عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در گفت‌وگو با عیارآنلاین:

اعتراض کمیسیون کشاورزی به کاهش بودجه خرید تضمینی

تربتی نژاد پیرامون کاهش بودجه خرید تضمینی گندم گفت:  بودجه خرید تضمینی گندم در لایحه پیشنهادی دولت نسبت سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. کمیسیون کشاورزی مجلس نسبت به این موضوع اعتراض دارد به همین دلیل در تلاش هستیم در بررسی جزئیات لایحه بودجه اعتبارات مشخصی را برای خرید تضمینی گندم مشخص کنیم.

نور محمد تربتی‌نژاد، عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه کشاورزی عیارآنلاین، پیرامون کاهش بودجه خرید تضمینی گندم گفت: بودجه خرید تضمینی گندم در لایحه پیشنهادی دولت نسبت سال گذشته کاهش چشمگیری داشته است. کمیسیون کشاورزی مجلس نسبت به این موضوع اعتراض دارد به همین دلیل در تلاش هستیم در بررسی جزئیات لایحه بودجه اعتبارات مشخصی را برای خرید تضمینی گندم مشخص کنیم.

وی ادامه داد: در ۳ سال  اخیر با وجود اینکه بودجه خرید تضمینی گندم نسبت به امسال وضعیت مناسب‌تری داشت، کشاورزان مطالبات خود را با تاخیرهای فراوانی دریافت می‌کردند با وضعیت بودجه امسال که در آن ردیف بودجه مشخصی برای خرید تضمینی پیش‌بینی نشده است، قطعاٌ مشکلاتی فراوانی ایجاد خواهد شد.

تربتی‌نژاد در پاسخ به اینکه آیا عرضه گندم در بورس کالا را مدل مناسبی برای جایگزینی خرید تضمینی می‌دانید گفت: بنظرم فروش گندم در بورس کالا کارایی و کاربرد لازم را  ندارد. با توجه به استراتژیک بودن محصول گندم و همچنین وابسته بودن زندگی  شمار زیادی از کشاورزان به فروش گندم، عرضه آن در بورس کالا به دلیل فراهم نبودن زیرساخت‌های لازم، احتمالا چالش‌زا خواهد بود.

وی ادامه داد: اگر قرار بر عرضه گندم در بورس کالا باشد، بهتر است دولت گندم را از مردم مستقیماٌ خریداری و پول مردم را پرداخت کند، سپس گندم خریداری شده از مردم را در بورس کالا عرضه کند.

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان تصریح کرد: میزان سطح زیر کشت گندم سال ۹۶ نسبت به سال گذشته کمتر بود. به اعتقاد بنده، تاخیر در پرداخت معوقات کشاورزان  ازجمله مهم‌ترین دلایل این اتفاق بود. به همین دلیل انتظار می‌رود دولت نسبت به این موضوع حساسیت نشان دهد و در تصمیم‌گیری‌های خود آن را لحاظ کند.

 

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: