عضو فراکسیون زنان:

بیشتر تلاش فراکسیون زنان ارتقای کیفی سطح بانوان در وزارتخانه‌ها است

سیاوشی: بیشتر تلاش فراکسیون زنان مجلس ارتقای کیفی سطح بانوان در وزارتخانه ها و دستگاه هایی است که فعالیت می کنند، ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه تاکید کرده که از حضور زنان در مشاغل مختلف استفاده شود.

به گزارش عیارآنلاین، فاطمه تندگویان در نشست عصر امروز (سه شنبه ۱۰ بهمن) زنگنه وزیر نفت با اعضای فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه از سال ۹۲ با حمایت جدی وزیر نفت توانستیم در صنعت نفت به عنوان یکی از سازمان های پیشرو ساختار امور زنان وزارتخانه را ترسیم کنیم، گفت: عمده ترین فعالیت با هدف برقراری عدالت جنسیتی بود که در سند برنامه ششم توسعه وزارت نفت این موضوع گنجانده شده است.

مشاور وزیر نفت با بیان اینکه با حمایت های جدی صورت گرفته از سوی وزیر، وزارت نفت به عنوان پیشرو در حوزه بانوان قرار گرفته است، افزود: علی رغم اینکه به نظر می رسید صنعت نفت مردانه است، اما بستر فعالیت زنان در این صنعت فراهم شده است و در حال حاضر حدود ۳۳۰ نفر در حوزه مدیریت صنعت نفت فعال هستند.

پروانه سلحشوری نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه با وجود توانمندی های فراوان نیمی از جامعه یعنی زنان نادیده انگاشته می شوند، گفت: در حال حاضر بانوانی در بدنه دولت حضور دارند که در حال تلاش برای بهبود وضعیت بانوان هستند و وزارت نفت نیز در بین وزارتخانه ها به عنوان الگویی موثر می تواند مدنظر باشد.

رئیس فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه انتظار ما این بود که حداقل یک زن به عنوان وزیر در کابینه دولت آقای روحانی حضور داشته باشد، افزود: ما امیدوار بودیم که تابوشکنی آقای احمدی نژاد در دولت آقای روحانی ادامه یابد، اما این موضوع محقق نشد، لذا امیدواریم که بانوان در بدنه معاونت وزارتخانه ها حضور داشته باشند.

پروانه مافی در این نشست با بیان اینکه سهم ۷۷ درصدی زنان تحصیلکرده در صنعت نفت قابل توجه است، تصریح کرد: خوشبختانه وزیر نفت در دولت تدبیر و امید پیشگام انتخاب معاون زن بود، اما نسبت به رشد منفی حضور زنان در صنعت نفت در ۱۰ سال اخیر نگرانی هایی وجود دارد که باید رفع شوند. البته بخشنامه ای که از سوی وزیر نفت صادر شده مبنی بر جذب افراد بر مبنای شایستگی ها و نه جنسیت بسیار مهم است.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: سهم اشتغال زنان در صنعت نفت ۸٫۶ درصد است در حالی که سهم اشتغال زنان در کشور ۱۲٫۸ درصد است که این شکاف باید رفع شود.

وی با بیان اینکه قوانین زیادی در حوزه زنان وجود دارد، اما باید نقش نظارتی در این حوزه تقویت شود، ادامه داد: از دستگاه های مختلف انتظار داریم که سیاست های راهبردی خود را در حوزه خانواده تنظیم کنند.

در ادامه این نشست فاطمه ذوالقدر با بیان اینکه کارهای خوبی در حوزه بانوان در وزارت نفت انجام شده است، بیان کرد: تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی و پیمانی باید مشخص شود چرا که بسیاری از آنها خانم هستند، لذا باید با یک اولویت بندی هر سال برخی از این نیروها جذب صنعت نفت شوند.

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه شرایط حضور زنان در پالایشگاه ها در استان هرمزگان باید فراهم شود، تصریح کرد:جای امیدواری است که وضعیت کارگران و کارمندان وزارت نفت به ویژه بانوان بهتر شود.

طیبه سیاوشی نیز در این نشست با بیان اینکه بیشتر تلاش فراکسیون زنان مجلس ارتقای کیفی سطح بانوان در وزارتخانه ها و دستگاه هایی است که فعالیت می کنند، گفت: ماده ۱۰۱ قانون برنامه ششم توسعه تاکید کرده که از حضور زنان در مشاغل مختلف استفاده شود،اگرچه به لحاظ کمّی تعداد بانوان در صنعت نفت زیاد نیست، اما به لحاظ کیفی پست های مدیریتی بالایی دارند و خوشحالیم که در وزارت نفت پیوست فرهنگی اجرایی می شود.

فاطمه حسینی نیز با اشاره به اینکه زمانی که کابینه دولت دوازدهم معرفی شد، نامه ای به رئیس جمهور و وزرا نوشتم مبنی بر اینکه معاونان وزرا از میان بانوان انتخاب شوند، افزود: خانم ها سهم خود را در صنعت نفت و کشاورزی به مردان می دهند و این برای ما جای نگرانی دارد و توقع ما این است که دولت راهکاری اتخاذ کند که بانوان نقش خود را بازیابند.

وی ادامه داد: درصدی از اعتبارات هزینه استان ها به اداره کل زنان استان ها اختصاص یابد که این اتفاق خوب در وزارت نفت می تواند در کل کشور تاثیرگذار باشد.

این عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: اولین گام برای عدالت جنسیتی در بودجه ۹۷ برداشته شده که امیدوارم در سال های بعد نیز ادامه یابد.

فریده اولادقباد در این نشست خواستار تعیین تکلیف وضعیت دانشجویان رشته نفت و دانشجویانی که در دانشکده صنعت نفت تحصیل می کنند و به آنها در دفترچه تعهد داده شده است، شد و افزود: یکی از دغدغه های خانواده های دانشجویان این است که بازار کار دانشجویان دختر که رشته نفت را انتخاب کرده اند، چیست. لذا باید مشخص شود که چه تعاملی بین وزارت نفت و علوم برای جذب دانشجویان نفت برقرار شده است.

عضو فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی در این نشست با اشاره به توانمندی بانوان در حوزه های مختلف، خواستار ارتقای مدیریتی بانوان در وزارت نفت شد و سوالاتی پیرامون دزدی در بخش اکشتافات وزارت نفت و میزان برداشت از میادین نفتی مطرح کرد.

سمیه محمودی نیز در این نشست با بیان اینکه جذب فارغ التحصیلان صنعت نفت یکی از دغدغه های نمایندگان است، گفت: استخدام نیروهای قراردادی یکی از مباحث دیگری است که باید تعیین تکلیف شود و تبعیضاتی بین پرداختی های نیروهای رسمی و قراردادی وجود دارد که این موضوع باید به طریقی حل شود.

در پایان این نشست نیز معصومه آقاپور با بیان اینکه افزایش صادرات نفت نخستین موضوعی بود که مردم پس از برجام احساس کردند، گفت: اگر چه حلقه های اقتصاد، پول نفت را سر سفره های مردم نیاورد، اما افزایش فروش نفت نخستین چیزی بود که مردم پس از برجام احساس کردند.

منبع: مهرخانه

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: