بررسی ساختار شهر و روستا در آلمان

شبکه روستا-شهر، راه حل کشور صنعتی در توسعه روستا

کشور آلمان با جمعیت ۸۲ میلیون نفر، چهارمین اقتصاد جهان است. از این رو یکی از مهمترین کشورها در بررسی ساختار شهر در مدیریت کشور است. پراکندگی شهرهای در المان به گونه ای است که تقریبا بیش از نیمی از جمعیت روستایی آن در مناطق نزدیک به شهرهای پر جمعیت قراردارند. از این رو فرصت زیادی برای روابطه شهر و روستا فراهم آمده است.

به گزارش عیارآنلاین،  المان کشوری با مساحت ۳۵۷ هزار کیلومترمربع( یک، پنجم مساحت ایران)، با جمعیت ۸۲ میلیون نفر است که پرجمعیت‌ترین کشور قاره اروپا به حساب می آید. بر اساس گزارش بانک جهانی در سال ۲۰۱۷ میلادی، این کشور بعد از امریکا، چین و ژاپن چهارمین قدرت اقتصادی دنیا به حساب می آید. کشور المان با دریای شمال و دریای بالتیک مرز آبی داشته و به ترتیب از غرب تا شمال شرقی با کشورهای فرانسه، سوئیس، اتریش و چک و لهستان مرز رمینی دارد. هرچه از شمال این کشور به سمت جنوب حرکت کنید، از کنار دریا و دشت‌های هموار حاصلخیز به ناهمواریهای کوهستانی رشته کوههای آلپ در کشور های سویس و اتریش می‌رسیم.

این کشور ساختاری ایالتی داشته و از ۱۶ ایالت تشکیل‌شده. هر شهروند در این کشور، در انتخابات سطح فدرال، اقدام به انتخاب نمایندگان شورای فدرال یا بوندس تاگ می‌کنند. این نمایندگان از بین اعضای مجلس، یک نفر را به‌عنوان صدراعظم انتخاب کرده و نکته قابل‌توجه این است که برای برکناری صدراعظم نیاز است ابتدا یک نفر جانشینان انتخاب شده تا جایگزین صدر اعظم فعلی گردد.

ساختار سکونتگاه‌ها در آلمان از کمون ها[۱] تشکیل‌شده است. از به هم پیوستن چند کمون، به هم یک اتحادیه کمون [۲]به وجود می‌آید. در این بین بر اساس قوانین هر ایالت، برخی از کمون ها، یک شهر[۳] به‌حساب می‌آیند. سایر کمون ها نیز روستایی به‌حساب می‌آیند. نوع دیگری از سکونتگاه در این کشور وجود دارد که یک شهر را در مرتبه یک واحد از تقسیمات کشوری مانند شهرستان، در محدودهی مرز آن شهر به‌حساب می‌آورد. این‌ها شهرهای آزاد یا فارغ از محدوده‌ی جغرافیایی[۴] (عناصری چون شهرستان) به حساب می آیند. این نوع از شهرها، در محدوده ی مرز خود به صورت یک واحد از تقسیمات کشوری به‌حساب می‌آیند. این نوع از شهرها در دو سطح شهرستان، ایالت (یا همان استان) وجود دارند. سه شهر برلین ، هامبورگ و برمن شهرهایی هستند که در سطح ایالت هستند و ۳ ایالت از ۱۶ ایالت کشور آلمان را تشکیل می‌دهند.

در تعریف قواعد برای تعیین سکونتگاه‌ها به‌عنوان شهری و روستایی هر ایالت قوانین خاص خود را در تعریف شهر دارد. ازاین‌رو در آمار سرشماری این کشور مشاهده می‌شود که سکونتگاههایی با جمعیت ۴۰ هزار نفر کمون و سکونتگاههایی با جمعیت ۴۸ نفر شهر به حساب می آیند. از این رو برای رسیدن به یک تعریف واحد از شهر در آلمان، از تعریف موسسه در سطح فدرال “ساختمان، تحقیقات شهری و منطقه‌ای” استفاده نموده ایم. این موسسه برای ایجاد تصویری ,واحد از چگونگی وضعیت شهر در این کشور با استفاده از تقسیم‌بندی‌های گوناگون به بررسی پراکندگی جمعیت در این کشور پرداخته است.

در یک تقسیم‌بندی، انواع شهر از منظر جمعیت تعریف می شود. در این تعریف سکونتگاه‌های با جمعیت بیش از ۵ هزار نفر به‌عنوان شهر شناخته‌شده و شهرهای بزرگ با جمعیت بیش از ۱۰۰ هزار نفر به‌عنوان شهرهای بزرگ یا همان شهرهایی فارغ از شهرستان، تعیین می شوند. جدول زیر نحوه‌ی پراکندگی جمعیت در سکونتگاه‌ها را بر اساس این تقسیم‌بندی نشان می‌دهد.

در تقسیم‌بندی دیگر، این سازمان با استفاده از اطلاعات بیمه‌ی افراد، اقدام به ناحیه بندی وتعریف شهر بر اساس رابطه‌ی شهر و حومه‌های آن می‌کند. این کار از طریق معیارهایی چون جمعیت، تراکم و میزان رفت‌وآمد شاغلان بین محل کار و محل سکونتشان  صورت گرفته است. به نظر می رسد این مدل برای نمایش پهنه هایی که در آن شهرهای اقماری در کنار شهرهای بزرگ شکل می گیرند، کارآمد باشد. در این تقسیم بندی اتواع نواحی در آلمان  در چهار دسته ی زیر تقسیم شده و مکان های خارج از این مناطق را میتوان به عنوان مناطق روستایی به حساب آورد.

  • مراکز ناحیه، هسته: این مناطق کمون(یا شهر) هایی از نوع مرکز منطقه‌ای بوده که جمعیت آن بیش از ۱۰۰ هزار نفر باشد و تعداد مسافران ورودی به آن از مسافران خروجی آن بیش‌تر باشد.
  • مکمل هسته: کمون‌هایی با تراکم بیشتر از ۵۰۰ نفر در کیلومترمربع که تعداد مسافران ورودی به آن بیشتر از مسافران خروجی آن باشد و بیشتر (بالاتر از ۵۰درصد) مسافران خروجی آن به سمت هسته مسافرت کنند
  • منطقه شهری رفت‌وآمد نزدیک‌تر: منطقه‌ای که بیشتر از ۵۰ درصد مسافران خروجی آن به سمت هسته منطقه مسافرت کنند.
  • منطقه شهری رفت‌وآمد دورتر: منطقه‌ای که بیشتر از ۲۵ درصد از مسافران خروجی آن به سمت هسته منطقه مسافرت کنند.

در زیر آمار و نقشه پراکندگی این مناطق را در پهنه‌ی کشور آلمان، مشاهده می‌کنید.

رابطه ی شهر و روستا

پراکندگی شهر در المان به‌گونه‌ای است که بیش از نیمی از جمعیت روستایی در مناطقی هستند که نزدیک به یک مرکز شهری با حداقل جمعیت ۱۰۰ هزار نفر، قرار دارند. ازاین‌رو فرصت زیادی برای برقراری رابطه‌ی روستاها با شهرها فراهم آمده است. ۴۵ درصد از جمعیت روستایی، در مناطقی زندگی می‌کنند که در آن حداقل ۵۰ درصد از سکونتگاه‌های آن می‌توانند در مدت کمتر از ۳۰ دقیقه، با اتومبیل شخصی، به یکی از ۳۶ شهر  فراتر از منطقه ( شهرهای با جمعیت حداقل ۳۰۰،۰۰۰ نفر) دسترسی داشته باشند.

 

[۱]  در زبان آلمانی به صورد گیماینده Gemeinde

[۲]  در زبان آلمانی به صورت گیمایندیو بند Gemeindeverband

[۳]  در زبان آلمانی به صورت اشتات Stadt

[۴] Kreisfreie

برچسب‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: