۴ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۲۰

تعداد دانشجویان ایرانی محصل در آمریکا در سال تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ نسبت به سال تحصیلی قبل کاهشِ ۱۴ درصدی داشته است

«موسسه بین‌المللی آموزش عالی ایالات متحده آمریکا»، از کاهش ۱۴ درصدی حضور دانشجویان ایرانی در مراکز علمی امریکا پیش از صدور فرمان ضد مهاجرتی دونالد ترامپ؛ رئیس جمهوری این کشور خبر داد.

به گزارش عیارآنلاین، مجله Times Higher Education در گزارشی به نقل از «موسسه بین‌المللی آموزش عالی ایالات متحده آمریکا»، از کاهش تعداد دانشجویان خارجی محصل در ۵۰ موسسه و دانشگاه برتر این کشور در سال ۲۰۱۷ خبر داده است.

بنابر این گزارش، تعداد دانشجویان ایرانی محصل در آمریکا در سال تحصیلی ۲۰۱۶-۲۰۱۷ یعنی پیش از اعمال محدودیت‌های مرتبط با صدور ویزا توسط رییس جمهوری ایالات متحده آمریکا، نسبت به سال تحصیلی قبل، از ۱۲۲۶۹ نفر به ۱۰۵۸۷ نفر رسیده که با این کاهشِ ۱۴ درصدی، جایگاه ایران را از نظر تعداد دانشجو در ایالات متحده آمریکا از رتبه ۱۱ به رتبه ۱۳ رسانده است.

همچنین در جدولی که «موسسه بین‌المللی آمار یونسکو» از تعداد دانشجویان خارجی در سال تحصیلی ۲۰۱۷-۲۰۱۸ در آمریکا ارائه کرده است، کشور چین با ۲۹۱۰۶۳ دانشجو در مقام نخست و کشورهای هند، کره جنوبی، عربستان، کانادا، ویتنام، تایوان، ژاپن، مکزیک و برزیل در رتبه‌های دوم تا دهم قرار گرفته‎اند.

در این جدول انگلیس با تعداد ۱۱۴۸۹ دانشجو جایگاه قبلی دانشجویان ایرانی را به خود اختصاص داده و نیجریه در رتبه ۱۲، قرار دارد.

پیش بینی می شود با اعمال محدودیت های تازه ایجاد شده توسط ترامپ این روند کاهشی با شیب بیشتر در اینده رخ نمایی کند.

***

نام کشور / تعداد دانشجو در سال ۲۰۱۸-۲۰۱۷

۱٫ چین ۲۹۱۰۶۳
۲٫ هند ۱۱۲۷۱۴
۳٫ کره جنوبی ۶۳۹۵۲
۴٫ عربستان ۴۳۶۳۸
۵٫ کانادا ۲۸۴۵۳
۶٫ ویتنام ۱۹۳۳۶
۷٫ تایوان ۱۹۱۳۸
۸٫ ژاپن ۱۵۰۷۵
۹٫ مکزیک ۱۴۹۶۲
۱۰٫ برزیل ۱۳۴۳۹
۱۱٫ انگلیس ۱۱۴۸۹
۱۲٫ نیجریه ۱۰۶۶۱
۱۳٫ ایران ۱۰۵۸۶

منبع: بنیادملی نخبگان

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: