه به کشاورزان و ترویج مشاغلی غیر از کشاورزی شرایط را برای احیاء دریاچه ارومیه فراهم شود. هم‌زمان با آغاز این طرح، انتقادات فراوانی مبنی بر اینکه کشاورزی، عامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه نیست بلکه عدم اجرای طرح‌های آبخیزداری، احداث سدهای فراوان  (۹۲ سدی که در آحوزه آبریز و بالادست این دریاچه احداث شده‌اند) و غیره … عامل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه هستند به وجود آمده است.

در همین راستا، پایگاه خبری-تحلیلی عیارآنلاین، گفت‌وگویی با جلال محمود زاده، عضو کمیسیون کشاورزی و نماینده مردم آذربایجان غربی در مجلس شورای اسلامی داشته است. مشروح این گفت‌وگو به شرح زیر است.

محمود زاده، پیرامون اجرای طرح معیشت جایگزین در حوزه دریاچه ارومیه ( طرح نکاشت) گفت: طرح  معیشت جایگزین دارای ایرادات متعددی است و به هیچ عنوان عملی نیست.

وی ادامه داد: این طرح دارای اشکالات فراوانی است که مهم‌ترین آن‌ها در وهله اول این است که کشاورزی عامل خشک شدن دریاچه ارومیه نیست و در وهله دوم این است که دولت منابع مالی لازم برای اجرای این طرح را ندارد.

محمود زاده پیرامون دلایل اصلی خشک شدن دریاچه ارومیه گفت: در بحث خشک شدن دریاچه ارومیه چندین عامل موثر هستند. یکی از این عوامل، تغییرات اقلیمی است که بر اساس آن میزان بارندگی کاهش یافته است؛ عامل بعدی تعداد بالایی از سدهای است که در حوزه آبریز این دریاچه احداث شده‌اند، سیستم‌های سنتی آبیاری و غیره … ازجمله عوامل دیگر هستند.

وی ادامه داد: نمی‌شود گفت همه مشکلات دریاچه ارومیه مربوط به کشاورزی است؛ دولت باید برای عوامل اصلی و تاثیر‌گذار چاره‌ای پیدا کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص راهکار پیشنهادی خود جهت احیاء دریاچه ارومیه گفت: گرفتن یک تصمیم اساسی پیرامون سدهای بالادست این دریاچه، تامین اعتباراتی جهت مهار آب‌های مرزی و انتقال آن‌‌ها به حوزه آبریز دریاچه ارومیه، فراهم کردن زیرساخت‌های برای تبدیل آبیاری سنتی به آبیاری تحت فشار و غیره … ازجمله راهکارهای پیشنهادی جهت احیاء دریاچه ارومیه هستند.

 

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: