قوانین حمایتی از دانشجویان متأهل در آلمان

قانون‌گذاری انجام‌شده در کشور آلمان نشان‌دهنده توجه ویژه دولتمردان این کشور به دانشجویان متأهل است. درواقع دولت آلمان با مدنظر قرار دادن دانشجویان به‌عنوان افرادی در سن ازدواج با ارائه مشوق‌هایی مالی و تامین مسکن موجب تسهیل تشکیل خانواده می‌شود. از سوی دیگر سیاست‌های حمایتی و تسهیلات رفاهی از دانشجویان متأهل به‌گونه‌ای تنظیم شده که دغدغه دانشجویان را در فرزندآوری و نگهداری و مراقبت از آن‌ها کاهش دهد.

به گزارش عیارآنلاین، آلمان به‌عنوان یک کشور پیشرفته در اروپای غربی، در اجرای سیاست‌های حمایتی از اقشار مختلف مردم سرآمد است. یکی از مهم‌ترین اقشار مورد حمایت از سوی قوانین کشور آلمان، دانشجویان هستند. در اینجا به ‌مرور مهم‌ترین قوانین حمایتی از دانشجویان در آلمان پرداخته شده است.

پرداخت همه هزینه‌های جاری دانشجو از جیب دولت

شاید جالب باشد که بدانید برای حمایت مالی از تحصیل در آلمان یک قانون وجود دارد. بودجه این قانون در حدود ۲ میلیارد یورو است که در مقایسه با بودجه ۶ میلیارد یورویی بخش پژوهشی دانشگاه‌ها نشان‌دهنده اهمیت حمایت از دانشجویان در آلمان است. این قانون که «قانون کمک‌هزینه تحصیلی دولت فدرال[۱]» نام دارد ۵۰ سال قبل به تصویب رسیده است و از آن زمان تاکنون میلیون‌ها نفر از مردم آلمان را مورد حمایت خود قرار داده است. این حمایت‌ها شامل تأمین هزینه‌های جاری هر دانشجو از قبیل مسکن، تغذیه، لباس، بیمه سلامت، حمل‌ونقل، تحصیل و همچنین هزینه فرزندان دانشجو می‌شود. طبق این قانون دولت هزینه ماهانه هر دانشجو را متناسب با شرایط روز محاسبه می‌کند و به همان میزان به وی پرداخت می‌کند. حتی اگر دانشجویی شاغل باشد و درآمدی کسب کند، کمبود درآمدش نسبت به هزینه‌های معیشتی از طریق کمک‌هزینه‌های این قانون جبران می‌شود.

کمک‌هزینه‌های پرداختی به هر دانشجو باید به حدی باشد که وی را از کار در زمان تحصیل بی‌نیاز کند. مقادیر کمک‌های مالی به‌صورت ماهانه در اختیار او قرار می‌گیرد. البته دانشجو باید ۵ سال پس از فراغت از تحصیل، ۵۰ درصد از کل کمک‌هزینه دریافتی را در اقساطی ۲۰ ساله به دولت برگرداند. این سیاست باعث می‌شود که اولاً دانشجویان پس از فراغت از تحصیل به کار و کسب درآمد واداشته شوند و در ثانی، با بلاعوض کردن ۵۰ درصد کمک‌های دولت، از فشار بازپرداخت آن کاسته شود. درواقع دولت آلمان در یک سیاست نرم، هم نیروی کار متخصص مورد نیاز کشور را با حمایت بی‌نظیر، با بهترین کیفیت تولید می‌کند و در کنار آن بخشی از منابع صرف شده را برای حمایت از نسل بعدی نیروی کار برمی‌گرداند.

به دلیل این‌که ممکن است دانشجویان برای تحصیل نیازهای مالی بیش‌تری داشته باشند، قانون نوع دیگری از کمک‌هزینه را به شکل وام از سوی بانک توسعه آلمان[۲] پرداخت می‌کند. این وام تابع درآمدهای دانشجو نیست و مهم‌ترین مزیتی که باعث شده قانون کمک‌هزینه تحصیلات بانک توسعه آلمان را برای دریافت وام به دانشجویان معرفی کند سود پایین آن نسبت به بانک‌های دیگر است. بهره این وام بسیار کم و در حدود ۴ درصد است. بازپرداخت وام بانک توسعه آلمان یک سال پس از فارغ‌التحصیلی شروع و در بازه ۱۰ ساله پایان می‌پذیرد. مبلغ وام در طی دوران تحصیل درمجموع ۷۲۰۰ یورو است که دانشجو می‌تواند ماهانه ۱۵۰ یورو از آن را دریافت کند.

در آخرین ویرایش این قانون میزان بودجه ۷ درصد افزایش یافت و بند جدیدی به آن اضافه شد که طبق آن دانشجویان فرزنددار می‌توانند به ازای هر فرزند مبلغ ۱۳۰ یورو یارانه دریافت کنند. طبق گزارش اتحادیه حمایت از دانشجویان آلمان در سال ۲۰۱۷، هزینه جاری هر دانشجوی بدون فرزند برای گذران زندگی ماهانه ۸۰۰ یورو است. طبق این قانون هر دانشجو درمجموع مبلغی در حدود ۹۰۰ یورو دریافت می‌کند که درنتیجه به‌راحتی می‌تواند همه هزینه‌های زندگی خود را از طریق تسهیلات دولتی پرداخت کند.

از پرداخت یارانه ۱۵۰۰ یورویی تا تهیه لباس و مبلمان راحتی برای فرزند دانشجویان

یکی دیگر از قوانینی که به حمایت از دانشجویان می‌پردازد «قانون کمک‌هزینه اجتماعی[۳]» است. هدف از این قانون که بیش‌تر در ارتباط با دانشجویان متأهل است کاهش دغدغه‌های این دسته از دانشجویان در مورد هزینه‌های فرزندآوری و نگهداری از فرزندان است. مجموع یارانه‌هایی که طبق این قانون به دانشجو بابت فرزندآوری پرداخت می‌شود ۱۵۰۰ یورو است که متناسب با هر بخش از نیازهای دانشجویان تفکیک شده است. دراین‌ارتباط دانشجویان زن در هنگام بارداری جهت هزینه‌هایی اعم از خرید لباس و انجام آزمایش‌های پزشکی یارانه‌ای ۹۰۰ یورویی دریافت می‌کنند. همچنین این افراد می‌توانند از وزارت رفاه مبلمان راحتی مانند تخت خواب، میز، صندلی، لباس بارداری و لباس برای کودک دریافت کنند. بعد از تولد کودک نیز مبلغ ۲۰۰ یورو به عنوان مشوق فرزندآوری به دانشجو اعطا می‌شود. ازآن‌جهت که مخارج زندگی دانشجویان با تولد هر کودک بیش‌تر می‌شود قانون به منظور کاهش هزینه‌های زندگی دانشجویان، در سال اول زندگی هر کودک یارانه‌هایی را ماهانه اعطا می‌کند که مقدار آن برای کودک اول ماهانه ۲۰۰ یورو، برای کودک دوم ۲۵۰ یورو و برای کودک سوم به بعد ۳۰۰ یورو است. در بخش دیگری از مشوق‌های این قانون دانشجویان فرزنددار می‌توانند بابت هزینه‌های نگهداری و مراقبت از فرزند، به ازای هر فرزند زیر ۱۵ سال ماهانه ۴۰۰ یورو و هر فرزند بالای ۱۵ سال ماهانه ۴۸۰ یورو از دولت یارانه دریافت کنند.

پرداخت اجاره‌بهای مسکن دانشجویان متأهل توسط دولت

قانون حمایتی دیگر «قانون کمک‌هزینه مسکن[۴]» است. هدف از تصویب این قانون ارائه کمک‌هزینه بلاعوض به دانشجویانی است که در اجاره مسکن مشکل مالی دارند. کمک‌هزینه مسکن مطابق با سطح اجاره‌بهای مسکن که هرساله از سوی شهرداری اعلام می‌شود پرداخت می‌شود. این کمک‌هزینه به صورت ماهانه و بلاعوض پرداخت شده که مقدار آن برای خانواده‌های یک تا پنج‌نفره بین ۵۰۰ تا ۱۰۰۰ یورو است. اگر تعداد اعضای یک خانواده بیش‌ از ۵ نفر باشد به ازای هر نفر ۱۳۰ یورو به مبلغ دریافتی اضافه می‌شود. پرداخت این یارانه در حالی است که طبق گزارش اتحادیه حمایت از دانشجویان آلمان در سال ۲۰۱۷ هزینه تأمین مسکن برای یک دانشجو ۳۰۰ یورو در ماه است.

قانون‌گذاری انجام‌شده در کشور آلمان شان‌دهنده توجه ویژه دولتمردان این کشور به دانشجویان متأهل بود. درواقع دولت آلمان با مدنظر قرار دادن دانشجویان به‌عنوان افرادی در سن ازدواج با ارائه مشوق‌هایی مالی موجب تسهیل تشکیل خانواده می‌شود. از سوی دیگر سیاست‌های حمایتی و تسهیلات رفاهی از دانشجویان متأهل به‌گونه‌ای تنظیم شده که دغدغه دانشجویان را در فرزندآوری و نگهداری و مراقبت از آن‌ها کاهش دهد.

اعطای یارانه نقدی ۱۵۰۰ یورویی به ازای تولد یک فرزند به دانشجویان متأهل در کشور آلمان در مقایسه با یارانه‌های نقدی ۴۵ هزارتومانی به ازای هر فرزند در کشور ایران نیز قابل توجه است. اعطای چنین یارانه‌هایی به دانشجویان متأهل در کشور آلمان در حالی است که برخی از اقتصاددان‌های کشور ایران منطق پرداخت یارانه‌های نقدی را غیرعلمی دانسته و با به کار بردن الفاظی چون گداپروری، تنبل شدن یارانه بگیران و ترجیح آن‌ها به کار نکردن، دانشجویان فرزنددار را نیز از دریافت این یارانه ناچیز محروم می‌کنند. با توجه به مطالب فوق تدوین قوانینی خاص در حمایت از دانشجویان متأهل و اعطای یارانه‌هایی در حمایت از دانشجویان برای تشکیل خانواده ضروری به نظر می‌رسد.

[۱] Federal Training Assistance Act

[۲] بانک توسعه آلمان که به بانک KFW مشهور است برای پشتیبانی از برنامه‌های ملی و خدمات عام‌المنفعه در کشور آلمان ایجاد شده و سود وام‌های آن کم‌تر از سایر بانک‌های دولتی و خصوصی است.

[۳] Social benefit law

[۴] Housing benefit law

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: