سخنگوی دولت در پاسخ به عیارآنلاین خبر داد:

اعتبار ۷۳ هزار میلیارد تومانی احیای بافت‌های فرسوده

محمدباقر نوبخت با اشاره به منابع مالی دولتی مورد نیاز جهت احیای سالانه ۲۷۰ محله دارای بافت فرسوده کشور، منابعی از قبیل اختصاص درصدی از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، منابع مالیاتی، منابع صندوق توسعه ملی و تسهیلات بانکی را مهمترین منابع تامین مالی احیای بافت فرسوده دانست و گفت: در مجموع ۷۳۴۰۰ میلیارد تومان منبع پیش بینی شده است.

محمد باقر نوبخت سخنگو دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سئوال خبرنگار پایگاه خبری تحلیلی عیارآنلاین پیرامون جزئیات برنامه سالانه دولت برای احیای ۲۷۰ محله دارای بافت فرسوده کشور و همچنین فرایند اختصاص ۲۵هزار میلیارد منابع که گفته شده ۸ هزار میلیارد آن از منابع دولتی قرار است تامین شود، گفت: «دولت مکلف است بر اساس بند الف ماده ۳۹ برنامه ششم توسعه، قیمت حامل های انرژی را اصلاح کند. ما با لایحه پیشنهادی خود در بودجه ۹۷ به میزان ۱۷۳۰۰ میلیارد تومان منابع را برای اشتغال پیشنهاد کردیم. البته کمیسیون محترم تلفیق این پیشنهاد را نپذیرفت. ولی چند راه دیگر پیشنهاد شد. یکی از این منابع، سه هزار میلیارد تومان از محل افزایش مالیات و دیگری اختصاص درصدی از اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای است که برای تولید دستمان را باز می کرد.»

وی با اشاره به سایر منابع مالی پیشنهادی برای اصلاح بافت فرسوده کشور گفت: «در کنار این موارد منابع صندوق توسعه ملی که البته به دولت داده نمی‌شود اما برای این هدف (بازسازی بافت فرسوده) استفاده می‌شود. علاوه بر مواردی که بیان شد، تسهیلات دیگری نیز نظام بانکی برای این طرح‌ها اختصاص خواهد داد. مجموعا به میزان ۷۳۴۰۰ میلیارد تومان منبع پیش‌بینی کرده‎ایم. این منابع بین ۱۲ برنامه تقسیم می‌شود.»

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه گفت: «مصمم هستیم که قبل از اتمام فرصتی که کمیسیون محترم تلفیق در اختیار دارد، کل این برنامه رو به همراه اقلام تفصیلی در اختیار نمایندگان قرار دهیم».

نوبخت در پایان با اشاره به اهمیت استفاده از شرکت های توسعه‎گر در احیای بافت فرسوده گفت: «حمایت های مالی و حقوقی از شرکت‌های توسعه‌گر هم جزو تکالیفی است که در بخش مرتبط با بافت فرسوده دیده شده است».

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: