دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو: در نظر داریم طبق برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۹۸ به بازار یک میلیارد دلاری نانو دست یابیم

دبیر ستاد ویژه توسعه فناوری نانو در سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مستربچ و کامپاند، به تشریح نگاه ستاد فناوری نانو در حوزهٔ توسعه صادرات پرداخت و گفت: در نظر داریم طبق برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۹۸ به بازار یک میلیارد دلاری دست یابیم.

به گزارش عیارآنلاین، سعید سرکار دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی در سومین کنفرانس و نمایشگاه بین‌المللی مستربچ و کامپاند به تشریح رویکرد ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی در ده‌ساله نخست گفت: طبق سند راهبردی اول، فراهم کردن زیرساخت‌های توسعه صنعتی و بازار مورد توجه بود و مدتی است حرکت به سمت تجاری‌سازی محصولات نانویی با نگاه صادراتی را آغاز کرده‌ایم. به عبارت دیگر، تربیت نیروی متخصص و ارتقای بنیه علمی پایه حرکت ستاد ویژه توسعه فناوری نانو بود و امروز قصد داریم نقش فناوری‌های نوین در توسعه صنعتی بنگاه‌های اقتصادی را پر رنگ‌تر کنیم.
وی بیان کرد: بر این اساس افزایش ظرفیت سنتز و تولید مواد اولیه نانو مورد هدف است که در حال حاضر بیش از ۹۵ درصد این مواد، فناوری بومی دارد و در برخی کاربردهای صنعتی به صورت انبوه تولید می‌شوند.

سرکار، گام دوم پس از توسعه نیروی انسانی را رسوخ فناوری نانو در صنایع موجود به منظور ارتقای کیفیت این محصولات دانست و افزود:  چنانچه صنایع از قابلیت‌های این فناوری نوظهور در تولید و بهینه‌سازی محصولات استفاده نکنند، در آینده بسیاری از بازارها را از دست خواهند داد. در حال حاضر فناوری نانو در بیش از ۱۰ عرصه صنعتی به کار گرفته شده و منجر به کاهش هزینه‌های تولید و ایجاد ارزش افزوده شده است.
وی توضیح داد: در حال حاضر جغرافیای صادرات فناوری نانوی ایران، گسترهٔ وسیعی دارد، زیرا که محصولات نانویی از ایران به بیش از ۵۰ کشور دنیا صادر می‌شود؛ اما حجم صادرات یعنی ۳۵ میلیون دلار برای محصولات مبتنی بر نانو در مقیاس جهانی قابل قبول نیست.
دبیر ستاد توسعه فناوری نانو معاونت علمی خاطرنشان کرد: در نظر داریم همان‌طور که در تولید علم نانو به جایگاه چهارم دنیا دست یافتیم و توانستیم در مقطعی از زمان به رشد سالانه ۱۰۰ درصدی دست یابیم، در زمینه اقتصاد نانو نیز این پیشرفت را تجربه کنیم و طبق برنامه‌ریزی‌ها تا پایان سال ۹۸ به بازار یک میلیارد دلاری دست یابیم.

وی در رابطه با فعالیت‌های انجام شده در حوزه اقتصاد دانش‌بنیان گفت: در حال حاضر در کشورچین چند خط تولید انبوه راه‌اندازی کرده‌ایم و صادرات به چین تا پایان سال ۲۰۱۷ در حدود ۵/۵ میلیون دلار بوده و در ۲۰ حوزه مختلف، از صادرات محصولات و فروش دانش فنی با چین همکاری می‌کنیم و کره جنوبی نیز خط تولید نانوالیاف خود را به ارزش ۳۵۰ هزار دلار از ایران خریداری کرده است.

منبع: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: