معاون وزیر جهاد کشاورزی:

از سال آینده نیازی به واردات شکر نداریم

معاون وزیر جهاد کشاورزی خبر از دستیابی به خودکفایی ۸۴درصدی در تولید شکر داد و گفت: در صورتی که وزارت صنعت برای احداث دو کارخانه شکر در منطقه ایلام اقدام کند به خودکفایی صددرصدی می‌رسیم که این حجم از تولید در کشورمان بی‌سابقه است.

به گزارش عیارآنلاین، عباس کشاورز امروز در نشست خبری به‌مناسبت دهه مبارک فجر اظهار کرد: گونه‌های جدید زراعی در کشور ما مانند کینووا در دست تولید است به‌طوری که اکنون این محصول در ۷ استان و در سطحی بالغ بر ۲۴ هکتار در دست تولید است که امیدواریم حجم آن در سالهای آینده افزایش یابد.

وی افزود: این محصول مقاوم به شوری و خشکی است و گیاهی است که افرادی که نمی‌توانند نان بخورند می‌توانند جایگزین خوبی برای آنان باشد و پشتوانه تغذیه مناسبی دارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: این گیاه اکنون به‌صورت وارداتی به کشورمان آمده و با قیمت‌های گزافی به‌فروش می‌رسد در حالی که این محصول قیمت پایینی دارد.

کشاورز با بیان اینکه به خودکفایی در تولید شکر کشور نزدیک شده‌ایم گفت: در سالهای گذشته به واردات شکر به‌شدت وابسته بودیم و ۵۰ درصد از نیاز خود را وارد می‌کردیم، اما اکنون با تغییر زمان کشت آن بدون افزایش سطح زیر کشت توانسته‌ایم میزان تولید و مصرف آب آن را کاهش دهیم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی  یادآور شد: از طرفی عملکرد تولید چغندر قند از سال ۹۲ تا ۹۶ افزایش داشته و از ۴۲ تن در هکتار به ۶۰ تن رسیده است.

وی با ابراز اینکه عملکرد تولید چغندرقند در کشورمان به اتحادیه اروپا رسیده است، گفت: کشاورزان با تغییر فصل کشت بهاره به پاییزه میزان مصرف آب را کاهش دادند و استقبال مناسبی از این طرح صورت گرفته است؛ از هر هکتار چغندرقند تولیدی در کشور ما ۱۲ تن شکر برداشت می‌کنیم.

* نیاز به واردات شکر نداریم

کشاورز یادآور شد: از سال آینده ضرورتی برای واردات شکر به کشورمان وجود ندارد؛ در صورتی که ۲ تا ۳ کارخانه با همکاری وزارت صنعت، معدن و تجارت در استان ایلام ایجاد شود خودکفایی شکر نیز به‌راحتی حاصل می‌شود.

وی با بیان اینکه با بالا بردن میزان تولید شکر داخلی نگرانی بابت افزایش مصرف آب نداریم گفت: در  دهه ۸۰ از هر مترمکعب آب ۲۳۰ گرم شکر تولید می‌شد که این رقم در سال ۹۰ به ۴۲۰ گرم رسید و در سال جاری نیز از هر لیتر آب ۷۵۰ گرم شکر تولید می‌شود.

* به خودکفایی ۸۴درصدی در تولید شکر رسیدیم

معاون وزیر جهاد کشاورزی  گفت: در سال جاری به بالای ۸۴ درصد خودکفایی در شکر رسیدیم که این اتفاق هیچ وقت در کشورمان حاصل نشده بود.

منبع: تسنیم

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: