۱۷ بهم ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۴
عضو هیئت‌مدیره بنیاد توانمندسازی گندم‌کاران:

نمی‌توان اظهارات نوبخت را به‌عنوان حکم قطعی در خصوص عدم افزایش قیمت گندم تلقی کرد

شهرام شاهین فر، عضو هیات مدیره بنیاد توانمند سازی گندم ایران و گندمکار نمونه استان قزوین با بیان اینکه اظهارات دکتر نوبخت در مورد افزایش نیافتن نرخ خرید تضمینی گندم صرفا به عنوان یکی از اعضای تصیم گیرندگان شورای اقتصاد است، گفت: نمی توان این اظهارات نوبخت را به عنوان حکم قطعی و نهایی شورای اقتصاد تلقی کرد.

به گزارش عیارآنلاین، شهرام شاهین فر، عضو هیات مدیره بنیاد توانمند سازی گندم ایران و گندمکار نمونه استان قزوین با بیان اینکه اظهارات دکتر نوبخت در مورد افزایش نیافتن نرخ خرید تضمینی گندم صرفا به عنوان یکی از اعضای تصیم گیرندگان شورای اقتصاد است، گفت: نمی توان این اظهارات  نوبخت را به عنوان حکم قطعی و نهایی شورای اقتصاد تلقی کرد.

به گزارش خبرنگار ایانا، وی با بیان این که نرخ پیشنهادی خرید تضمینی گندم برای سال زراعی ۹۶- ۹۷ بر مبنای تورم رایج ۹ درصدی بوده است، اظهار کرد: با توجه به تاخیر در اعلام نرخ جدید و شنیده های جسته و گریخته در مورد تبعات این نوع تصمیم گیری، از آنجا که برداشت گندم از اوایل اسفند ۹۶ خورشیدی در جنوب کشورآغاز خواهد شد؛ تعلل شورای اقتصاد در اعلام نرخ جدید در نخستین گام با کاهش سطح زیر کشت گندم در اراضی آبی از ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن به ۲ میلیون و ۵۰ هزار تن مواجه شده که البته این میزان کاهش در اراضی دیم به مراتب کمتر بوده است.

شاهین فر با بیان این که با وجود گذشت ۴ ماه از دل نگرانی ها و انتشار اخبار جسته و گریخته از وضعیت تامین اعتبار برای اعلام نرخ خرید تضمینی گندم، کشاورزان  گندمکار در هفته های اخیر دچار سردرگمی و سرگردانی آزاردهنده ای شده اند، تصریح کرد: با این شرایط، الگوی کشت نیز دیگر اجرایی نخواهد شد.

این گندمکار بزرگ و نمونه کشور با یادآوری یکی از اتفاق های ناگوار رخ داده برای گندمکاران یعنی اختصاص نیافتن یارانه تولید ۴۰۰ هزار تن بذر گندم به بخش خصوصی از سال گذشته بوده است، تصریح کرد: در واقع امروز یکی از چالش های دیگر تولید گندم در کشور، مطالبات معوقه ای است که تولید کنندگان بذور گندم دارند.

وی با بیان این که بخشنده، معاون برنامه ریزی و اقتصادی وزیر جهاد کشاورزی از نبودن بودجه لازم برای این امر خبر می دهد و بنابر شرط موافقت نوبخت، رییس سازمان برنامه و بودجه،عطف به پیشنهاد شرکت های تولید کننده بذر، تنها امکان تهاتر وجود خواهد داشت، اضافه کرد: بعد از مدت ها انتظار و امضای آقای حجتی وزیر جهاد کشاورزی، اجرای این توافق نیز منوط به تایید آقای نوبخت شده است. این در حالی است که میزان تولید بذر گندم به همت شرکت های خصوصی و تعاونی تولید کننده، از ۲۵۰ هزار تن در سال قبل از ۹۵ به ۴۰۰ هزار تن در سال ارتقا یافت.

شاهین فر با اشاره به افزایش نرخ تامین نهاده ها بعد از رشد اخیر قیمت دلار و کاهش درآمد کشاورزان،  گرفتاری های تازه ای گریبان تولید کنندگان را گرفته است، تصریح کرد: اگر تا چند ماه پیش نرخ گندم با دلار ۳۰۰۰ تومانی ۹۳۰ تومان تمام می شد، امروز با دلار ۴۶۰۰ یا ۴۷۰۰ تومانی، نرخ تامین هر کیلو گندم به ۱۵۰۰ تومان هم می رسد که تبعات امنیت غذایی امکان پذیر نشدن واردات گندم و همچنین عدم امکان جلب اعتماد و حتی ترغیب دوباره کشاورزان در موعدی خارج از فصل کشت، برهمگان محرض است.

منبع: ایانا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: