عراق، رقیب جدید آسمان ایران

پس از کاهش مناقشات منطقه‌ای در کشورهای همسایه، شرکت‌های هواپیمایی قصد تغییر مسیر در پروازهای عبوری خود از ایران دارند. زیرا کشورهای همسایه با نرخ‌های پایین‌تر مزیت رقابتی ایجاد کرده و سعی در برهم زدن منافع ناشی از عبور پروازها از ایران دارند.

به گزارش عیارآنلاین: آسمان ایران مسیری ایمن، باکیفیت و خوش‌نام برای شرکت‌های هواپیمایی است اما این شرکت‌ها در راستای حداکثر سازی سوددهی و حداقل کردن هزینه‌های خود، به دنبال مسیرهای کوتاه و با کمترین هزینه هستند.

در سال‌های گذشته با توجه به شرایط ناامنی در منطقه عراق، عبور و مرور از آسمان ایران بیش‌ازپیش قوت گرفت. چندی پس از کاهش درگیری‌ها در این منطقه شرکت‌های هواپیمایی حاشیه خلیج‌فارس علاقه‌مند هستند از مسیرهای هوایی این کشور استفاده کنند زیرا هرچقدر مسیر هوایی بین مبدأ و مقصد کوتاه‌تر باشد، هزینه سفر برای شرکت هواپیمایی کمتر خواهد بود.

همچنین هزینه‌های عبور از آسمان عراق کمی با ایران متفاوت است و نرخ آن کمی به‌صرفه‌تر و ارزان‌تر است. ضمن اینکه سامانه‌های ناوبری در کشور عراق با سامانه‌های ماهواره‌ای هواپیماهای شرکت‌های حاشیه خلیج‌فارس مطابقت بیشتری دارد.

بر اساس دستورالعمل شرکت فرودگاه‌ها از ایرلاین های خارجی به ازای هر هزار کیلوگرم وزن آن‌ها در هنگام برخاستن ۴ هزارم دلار(۰.۰۰۴۰۶ دلار) در هر کیلومتر اخذ می‌گردد. بر اساس این دستورالعمل ایرلاین خارجی متقاضی عبور از آسمان ایران، می‌بایست هزینه تردد را به بانک‌های ایرانی بپردازد.

اما کشورهایی نظیر عراق، اردن، و کویت حاضرند بابت انتقال پروازهای کشورهای حاشیه خلیج‌فارس به آسمان کشورشان، مبالغ کمتری از این ایرلاین ها دریافت کنند. لازم است شرکت فرودگاه‌ها در بازار رقابتی پیش روی رقم پیشنهادی خود را مورد بازبینی قرار داده تا شاهد کاهش این درآمدها نباشیم.

اما حال یکی از راهکارهایی که سازمان هواپیمایی کشوری می‌تواند اتخاذ کند چیست؟

شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی ایران در سال‌های گذشته، چند هزار کیلومتر راه جدید هوایی به راه‌های هوایی سابق اضافه کرد. همین راهکار، شرایطی را به وجود آورد که شرکت‌های هواپیمایی انتخاب‌های بیشتری برای عبور از آسمان ایران داشته باشند. همچنین  این سازمان می‌بایست زیرساخت‌های هوانوردی را تقویت کند که نوسازی سامانه‌های ناوبری و ماهواره‌ای از آن جمله‌اند. با بازبینی در نرخ هزینه تردد شرکت‌های هواپیمایی خارجی می‌توان بازار را از دست کشورهای همسایه خارج خواهد کرد. امیداست این سازمان با اقدامات سریع و صحیح از کاهش درآمدهای خود جلوگیری کرده و کماکان آسمان ایران را مأمنی امن برای عبور مرور پروازهای خارجی قرار دهد.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: