۱۴ بهم ۱۳۹۶ ساعت ۱۷:۴۰

وقتی برف سبب فلج شدن حمل نقل کشور می‌شود

گرفتاری ده ها هزار نفر از مسافران در جاده ها، فرودگاه ها و ایستگاه های قطار در پی بارشی که از هفته ها قبل پیش بینی شده بود، اتفاقی ناخوشایند محسوب می شود که میشد با مدیریت صحیح وزارت راه و شهرسازی از بروز این گونه اتفاقات جلوگیری کرد؛ در این راستا این وزارت خانه باید دلایل عدم مدیریت مطلوب این بحران را بررسی کند تا با اقدامات پیشگیرانه از وقوع دوباره این بی تدبیری‎ها جلوگیری کند.

به گزارش عیار آنلاین بارش برف در روزهای آغازین هفته سبب مختل شدن سامانه‌های حمل نقل کشور شد و مسافران بسیاری را در تمامی بخش‌های حمل و نقلی اعم از جاده‌ای و هوایی دچار مشکل کرد. این در حالی است که در هفته‌های قبل هواشناسی هشدار چنین رویدادی را داده بود. در بخش جاده‌ای ده‌ها هزار مسافر در جاده‌های پرترافیک و شریانی منتهی به تهران گرفتار شدند.

نکته جالب در این است که هرساله مانوری به نام مانور راهداری زمستانی با آغاز فصل سرما در سراسر کشور برگزار می‌گردد و در آن توانمندی‌ها و ادوات راهداری را به نمایش می‌گذراند.

در بخش حمل نقل هوایی دو فرودگاه اصلی کشور که اکثر پروازهای از این دو فرودگاه صورت می‌پذیرد، مسافران شاهد تأخیرهای طولانی و ابطال متعدد پروازها بودند. از همین رو سبب فلج شدن تردد پروازها شد.

در سال گذشته پس از درخواست‌های مکرر، بالاخره تعدادی ماشین برف‌روب جدید خریداری شد. اما همه‌ی این تجهیزات به دلایل مختلفی آماده‌به‌کار نبودند و در زمان موردنیاز قابل بهره‌برداری نبودند.

همچنین اتفاق جالب دیگری که ریشه در سوء مدیریت در صنعت هوایی دارد حاکی از آن است که شرکت فرودگاه‌ها با بی‌توجهی به هشدارهای هواشناسی هیچ‌گونه هشداری بابت برف و کولاک به فرودگاه‌های تابعه خود اعلام نکرده و ازاین‌رو تمامی فرودگاه‌ها در شرایط عادی بودند و به‌یک‌باره با برف و کولاک روبرو شدند. این اتفاق سبب بسته شدن فرودگاه بین‌المللی پرتردد امام خمینی به مدت دو روز و سرگردانی مسافران بین‌المللی در فرودگاه‌های خارجی شده است که به دلیل عدم امکان فرود هواپیما پروازشان کنسل گردیده بود.

ریشه سوء مدیریت به مجموعه وزارت راه بازمی‌گردد؛ چراکه سازمان هواشناسی یکی از سازمان‌های زیرمجموعه این ارگان است. این در حالی است که سازمان هواپیمایی کشوری، شرکت فرودگاه‌ها و شرکت راه‌آهن نیز از نهادهای تابعه این وزارت خانه عریض و طویل هستند.

در پایان باید گفت گرفتاری ده ها هزار نفر از مسافران در جاده ها، فرودگاه ها و ایستگاه های قطار در پی بارشی که از هفته ها قبل پیش بینی شده بود، اتفاقی ناخوشایند محسوب می شود که میشد با مدیریت صحیح وزارت راه و شهرسازی از بروز این گونه اتفاقات جلوگیری کرد؛ در این راستا این وزارت خانه باید دلایل عدم مدیریت مطلوب این بحران را بررسی کند تا با اقدامات پیشگیرانه از وقوع دوباره این بی تدبیری‎ها جلوگیری کند.

 

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: