معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضاییه:

۴۵۰ مرکز مشاوره برای کاهش طلاق در کشور فعالیت می‌کنند

معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضاییه گفت : در حال حاضر ۴۵۰ مرکز مشاوره با هدف مداخله در دعاوی خانواده برای کنترل و کاهش طلاق در سراسر کشور فعالیت می کنند.

به گزارش عیارآنلاین، محمدباقر الفت، افزود: در قانون ششم توسعه، دستگاه های متعددی از جمله قوه قضاییه و بهزیستی برای کنترل و کاهش آسیب اجتماعی «طلاق» ، تکالیفی را عهده دار شده اند.
وی گفت: معاونت پیشگیری از جرم قوه قضاییه با همکاری بهزیستی تلاش می کند دعاوی خانواده پیش از تشکیل پرونده در محاکم قضایی، به مراکز مشاوره ارجاع شود.
الفت ادامه داد: معاونت انفورماتیک قوه قضاییه به این موضوع ورود کرده است و با وجود اینکه باید اطلاعات دعاوی خانواده را در سامانه ثبت کند اما شرایطی را فراهم کرده است این دعاوی به قضات ارجاع نشود و بر این اساس دعاوی خانواده همچون نفقه، مطالبه اجرت المثل، جهیزیه و درخواست های طلاق از طرف زوج یا زوجه به مراکز مشاوره ارجاع می شود.
الفت گفت : این دعاوی در سامانه ای مشخص ثبت می شود و پرونده ها پس از غربالگری به تفکیک در اختیار مددکاران قرار می گیرد و با توجه به علت اختلافات زوجین؛ دستورالعمل های لازم برای حل مشکلات از طرف مشاوران به زوجین داده می شود.
معاون اجتماعی و پیشگیری از جرم قوه قضاییه تصریح کرد: با مداخله و وساطت مصلحین، حکمین و مشاوران شاهد کاهش ۱۵ درصدی دعاوی خانواده ها هستیم.
وی گفت: ۴۵۰ مرکز مشاوره با هدف مداخله در دعاوی خانواده برای کنترل و کاهش طلاق در سراسر کشور فعالیت می کنند.
الفت تاکید کرد: با دستورالعملی که در آینده ای نزدیک ابلاغ می شود ، امیدواریم در کنار دادگاه های خانواده مراکز مشاوره متعدد داشته باشیم تا هم آمار طلاق کاهش پیدا کند و هم زوجین با آرامش بیشتری به زندگی مشترک خود ادامه دهند.

منبع: صدا و سیما

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: