۱۰ بهم ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۲

با اصلاح لایحه بودجه ۹۷، منابع طرح‌های عمرانی و خرید تضمینی محصولات کشاورزی مجموعاً از ۷٫۵ به ۲هزارمیلیارد تومان کاهش یافت

با کاهش منابع طرح های عمرانی و خرید تضمینی محصولات کشاورزی از ۷.۵ به ۲ هزار میلیارد تومان از محل اوراق خزانه، یارانه این بخش ها از محل اوراق خزانه حدود ۷۰ درصد کاهش یافت. این تغییر در لایحه بودجه ۹۷ پس از بازنگری کمیسیون تلفیق اتفاق افتاده است.

به گزارش عیارآنلاین، قرار بود در بند «ه» تبصره ۵ لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ به شرط افزایش سقف انتشار اوراق خزانه به ۱۵ هزار میلیارد تومان، حداقل ۷.۵ هزار میلیارد تومان از آن برای طرح تحول سلامت استفاده شده و مابقی در طرح های عمرانی و خرید تضمینی محصولات کشاورزی به کار گرفته شود.

با این وجود پس از بازنگری کمیسیون تلفیق در لایحه، سقف انتشار اوراق به ۹.۵ هزار میلیارد تومان کاهش یافت در حالی که میزان حداقلی اوراق مرتبط با طرح تحول سلامت تغییری نکرد.

به این ترتیب با کاهش منابع طرح های عمرانی و خرید تضمینی محصولات کشاورزی از ۷.۵ به ۲ هزار میلیارد تومان از محل اوراق خزانه، یارانه این بخش ها از محل اوراق خزانه حدود ۷۰ درصد کاهش یافت.

بند جدید لایحه بودجه ۹۷

بند مذکور در لایحه بودجه ۹۷ که به تصویب کمیسیون تلفیق رسید، به این شرح است: دولت، اسناد خزانه اسلامی با حفظ قدرت خرید و با سررسید تا سه‌سال را صادر و به طلبکاران (طرحهای تملک دارایی‌های سرمایه‌ای، خرید تضمینی محصولات راهبردی(استراتژیک) کشاورزی، مابه‌التفاوت قیمت تضمینی محصولات با قیمت فروش، بیمه محصولات کشاورزی، تأدیه بدهیهای سازمان‌های بیمه پایه سلامت و مطالبات تولیدکنندگان برق) تا سقف ۹۵ هزار میلیارد ریال واگذار کند. بازپرداخت اصل این اسناد در قوانین بودجه‌های سنواتی کل کشور پیش‌بینی می‌شود و خزانه‌داری کل کشور موظف است از محل اعتبارات ردیفهای فصل مربوطه و جدول(۸) این قانون نسبت به تسویه آن اقدام نماید. مبلغ هفتاد و پنج هزار میلیارد ۷۵ هزار میلیارد ریال از مبلغ موضوع این بند به سازمان بیمه سلامت ایران اختصاص می‌یابد.»

این درحالی است که پیش از بازنگری کمیسیون تلفیق، به جای عدد ۹۵ هزار میلیارد تومان، عدد ۱۵۰ هزار میلیارد ریال درج شده بود.

ضروری است نمایندگان کمیسیون کشاورزی مجلس این مسئله را پیگیری نموده و مانع از کاهش حمایت ها از بخش راهبردی کشاورزی شوند.

منبع: مقاومتی نیوز

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: