۱۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۰۵

ستاری: ایجاد زمینه‌های‌مساعد برای‌توسعه زیست‌بوم کارآفرینی به‌عنوان مهم‌ترین راهبردبازگشت و نگه‌داشت نخبگان در دستورکار قرارگرفته است

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری و رییس بنیاد ملی نخبگان، با اشاره به آمار فعلی مهاجرت دانشجویان کشورمان به خارج از کشور و مقایسه آن با ابتدای انقلاب تصریح کرد:ایران دیگر جزو کشورهای مهاجرفرست دنیا نیست.

به گزارش عیارآنلاین، از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، سورنا ستاری در بیست و هشتمین نشست سراسری روسای بنیادهای نخبگان استانی با اشاره به اینکه، ابتدای انقلاب از مجموع ۲۷۰ هزار دانشجوی ایرانی حدود ۱۰۰ هزار دانشجو در خارج از کشور و از این میان ۵۰ هزار نفر در امریکا حضور داشتند، افزود:این در حالی است که در حال حاضراز جمع ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجوی ایرانی، ۴٨ هزار دانشجو در خارج از کشور وجود دارد که تنها ۱۲ هزار نفر در آمریکا تحصیل می‌کنند و این موضوع نشان می‌دهد ایران دیگر جزو کشورهای مهاجرفرست دنیا نیست.
وی، فرهنگ‌سازی برای حضور بخش خصوصی در بحث اقتصاد دانش‌بنیان را از جمله رسالت‌های مهم این بنیاد و سایر بخش‌های مرتبط و اثرگذار استانی دانست و گفت: جذب و حمایت مستعدان برتر هر استان باید به طور جدی دنبال شود چرا که توسعه استان‌ها در گرو شکوفا شدن توانمندی و استعداد جوانان و ایجاد زمینه مساعد برای ایجاد کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌هایی بر پایه مزیت‌های بومی است.
ستاری ادامه داد: برنامه‌های معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان در راستای تغییر نگرش عمومی جامعه به سوی حمایت از کسب و کارهای خلاق و دانش‌بنیانِ ایجاد شده توسط استعدادهای برتر دانشگاهی و پژوهشی استان‌ها، شکل گرفته است و بر همین اساس، ایجاد زمینه‌های مساعد برای توسعه زیست‌بوم کارآفرینی و نوآوری، به‌عنوان مهم‌ترین راهبرد بازگشت و نگه‌داشت نخبگان و به کارگیری استعدادها و نخبگان بومی، در راستای بهره‌مندی از توان آنان در دستور کار قرار گرفته است.

**ایجاد زیست‌بوم کارآفرینی هموارکننده راه بازگشت و حفظ نخبگان
ستاری در ادامه شکل‌گیری زیست‌بوم کارآفرینی در کشور را مهم‌ترین زیرساخت برای بازگشت و نگه‎داشت سرآمدان ایرانی به کشور عنوان کرد و گفت: ایجاد زیرساخت‌های لازم برای حمایت از توانمندی‌ جامعه نخبگان اعم از نخبه و مستعد برتر و تسهیل‌گری در مسیر فعالیت آنان در حوزه کارآفرینی و نوآوری می‌تواند راه بازگشت، جذب و نگه‎داشت نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی را هموار، و شرایط لازم برای رسیدن به جامعه ای مبتنی بر اقتصاد دانش‌بنیان و نوآور را فراهم کند.
رئیس ستاد توسعه فرهنگ علم، فناوری و اقتصاد دانش‌بنیان، سپس به ساز و کارهای تعامل با نخبگان و استعدادهای برتر اشاره کرد و گفت: ساز و کار تعریف شده ظرفیتی فراهم آورده تا استعدادهای برتر ایرانی که توانمندی‌های بالایی در حوزه کارآفرینی و نوآوری دارند در کشور مانده و کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپی خود را شکل‌دهند.
وی رشد فزاینده و درآمدزایی بالا در کنار ایجاد اشتغال مولد را مهم‌ترین ویژگی این کسب و کارها دانست و عنوان کرد: این کسب و کارها توسط نخبگان و استعدادهای برتر ایرانی ایجاد شده است که ضمن اشتغال‌زایی و درآمد بالا، به رفع مشکلات و معضلات جامعه کمک کرده است.
ستاری افزود: همچنین با تغییر نگرش عمومی از اقتصاد مبتنی بر خام‌فروشی و منابع زیرزمینی به خلاقیت نیروی انسانی، تخصص را در ازای دارایی‌های ملموس به عنوان مهم‌ترین دارایی خود معرفی کرده‌ است و بزودی جایگاه خود را در صدر بزرگ‌ترین و درآمدزاترین کسب و کارها خواهند یافت.
ستاری گفت: تعداد کسب و کارهای دانش‌بنیان و استارت‌آپ موفقی که اکنون توانسته‌اند نقش خود را در تحول اقتصاد کشور به سوی اقتصاد دانش‌بنیان ایفا کنند، کم نیست و نتایج فعالیت نمونه‌های موفق این کسب و کارها که در حوزه‌هایی چون تجهیزات پزشکی، زیست‌فناوری یا خدمات مبتنی بر فناوری اطلاعات و ارتباطات فعایت می‌کنند، برای جامعه بیش‌ از هر زمان دیگری قابل مشاهده و ملموس شده و استقبال عمومی را به دنبال داشته است.

**تاکید معاونت علمی بر توجه به تحقیقات مرز دانش، علوم پایه و علوم بنیادی
ستاری با طرح این پرسش که چرا با وجود رشد درخور توجه دانشجویان ایرانی در کشور، نقش علم و پژوهش در تحول و پیشرفت و افزایش تولید ناخالص ملی مشهود نیست، گفت: تحول در زیرساخت‌های پژوهشی و آموزشی کشور با تغییر رویکرد فرهنگی جامعه و همچنین توجه به تحقیقات مرز دانش، علوم پایه و علوم بنیادی اتفاق خواهد افتاد و معاونت علمی بر توجه ویژه به این علوم تاکید جدی دارد.
معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری در ادامه با اشاره لزوم ایجاد زمینه لازم برای بازگشت و نگه‌داشت نخبگان و دانشجویان ایرانی غیرمقیم در کنار فراهم ساختن بستر تحصیل و پژوهش آنان در دیگر کشورها گفت: تحول در فضای آموزشی بسته و بدون ارتباط با دیگر کشورها امکان‌پذیر نیست و باید بستری فراهم شود تا دانشجویان و پژوهشگران ایرانی بتوانند توانمندی خود را در حوزه علم و فناوری توسعه دهند.
وی افزود:از سوی دیگر لازم است زمینه‌های بازگشت و نگه‌داشت آنان برای توسعه پژوهش‌های کاربردی و بنیادین، ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان و کسب و کارهای استارت‌آپی فراهم شود و این تحول باید خارج از این ساختار و به کمک تمامی بخش‌های اثرگذار از جمله دانشگاهیان، نهادهای اجرایی و جامعه صورت گیرد.
ستاری در ادامه بر لزوم فراهم ساختن زمینه مساعد برای نقش‌آفرینیِ بدون دغدغۀ بخش خصوصی در حوزه پژوهش‌های کاربردی و تجاری، شرکت‌های دانش‌بنیان و استارت‌آپ‌ها تاکید کرد و آن را مهم‌ترین عامل در شکل‌گیری زیست بوم کارآفرینی دانست.
وی افزود: نقش دولت‌ها در توسعه و رونق‌بخشی کسب و کارهای خلاق و دانش‎بنیان، هدایتگری و تسهیل‌گری است و موفقیت‌های کسب و کارهای استارت‌آپی و دانش‌بنیان در سال‌های اخیر به دلیل عدم دخالت دولت و ایجاد فضایی مساعد برای فعالیت این کسب و کارها با تاکید بر حضور فعال بخش خصوصی اتفاق افتاده است.

منبع:ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: