یک مقام مسئول: سهم ایران در صنعت جهانی فولاد به ۲٫۶ درصد می رسد

مدیر آموزش، پژوهش و فناوری سازمان ایمیدرو گفت: براساس پیش بینی صورت گرفته میزان تولید جهانی فولاد در سال ۲۰۲۵ به رقم ۲ میلیارد و ۱۳۶ میلیون تن می رسد که سهم ایران از این رقم ۲٫۶ درصد برآورد شده است.

به گزارش عیارآنلاین، سید شمس الدین سیاسی راد روز شنبه در نشست تخصصی مدیریت ارتباط انرژی، محیط زیست و آب در صنعت فولاد در محل پژوهشکده انرژی دانشگاه شریف افزود: براساس سند چشم انداز در افق ۱۴۰۴ دستیابی به رقم ظرفیت ۵۵ میلیون تن فولاد خام پیش بینی شده که این روند رو به رشد این بخش را نشان می دهد.
وی اضافه کرد: براساس آمارهای رسمی در سال ۲۰۱۶ میزان تولید فولاد خام کشور به رقم ۱۸ میلیون تن رسید و ایران در جایگاه چهاردهمین فولاد ساز جهان قرار گرفت.
سیاسی راد افزود: توسعه صنعت فولاد به عنوان یک صنعت انرژی بر، آب و تاثیر گذار بر محیط زیست نیاز به بررسی دارد و اکنون صنعت فولاد در دنیا ۲۱ درصد کل انرژی را به خود اختصاص می دهد و این امر در ایران به ۲۵ درصد می رسد.
وی یادآور شد :براساس توافقنامه پاریس ایران تا سال ۲۰۳۰ کاهش چهار درصدی آلایندگی را تعهد کرده است و این امر مشروط به لغو همه تحریم ها علیه ایران است.
توافقنامه پاریس در ۱۲ دسامبر ۲۰۱۵ ( ۲۱ آذر ۱۳۹۴ ) با شرکت ۱۹۶ کشور جهان در چارچوب کنوانسیون تغییر اقلیم سازمان ملل متحد مصوب شد.
سیاسی راد گفت: براساس توافقنامه پاریس ایران به میزان ۱۹۰ میلیون تن از حجم گازهای گلخانه ای را باید کاهش دهد که در صنعت فولاد کاهش حجم آلایندگی نیاز به سرمایه گذاری و بهره گیری از فناوری نوین دارد که کاری دشوار است.
وی اضافه کرد : شاخص های بین المللی در زمینه جذب فناوری در سطح بنگاه ها نشان می دهد که ایران در بین ۱۶۰ کشور جهان رتبه ۱۳۲ دارد که حاکی است بنگاه ها به لحاظ بهره گیری از فناوری نوین چندان عملکرد خوبی ندارند.
این مقام مسئول خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی پس از توافق برجام بدنبال بهره گیری از ظرفیت های خارجی برای ارتقای جایگاه خود از نظر استفاده از فناوری نوین است و اکنون یک شبکه ای از همکاری و آموزش با بخش خصوصی در زنجیره مهندسی معدن و صنایع معدنی از سوی سازمان ایمیدرو شکل گرفته است.
به گزارش ایرنا، این نشست تخصصی با همکاری سازمان توسعه ونوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو ) تا ۱۸ بهمن در محل پژوهشکده مزبور ادامه دارد.
ایران پیش بینی کرده تا پایان امسال حدود هشت میلیون تن صادرات فولاد داشته باشد و این رقم در افق چشم انداز ( ۱۴۰۴ ) به حدود ۲۰ میلیون تن برسد.

منبع:ایرنا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: