۲ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۲

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش: به نظر می‌رسد سازمان سنجش به هر دلیلی مایل نیست کنکور حذف شود

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش گفت: اقدامات خوبی در آموزش و پرورش در راستای حذف کنکور انجام شد ولی به نظر می‌رسد سازمان سنجش به هر دلیلی مایل نیست کنکور حذف شود.

به گزارش عیارآنلاین، مهدی نوید ادهم دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش، کنکور را حلقه وصلی بین آموزش و پرورش و آموزش عالی دانست و اظهار داشت: در طراحی این روش پذیرش دانشجو، باید هم منافع آموزش و پرورش و هم منافع و اهداف آموزش عالی تأمین شود که از نظر ما، این روش پذیرش دانشجو اهداف آموزش و پرورش تأمین نمی کند.

وی افزود: به دلیل آسیب های فرهنگی، اجتماعی و روانی کنکور برای دانش آموز و خانواده او، فرآیند یاددهی و یادگیری مشکل می شود و ما سال هاست فریاد می زنیم و به این روش پذیرش معترض هستیم.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش به قانون حذف کنکور اشاره و بیان کرد: مجلس وارد بحث شده است و ۲ بار قانونی را تنظیم کرد که اگر عملیاتی می شد امید بود که کنکور حذف شود اما به دلایلی تاکنون موفق نشده است و یکی از این دلایل که دوستان آموزش عالی در سازمان سنجش بیان می کنند این است که آزمون های آموزش و پرورش استاندارد نیست.

نویدادهم با طرح پرسشی عنوان کرد: باید مسئله دیگری را مطرح کرد که آیا دوستان ما در سازمان سنجش به طور دقیق، علمی و جدی باور دارند که این روش کنکور را باید تغییر دهند یا حذفش کنند و یا خیر؟ اگر باور دارند آن زمان می توانیم وارد مذاکره شویم و روشی را انتخاب کنیم که هم تأمین کننده اهداف آنها باشد و هم تأمین کننده اهداف آموزش و پرورش، وگرنه ما در درون سیستم خودمان سال هاست که امتحاناتی را برگزار می کنیم و از نظر خودمان هم معتبر است و بر اساس آن مدارک تحصیلی مان را صادر می کنیم.

وی تصریح کرد: از زمانی که بحث قانون سنجش و پذیرش دانشجو مطرح شد، واژه سوابق تحصیلی هم مطرح شد که باید براساس استانداردها باشد تا مورد تأیید سازمان سنجش قرار بگیرد؛ از آن زمان آموزش و پرورش اقدامات ویژه ای را انجام داد که آنچه را که آنها می خواهند تا حدودی تأمین کند، اقدامات خیلی خوبی انجام شد و بر اساس آن سوابقی هم تقدیم دوستان شد ولی به نظر می رسد به آنها به هر دلیلی مایل نیستند کنکور حذف شود، لذا نپذیرفتند و مقداری هم که پذیرفتند اصطلاحاً فقط تأثیر مثبت می دهند.

دبیرکل شورای عالی آموزش و پرورش به برخی از اقدامات آموزش و پرورش برای تأمین نظر سازمان سنجش برای حذف یا جایگزین کردن کنکور پرداخت و گفت: امتحانات به صورت نهایی در سراسر کشور برگزار می شود، در تصحیح اوراق سربرگ اوراق برداشته می شود و مسائلامنیتی در طراحی، توزیع سؤالات و در برگزاری جلسات امتحانات لحاظ می شود.

نویدادهم ادامه داد: استفاده از فناوری های جدید و تأسیس بانک اطلاعات و سؤالات، مسیرهایی است که تاکنون طی کردیم هرچند قطعاً این اقدامات نهایی نیست و می تواند بهتر از این هم انجام شود اما مشروط بر اینکه مطمئن باشیم دوستان ما در سازمان سنجش به وعده خود عمل کنند.

منبع: نسیم آنلاین

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: