دوستی خبر داد:

دستور ویژه رئیس جمهور درباره اعطای وام به پالایشگاه ستاره خلیج فارس

مجری پالایشگاه ستاره خلیج فارس با اشاره به پشتیبانی مالی وزارت نفت و دستور ویژه رئیس جمهور برای تامین منابع مالی مورد نیاز از محل صندوق توسعه ملی، از ر تکمیل واحد بنزین سازی این فاز تا اردیبهشت سال آینده خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی دوستی، مجری و رئیس پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در برنامه «رهیافت» رادیو اقتصاد گفت: پالایشگاه ستاره خلیج فارس اولین پالایشگاه میعانات گازی در کشور و بزرگ‌ترین پالایشگاه میعانات گازی جهان با ظرفیت ۳۶۰ هزار بشکه در روز است و پالایشگاه رتبه دوم دنیا که در قطر واقع شده است از این لحاظ با اختلاف زیادی نسبت به ایران، ظرفیت ۲۹۲ هزار بشکه دارد. البته این پالایشگاه ۲۹۲ هزار بشکه ای صرفا تولید کننده ماده نفتا و برخی محصولات دیگر است و بنزین تولید نمی‌کند. اما پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۳۶ میلیون لیتر بنزین و ۱۴ میلیون لیتر گازوئیل تولید خواهد کرد که جمعا ۸۵ درصد محصولات این پالایشگاه را تشکیل می‌دهند و این به عنوان یک رکورد پالایشی در کشور و جهان محسوب می‌شود زیرا پالایشگاه ستاره از این لحاظ در جهان نیز بی‌نظیر است.

مدیرعامل شرکت فرادست انرژی فلات ادامه داد: ما در دوران تحریم ها، هم برای فروش میعانات گازی و هم برای واردات بنزین دچار مشکل بودیم. تا جایی که مجبور به انبارش میعانات گازی بر روی آب های آزاد شدیم و هزینه ماهانه ۷۰ دلاری به ازای هر تن میعانات گازی را به شناورها می‌دادیم. اما به لطف خدا با افتتاح پالایشگاه ستاره خلیج فارس روزانه ۳۶۰ هزار بشکه از صادرات میعانات گازی کاسته می شود. از طرفی در مورد تولید بنزین در کشور طبق گفته مسئولین، هم‌اکنون تولید این فرآورده ۷۹ میلیون لیتر در روز است که طی ماه‌های اخیر ۱۲ میلیون لیتر از آن در این پالایشگاه و در فاز اول تولید شده است.

دوستی درباره زمان بهره‌برداری فازهای ۲ و ۳ پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: طبق قولی که به مردم و مسئولین داده‌ایم، فاز دوم این پالایشگاه تا پایان سال جاری به بهره‌برداری می‌رسد و فاز سوم آن تا شهریورماه ۹۷ افتتاح خواهد شد. ما انشالله طی ۲، ۳ روز آینده واحد تقطیر فاز دوم این پالایشگاه را راه‌اندازی خواهیم کرد. هم‌اکنون کوره‌های این واحد روشن است و ما طی روزهای آینده بارگیری خوراک به واحد تقطیر را خواهیم داشت. همچنین واحد شیرین سازی نفتا (NHT) نیز تا ۲۰ اسفند وارد مدار می‌شود.

رئیس پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در پاسخ به سوالی مبنی بر زمان تولید بنزین و افتتاح واحد بنزین سازی فاز دوم این پالایشگاه گفت: واحد تولید بنزین فاز دوم این پالایشگاه تا اردیبهشت ماه ۹۷ کامل خواهد شد. همانطور که عرض کردم بخش NHT واحد بنزین سازی در اسفندماه به بهره‌برداری خواهد رسید، واحد CCR هم به خاطر توالی فرآیندها باید منتظر افتتاح واحد NHT باشد تا ابتدا شیرین سازی نفتا در این واحد صورت بگیرد و سپس در اردیبهشت ماه واحد CCR نیز به بهره‌برداری برسد و بنزین سازی کامل شود.

دوستی ادامه داد: گوگرد بنزین تولید شده در فاز اول این پالایشگاه ۰٫۵ درصد است که ما را هم شگفت زده کرده و از انتظارات ما نیز فراتر است؛ این نشان دهنده کیفیت بالای بنزین تولیدی در این پالایشگاه است.

مجری پیمانکاری طرح پالایشگاه ستاره خلیج فارس میزان استفاده از توان داخل در این پالایشگاه را ۷۰ درصد اعلام کرد و افزود: ۶۷ درصد مهندسی این پالایشگاه ایرانی است. میزان استفاده از ظرفیت کالاهای داخلی نیز نزدیک به ۷۰ درصد است و مهمترین تجهیزاتی که از خارج از کشور خریداری شده است کمپرسور‌های پالایشگاه است که در این زمینه کشور دارای ضعف است و ضرورت دارد که صنعت‌گران و مهندسان ایرانی اهتمام ویژه ای به این بخش از صنعت داشته باشند.

دوستی پیرامون وضعیت تامین تجهیزات مورد نیاز این پالایشگاه نیز گفت: تمامی تجهیزات این پالایشگاه خریداری شده است و هیچ کسری وجود ندارد. حتی تجهیزات فاز سوم تامین شده است و فقط ۳ عدد کمپرسور آن وارد کشور نشده که آن هم از چین به مقصد ایران در حال بارگیری و حمل است. تجهیزات فاز دوم این پالایشگاه به صورت کامل در کارگاه مستقر شده است.

رئیس پیمانکاری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در پاسخ به سوالی مبنی بر زمان اعطای تسهیلات ۲۶۰ میلیون یورویی مورد نیاز این پالایشگاه که قرار شده از صندوق توسعه ملی تامین شود، تصریح کرد: تمام تلاش ما در مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء همچنین سهامداران محترم پالایشگاه و نیز مسئولین صندوق توسعه ملی این است که این تامین اعتبار هرچه سریع‌تر انجام شود. حتی شخص رئیس جمهور محترم دستور ویژه‌ای مبنی بر تامین منابع مالی مورد نیاز این این پالایشگاه از محل صندوق توسعه ملی صادر کرده‌اند و پس از دستور ایشان مسئولان صندوق توسعه ملی هم به فوریت کار را پی‌گرفته‌اند و به ما هم قول داده‌اند که اولین پرداخت را در بهمن ماه یعنی در ماه جاری داشته باشند؛ گرچه همین الان هم کار در حال انجام است و مسئولین وزارت نفت ما را تنها نگذاشته‌اند. تاکنون هم شرکت ملی پالایش و پخش، هم وزارت نفت از اعتبارات داخلی خودشان ما را کمک کرده‌اند تا بتوانیم تا قبل از عید نوروز خبرهای خوشی برای ملت شریف ایران داشته باشیم.

در بخش ابتدایی این برنامه رادیویی، دوستی درباره وضعیت صنعت پالایش نفت و میعانات گازی کشور گفت: قدمت این صنعت در کشور نزدیک به ۱۰۵ سال است و به زمان تاسیس پالایشگاه آبادان در سال ۱۲۹۱ بازمی گردد. ایران بزرگترین دارنده منابع نفت و گاز دنیاست اما از حیث ظرفیت صنعت پالایش در رتبه یازدهم دنیا قرار داریم. تعداد پالایشگاه‌های کشور در حال حاضر ۱۰ واحد است که از این میان ۹ واحد به پالایشگاه‌های نفت خام اختصاص دارد و یک واحد به نام پالایشگاه ستاره خلیج فارس، به عنوان اولین پالایشگاه میعانات گازی کشور و بزرگترین پالایشگاه میعانات گازی دنیاست.

مدیرعامل شرکت فرادست انرژی فلات افزود: البته ضعف‌هایی در این صنعت همچنان وجود دارد برای مثال ضریب پیچیدگی پالایشگاه‌های ایران نزدیک به ۵ است که این اصلا در شان کشور نفت‌خیزی مانند ایران نیست. ضریب پیچیدگی متوسط پالایشگاه‌های دنیا در حدود ۱۱ است. اما قدیمی بودن تکنولوژی و پایین بودن ضریب پیچیدگی در فناوری پالایشگاه‌های ایران موجب شده است که عمده پالایشگاه‌های ایران نفت را به محصولات سنگین‌تری نظیر نفت کوره تبدیل کنند و نه تنها سوددهی بالایی نداشته باشند بلکه بعضی از آنها زیان‌ده نیز باشند.

 

۴ دیدگاه

  1. […] همین راستا مهدی دوستی مجری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در یکی برنامه رادیویی […]

  2. […] همین راستا مهدی دوستی مجری پالایشگاه ستاره خلیج فارس در یکی برنامه رادیویی […]

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: