معاون وزیر جهادکشاورزی:

صادرات محصولات کشاورزی نباید به امنیت غذایی لطمه بزند

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: سال آینده رکورد تولید دانه‌های روغنی در کشور شکسته می‌شود.

به گزارش عیارآنلاین، عباس کشاورز صبح امروز در آیین تجلیل از کشاورزان نمونه استان لرستان بیان کرد: استان لرستان در زمینه دانه‌های روغنی وضعیت مطلوبی دارد که در این راستا ظرفیت کشور در دانه‌های روغنی و چغندر قند از اروپا بالاتر است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه سال آینده رکورد تولید دانه‌های روغنی شکسته می‌شود، افزود: از تولیدکنندگان بخش کشاورزی می‌خواهیم تولید برخی محصولات را متوقف کنند چرا که بازار کشش آن‌ها را ندارد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی عنوان کرد: در زمینه تولید گندم، دانه‌های روغنی و شکر گام‌های خوبی برداشته شده و در آینده حبوبات هم به آن‌ها اضافه می‌شود.

کشاورز بیان کرد: هیچ کشوری در دنیا نسبت به امنیت غذایی خود سست و کم‌اراده نیست، هنوز امنیت غذایی برای کشورها در اولویت قرار دارد.

وی تشریح کرد: درست است که باید از صادرات کشاورزی پول در بیاوریم، اما این موضوع نباید به امنیت غذایی لطمه بزند، چراکه ۸۳ درصد نیازهای بخش کشاورزی کشور در داخل تولید شده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در ادامه با اشاره به اینکه به امنیت غذایی به عنوان آرمان ملی نباید کم توجهی شود، افزود: در بخش کشاورزی سه چالش جدی داریم و همه آن‌ها راه حل دارند، اگر به آن‌ها دقت نکنیم حل آن‌ها سخت می‌شود.

کشاورز یادآور شد: اولین چالش این بخش، آب است، این یک چالش جدی بوده، اما راه حل آن این است که از آب مصرفی خطی تعریف کنیم که تولید آن نیاز به آب کمتری داشته باشد، به عنوان مثال از هر مترمکعب آب باید ۶ کیلو سیب زمینی تولید شود و اگر این موضوع را مدیریت کنیم چالشی نخواهیم داشت.

معاون وزیر جهاد کشاورزی تبیین کرد: کشاورزان و تولیدکنندگان می‌توانند به حل این چالش کمک کنند، چالش دیگر بخش کشاورزی قیمت تمام شده است و این موضوع کشاورزان و حتی سیاسیون را آزار می‌دهد.

کشاورز اضافه کرد: تورم خودش را به سرنوشت اقتصادی ما تحمیل می‌کند، هم دولت و هم فعالان اقتصادی و تصمیم گیران سیاسی برای کسانی که اشتغال ایجاد می‌کنند باید پول ارزان تعریف کنند.

وی ادامه داد: اشتغال به عنوان یک چالش نهفته یکی دیگر از چالش‌های بخش کشاورزی بوده و اگر دولت و بخش خصوصی در این زمینه تلاش کنند مشکلات مرتفع خواهد شد.

معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: لرستان با پوشش جنگلی فراوان دشت چندان وسیعی ندارد، اما آب کشاورزی زیادی دارد که بیشتر برای استان‌های پایین دست مصرف می‌شود، به دلیل دارا بودن خاک حاصلخیز و پوشش جنگلی قدیمی باید به کشاورزی دیم در لرستان اهمیت داد.

منبع: فارس

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: