۱۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۵۴
قائم مقام درامور بین‌الملل معاون‌علمی رئیس‌جمهور:

در سال‌های اخیر مهاجرت معکوس نخبگان محقق شده است

بیرنگ با اشاره به اینکه تاکنون ۹۰۷ نفر از محققان و متخصصان خارج از کشور بازگشته‌اند، گفت: از این تعداد ۱۰۶ نفر در ۲۰ دانشگاه برتر دنیا از جمله هاروارد، استنفورد، برکلی و … تحصیل کرده‌اند.

به گزارش عیارآنلاین، علی‌مرتضی بیرنگ؛ قائم مقام در امور بین الملل معاون علمی و فناوری رئیس جمهور با اشاره به اینکه این دفتر در سال ۱۳۹۲ با دستور رئیس بنیاد ملی نخبگان راه‌اندازی شد، گفت: استفاده از ظرفیت متخصصان و کارآفرینان خارج از کشور در چرخۀ خدمت‌رسانی به جامعه و چرخش مغزها بدون اصرار بر بازگشت فیزیکی، مهمترین هدف این دفتر است.

وی افزود: در طول مدت گذشته تلاش شد بدون استفاده از فعالیت های تبلیغاتی و رسانه ای، اعتمادسازی لازم انجام شود که در این مهم از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد نیز استفاده شد.

بیرنگ بروکراسی پیچیدۀ تأیید مدرک تحصیلی، مشکلات جذب در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و تحقیقاتی، مسائل مربوط به خدمت نظام‌وظیفه، عدم آشنایی متخصصان و محققان ایرانی خارج از کشور با آخرین وضعیت و دستاوردهای حوزه تخصصی خود در کشور را از مهمترین چالش‌ها و موانع برای حضور فعال متخصصان و کارآفرینان در کشور دانست.

وی با اشاره به نقش مهم سیاست‌های تشویقی، بیان داشت: در ابتدای کار این دفتر، تنها متخصصان و دانش‌آموختگان ۴۰۰ دانشگاه برتر دنیا می‌توانستند درخواست خود را جهت همکاری با مراکز داخلی ثبت کنند (هیچ یک از دانشگاه¬های کشور در بین ۴۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار ندارد) اما از ابتدای سال جاری تنها افرادی می‌توانند در سامانه درخواست همکاری دهند که در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا تحصیل کرده باشند و یا اساتیدی که در ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا تدریس کرده‌اند و یا محققانی که در شرکت‌های بین‌المللی های‌تک فعال بوده‌اند.

قائم مقام در امور بین الملل معاون علمی و فناوری رئیس جمهور یادآور شد: سال ابتدایی حضور متخصصان و محققان غیرمقیم در کشور بسیار حساس است چراکه در این سال، افراد فعالیت تحقیقاتی خود را متوقف کرده‌اند، تأیید مدرک دانشگاهی آنان و مراحل جذب در پیچ ‌وخم بروکراسی اداری قرار دارد، درآمد مالی نداشته و با چالش‌هایی مانند خدمت سربازی نیز روبرو می‌شوند؛ به همین دلیل بنیاد ملی نخبگان برنامه‌های خود را روی سال اول حضور این افراد در کشور متمرکز کرده است.

وی افزود: با اقدامات انجام‌شده و تسهیلات اعطایی، در همان سال اول، افرادی که بخواهند در دانشگاه و مراکز علمی-تحقیقاتی استخدام شوند، فرآیند جذب را طبق فراخوان‌های اعلام‌شده طی و از همان ابتدا فعالیت تحقیقاتی خود را آغاز می‌کنند اما اگر فرد بخواهد در استارتاپ و یا شرکت‌های دانش‌بنیان مشغول شود نیز می‌تواند تسهیلات اعطایی بهره‌مند شود.
بیرنگ با بیان اینکه تاکنون ۹۰۷ نفر از محققان و متخصصان غیرمقیم به کشور بازگشته‌اند، گفت: از این تعداد ۱۰۶ نفر در ۲۰ دانشگاه برتر دنیا از جمله هاروارد و استنفورد تحصیل کرده‌اند.

وی در پایان با اشاره به اینکه رشته‌های مهندسی و سپس علوم‌پایه بیشترین سهم را در آمار بازگشت داشته‌اند، یادآور شد: اقدامات انجام‌شده در بنیاد ملی نخبگان و معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری برای مهاجرت ‌معکوس نخبگان و تزریق توان آنان به چرخۀ خدمت‌رسانی به جامعۀ بومی به حدی موفق بوده است که بازتابهای متعددی در مجلات و رسانه‌های معتبر خارجی داشته است.

منبع: بنیادملی نخبگان

۱ دیدگاه

 1. محسن :

  سلام
  متاسفانه این مطلب، دروغ است. مهاجرت معکوس؟؟؟
  با حمایتهای بیهوده و پول های نجومی نمیشه نخبگان را برگرداند.
  این طرح هم خیلی زود بدلیل بودجه وحشتناکی ک میخواد، شکست میخوره.
  در ضمن، خیلی از افرادی ک برمیگردند ۲ سال از این مزایا استفاده میکنند و بعد هم برمیگردند کشوری ک تحصیل کردند

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: