بررسی کتاب «سن و ناباروری»

کاهش باروری با افزایش سن

در کتاب «سن و ناباروری» که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به چاپ رسیده است اطلاعات خوبی در مورد روند تخمک‌گذاری و قاعدگی در خانم‌ها را ارائه داده و کاهش باروری با افزایش سن را یک امر طبیعی در تخمدان‌ها نشان می­‌دهد در این کتاب نیز همچنین آمارهایی از رابطه بین افزایش سن ازدواج و ناباروری ارائه شده است.

به گزارش عیارآنلاین، باروری یکی از مهمترین اتفاق‌های زندگی مشترک برای هر زوج است. فرزندآوری شادابی و استحکام خانواده را می‌افزاید. توجه به زمان فرزندآوری یکی از نکات مهم در باروری سالم است. سن مادر یکی از مهم ترین عوامل باروری سالم بوده و با افزایش سن علاوه بر کاهش شانس باروری موفق، احتمال مشکلات سلامت مادر و جنین افزایش خواهد یافت. هر چند امروزه استفاده از روش‌های کمک باروری می‌تواند به بسیاری از زوجین برای فرزنددار شدن کمک کند ولی هنوز هم بسیاری از خانم‌ها و آقایان از خطرات ناشی از تاخیر در فرزندآوری آگاهی ندارند.

با توجه به اهمیت موضوع باروری کتابی به نام «سن و ناباروری» توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به چاپ رسیده است. این کتاب حاصل تلاش جمعی از متخصص‌های مرکز تحقیقات بهداشت باروری دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است. این کتاب در ابتدا اطلاعات خوبی در مورد روند تخمک‌گذاری و قاعدگی در خانم‌ها را ارائه داده و کاهش باروری با افزایش سن را یک امر طبیعی در تخمدان‌ها نشان می­‌دهد. در ادامه کتاب حاضر آمارهایی از رابطه بین افزایش سن ازدواج و ناباروری را عنوان کرده و برای مثال نشان می‌دهد از هر ۱۰۰ زن ۳۰ ساله که تمایل به بارداری دارند ۲۰ زن در دوره تخمک‌گذاری خود باردار شده و ۸۰ نفر باید مجددا برای بارداری تلاش کنند.

در بخش بعدی کتاب رابطه افزایش سن ازدواج و کاهش کیفیت تخمک‌گذاری به صورت علمی و دقیق بررسی شده است. در این بخش عنوان شده که سن بانوان یکی از دقیق‌ترین راهنماها برای بررسی کیفیت تخمک است. توان کم باروری یا سقط مکرر در یک خانم ناشی از کیفیت پایین تخمک به دلیل افزایش سن است. در ادامه به بررسی رابطه بین افزایش سن ازدواج در مردان و توانایی باروری آن‌ها پرداخته شده است. در این بخش شواهدی در ارتباط با افزایش سن مردان و بروز بیماری‌هایی که روی عملکرد جنسی و باروری مرد اثرگذار است ارائه شده است. در این بخش عنوان شده است که زمان مورد نیاز برای بارداری همسر در مردان بالای ۴۵ سال ۵ برابر مردان ۲۵ ساله است. نویسندگان کتاب در پایان نیز توصیه‌هایی را در ارتباط با اهمیت بارداری در زمان مناسب برای پیشگیری و کاهش مشکلات ناشی از به تأخیر انداختن فرزندآوری ارائه داده‌اند.

این کتاب به سبب داشتن مطالب علمی و دقیق، می‌تواند بسیار مورد توجه کارشناسان ازدواج و حتی متخصص‌های زنان قرار گرفته و از سوی دیگر به دلیل متن ساده کتاب می‌تواند دربردارنده مطالب مفیدی برای خانم‌های جوان و باردار باشد. این کتاب را می‌توانید از این لینک دانلود کنید.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: