معاون نظارت معاون اول رئیس‌جمهور:

گام نخست طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان و ایلام آخر تیرماه ۹۷به پایان می‌رسد

معاون نظارت و هماهنگ کننده معاون اول رئیس جمهوری گفت: گام نخست طرح بزرگ و ملی ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان و ایلام آخر تیر ماه ۹۷به پایان می رسد و گام دوم طرح نیز پس از مطالعات دقیق اقتصادی، اجتماعی، زیست محیطی و تامین آب شروع خواهد شد.

به گزارش عیارآنلاین، رضا ویسه سه شنبه شب پس از نشست بررسی چالش های فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری کشاورزی خوزستان و ایلام در جمع خبرنگاران در تالار بوستان اهواز افزود: تا پایان تیر سال آینده ۲۹۵ هزار هکتار از اراضی تجهیز شده طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به بهره برداران محلی تحویل قطعی و فاز دوم این طرح نیز در کوتاه ترین زمان ممکن آغاز خواهد شد.
وی پیشرفت فاز اول طرح را در مجموع ۸۶ درصد اعلام کرد.
ویسه گفت: برخی مقدمات اجرای فاز دوم همچون زهکش های اصلی نیز انجام شده ولی امیدواریم با برنامه ریزی دقیق تا سال ۱۴۰۰ کل این طرح به اتمام برسد تا مردم خوزستان و کشاورزان پرتلاش استان از مزایای اقتصادی و اجتماعی این طرح بهره مند شوند.
معاون نظارت و هماهنگ کننده معاون اول رئیس جمهوری، خوزستان را سرزمین برکت با ظرفیت های مهم و تعیین کننده در اقتصاد ملی کشور توصیف کرد و گفت: دولت همه تلاش خود را برای پیشرفت و اتمام طرح ۵۵۰ هزار هکتاری به کار خواهد بست.

* تخصیص آب برای اجرای گام دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری
ویسه در این گفت وگوی خبری با بیان اینکه وزارت نیرو به طور رسمی با تخصیص آب برای اجرای گام دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری موافقت کرده است افزود:هرچند با توجه به وضعیت آب و هوایی در کشور و کاهش شدید نزولات جوی برای تامین آب نگرانی هایی وجود دارد ولی وزارت نیرو همه تلاش خود را به تامین آب گام دوم این طرح زیربنایی که مصوب سفر مقام معظم رهبری است معطوف خواهد کرد.
وی گفت: وزارت نیرو مطالعات خود را برای تامین آب گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری شروع کرده است ولی امیدواریم همزمان با شروع گام دوم ،آب در اختیار پیمانکاران موسسه جهاد نصر وابسته به وزارت جهادکشاورزی ، که مجری اصلی طرح ۵۵۰هزار هکتاری است قرار گیرد.
ویسه گفت:گام دوم طرح ۲۳۲هزار هکتار است و به نظر می رسد با انجام مطالعات زمان بندی و پیش بینی های لازم ، تا سال ۱۴۰۰ بتوانیم این طرح بزرگ ملی را به پایان برسانیم.

* الزامات زیست محیطی در گام دوم طرح در نظر گرفته می شود
معاون نظارت و هماهنگ کننده معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه هیچ طرحی بدون در نظر گرفتن مسائل زیست محیطی اجرا نمی شود افزود: مسائل زیست محیطی گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری قطعا’ لحاظ خواهد شد و نگرانی ها و دغدغه های سازمان حفاظت محیط زیست در این خصوص مد نظر قرار می گیرد.
ویسه با اشاره به طرح برخی نگرانی های زیست محیطی که در این جلسه مطرح شد اظهار داشت: در این ارتباط جلسه ای نیز با عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در تهران برگزار خواهد شد تا مجوز زیست محیطی این بخش از طرح ، صادر شود.

*با اجرای طرح ۵۵۰ هزار هکتاری تولیدات کشاورزی استان به ۲۵ میلیون تن می رسد
مدیرعامل جهاد نصر نیز در این نشست گفت: طرح بزرگ ۵۵۰ هزار هکتاری خوزستان تا سال ۱۴۰۰ با تخصیص و برداشت سه میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی به اتمام می رسد.
یدالله شمایلی سه شنبه شب در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در اهواز افزود: با اجرای کامل این طرح عظیم ملی، تولید محصولات باغی و زراعی خوزستان از ۱۶ میلیون تن در سال به ۲۵ میلیون تن خواهد رسید.
وی گفت: گام نخست این طرح عظیم ، تا پایان تیر ماه ۱۳۹۷ با تحویل قطعی ۲۹۶هزار هکتار به بهره برداران محلی
به پایان می رسد و سپس عملا’ وارد گام دوم این طرح خواهیم شد.
مدیرعامل موسسه جهاد نصر وابسته به وزارت جهادکشاورزی ، موافقت تخصیص آب برای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری از سوی وزارت نیرو را نویدبخش اجرای گام دوم این طرح بیان کرد و افزود:۱۰۰میلیون دلار از محل تخصیص ۱٫۵ میلیارد دلار این طرح ، برای احداث شبکه های اصلی و فرعی آبرسانی و زهکشی به سازمان آب و برق خوزستان اختصاص یافته تا زمینه ساز شروع گام دوم طرح باشد.
شمایلی به برداشت سه میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای گام دوم طرح ۵۵۰هزار هکتاری خوزستان و ایلام اشاره کرد و افزود: فاینانس خارجی نیز یکی از راههای پیشنهادی برای این طرح است که امید است چالشی به نام تامین مالی این طرح نداشته باشیم.
هیات دولت در سفر دی ماه ۱۳۹۲ به خوزستان ، با برداشت و تخصیص ۱٫۵میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای اجرای فاز نخست طرح ۵۵۰هزار هکتاری موافقت کرد.
بر اساس این گزارش رضا ویسه معاون نظارت و هماهنگ کننده معاونت اول رئیس جمهوری روز سه شنبه وارد خوزستان شد و به اتفاق استاندار خوزستان و چند مسئول کشوری از بخش هایی از طرح ۵۵۰هزار هکتاری در مناطق ابوفاضل ، ویس ، سلامات و داریون شوشتر بازدید کردند و در جریان ابعاد پیشرفت این طرح بزرگ ملی قرار گرفتند.
نشست بررسی ابعاد و چالش های طرح ۵۵۰هزار هکتاری به خصوص در بخش تامین و تخصیص آب ، مسائل زیست محیطی ، الگوی کشت و نظام بهره بردای از این اراضی سه شنبه شب با حضور ویسه در تالار بوستان اهواز برگزار شد.
طرح ۵۵۰هزار هکتاری مقام معظم رهبری در سال ۱۳۷۵ همزمان با سفر معظم له به خوزستان به تصویب رسید ولی به علت ناچیز بودن اعتبارات ، این طرح به کندی پیش رفت.
۵۰۰هزار هکتار از این اراضی در خوزستان و ۵۰هزار هکتار در استان ایلام واقع شده است.
بنابر این گزارش طرح ۵۵۰هزار هکتاری خوزستان و ایلام در سفر ۱۳۷۵ مقام معظم رهبری به تصویب رسید ولی به علت ناکافی بودن اعتبارات طرح ، اجرای آن زمان بر و طولانی شد تا اینکه در سفر دی ماه ۱۳۹۲ حجت الاسلام حسن روحانی و هیات دولت به خوزستان ، مصوب شد ۱٫۵میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برای شتاب گرفتن این طرح برداشت شود.
پیشنهاد شده برای اجرای گام دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری ، سه میلیارد دلار از محل صندوق توسعه ملی برداشت تا از طریق فاینانس خارجی منابع مالی این طرح تامین شود.
۵۰۰ هزار هکتار از این طرح در خوزستان و ۵۰ هزار هکتار آن در استان ایلام واقع شده است.
معاون نظارت و هماهنگ کننده معاون اول رئیس جمهوری روز سه شنبه به همراه استاندار خوزستان از بخش هایی که این طرح اجرا شده و درحال اجراست در مناطق باوی در شمال شرق اهواز و داریون میان آب شوشتر بازدید کرد.

منبع: ایرنا

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: