۵ بهمن ۱۳۹۶ ساعت ۰۸:۴۴
در همایش کانون سراسری پیمانکاران عمرانی کشور مطرح شد:

سیاست‌های نادرست دولت و نابودی بخش خصوصی

روز چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه، همایش کانون سراسری پیمانکاران عمرانی کشور با حضور روسا و دبیران استانی این کانون، نمایندگان مجلس و همچنین معاون وزیر کار برگزار شد. در این نشست مشیریان معاون وزیر کار و همچنین آقایان رضایی، کیان پور و یارمحمدی به ترتیب رئیس، نایب‌رئیس و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، به ایراد سخنرانی پرداختند و همچنین پیمانکاران مشکلات و موانع کاری خود را با مسئولین در میان گذاشتند.

به گزارش عیارآنلاین، روز چهارشنبه ۲۷ دی‌ماه، همایش کانون سراسری پیمانکاران عمرانی کشور با حضور روسا و دبیران استانی این کانون، نمایندگان مجلس و همچنین معاون وزیر کار برگزار شد. در این نشست مشیریان معاون وزیر کار و همچنین آقایان رضایی، کیان پور و یارمحمدی به ترتیب رئیس، نایب‌رئیس و عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، به ایراد سخنرانی پرداختند و همچنین پیمانکاران مشکلات و موانع کاری خود را با مسئولین در میان گذاشتند.

در ابتدای برنامه، دبیران کانون­‌های پیمانکاران عمرانی استانی، با معاون وزیر کار سخن گفتند. مهم‌ترین موضوع مطرح‌شده از طرف نمایندگان پیمانکاران عمرانی بحث انجمن‌های موازی بود که به گفته آن‌ها باعث ایجاد مشکلات بسیاری شده است. آن‌ها معتقدند که انجمن­‌های پیمان‌کاری نباید به‌صورت تکثرگرایی شکل بگیرد و به‌جای تشکیل انجمن‌های موازی باید به تقویت تشکل‌ها روی آورد.

در ادامه نیز کارفرمایان از معاون وزیر کار افزایش همکاری بین وزارت کار و تشکل­‌های کارفرمایی را خواستار شدند و علاوه بر آن به این نکته اشاره کردند که باید به دنبال تشکیل سازمان واحد فنی و اجرایی بود و قدرت آن را افزایش داد.

همچنین نمایندگان پیمانکاران در خصوص صدور گواهی ایمنی نیز از وزارت کار گلایه داشتند و خاطرنشان کردند که بین اداره کار و انجمن‌­ها باید تعاملی بیشتری در خصوص صادر شدن گواهی ایمنی وجود داشته باشد.

مشیریان نماینده وزارت کار در پاسخ به سؤال­‌های مطرح‌شده گفت: تشکل‌های کارگری و کارفرمایی بازوی وزارت کار و شرکای اجتماعی آن محسوب می‌شوند و در همین راستا از ظرفیت قانون می‌توان استفاده کرد.

نماینده وزارت کار در پاسخ به مشکلات مطرح‌شده در تشکیل تشکل‌های موازی گفت: تشکیل یک انجمن صنفی در یک شهرستان غیرقانونی نیست و وزارت کار نمی‌تواند جلوی تشکیل این تشکل‌ها را بگیرد.

وی در ادامه مطرح کرد که باید تفاهم‌نامه‌ای با کانون عالی منعقد شود و نظارت بر این انجمن‌ها بر عهده‌ی کانون عالی گذاشته شود.

مشیریان در ادامه افزود: مشکل کارفرمایان بیشتر در حوزه‌ی موقعیت جغرافیایی آن‌هاست اما برای انجمن‌های صنفی پیمان‌کاران با چنین مشکلی روبرو نیستیم، محدودیت‌های تشکیل انجمن‌ها را از میان بردیم تا بتوانیم در سراسر کشور و با تمام توان انجمن‌های صنفی داشته باشیم.

معاون وزیر کار به این نکته اشاره کرد که جلوی فعالیت کانون‌های تخصصی را نمی‌توان گرفت و طبق قانون مجبور هستیم که به این کانون‌ها مجوز بدهیم.

در ادامه برنامه جناب آقای رضایی رئیس کمیسیون عمرانی مجلس شورای اسلامی، به نشست اضافه شد و نکاتی را مطرح کرد.

رضایی در این جلسه گفت: من اعتقاددارم که پیمانکاران سرمایه‌های کشور هستند و توسعه کشور بر دوش این قشر است اما در حال حاضر سیاست‌های موجود در کشور منجر به نابودی و ورشکستگی پیمانکاران می‌شود.

وی در ادامه افزود: طلب پیمان‌کاران از دستگاه‌های اجرایی بسیار زیاد و به ۱۵۰هزار میلیارد تومان رسیده است؛ بنابراین ناچارند یا کارخانه‌ی خود را تعطیل کنند و یا از کیفیت کار خود بزنند.

این نماینده مجلس در ادامه به پروژه‌های عمرانی اشاره کرد و گفت: در حال حاضر نزدیک به ۶۰۰هزار میلیارد تومان پروژه عمرانی در کشور داریم که در بهترین شرایط و اگر به تورم برخورد نکنیم بخش قابل‌توجهی را نمی‌توانیم پرداخت کنیم، بنابراین باید به سراغ بخش خصوصی و واگذاری به آن‌ها برویم.

رضایی در ادامه بیان داشت: پیرامون طلب پیمانکاران بحثی در مجلس مطرح‌شده است که اگر رأی بیاورد می‌توان بخشی از طلب پیمانکاران را تسویه کرد. پیمانکاران از دولت طلب کارند و به بانک بدهی دارند.

وی همچنین افزود: نیازی به افزایش قیمت‌های حامل انرژی نداریم اگر پروژه‌های عمرانی که بر روی زمین‌مانده است را فعال کنیم برخی مشکلات را پوشش می‌دهد؛ در حال حاضر نزدیک به ۴ میلیون واحد مسکونی در کشور لازم است.

رئیس کمیسیون مجلس گفت: پیمانکاران را باید به‌عنوان یک ظرفیت مؤثر در کشور دانست زیرا توان رشد در زمینه عمرانی را دارند و این امر منجر به ایجاد اشتغال در کشور می­شود.

رضایی به صادرات محصولات مهندسی اشاره کرد و گفت: ما با توجه به ظرفیت مهندسان داخلی خود می‌توانستیم به صادرات خدمات فنی و مهندسی روی بیاوریم اما در این امر دچار ضعف دیپلماسی هستیم و حتی توان ارتباط با کشورهای همسایه را نداریم.

این نماینده‌ی مجلس در ادامه خاطرنشان کرد: باید پیمانکاران و مهندسان را فعال کرد و به آن‌ها اختیار و مسئولیت داد.

در ادامه برخی از نمایندگان پیمانکاران به ارائه مشکلات خود پرداختند و گفتند: بودجه عمرانی در کشور نباید کاهش پیدا کند و اگر بخواهیم در کشور اشتغال ایجاد شود باید سنجش پیمانکاری به راه بیافتد. پیمانکاران به دلیل مشکلات بسیاری که درزمینهٔ اداره کار، بیمه، مالیات و معوقات دارند باید به آن‌ها رسیدگی کرد.

در ادامه به این نکته اشاره شد که در جلسات استانی در حوزه اشتغال و تولید از نظرات و پیشنهاد‌های کانون­های پیمانکاری نیز استفاده شود­.

موضوع دیگری که از سوی پیمانکاران مطرح شد بحث تعامل ضعیف دولت و بخش خصوصی بود و اینکه بهایی به بخش خصوصی داده نمی­شود و این بخش در حال نابودی است.

یکی از کارفرمایان به نمایندگان مجلس گله کرد و گفت: یکی از مشکلات ما خود نمایندگان مجلس هستند زیرا حرف خودمان را به خودمان پس می‌دهند درحالی‌که باید بر دولت نظارت کنند و اگر این نظارت شکل بگیرد بسیاری از مشکلات ما حل می‌شود.

کیان پور نائب رئیس کمیسیون عمران مجلس نیز در ادامه ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: راه توسعه کشور از بخش خصوصی می‌گذرد و برای این بخش باید ثبات ایجاد کرد تا در تمام زمینه‌ها بتوانند استعدادهای خود را بروز دهند.

وی در ادامه افزود: در شرایط پیش رو این ضرورت وجود دارد که تغییر رویکرد داده شود، در سال گذشته به‌عنوان قانون بودجه خواستار واگذاری تعدادی از پروژه‌های عمرانی به بخش خصوصی بودیم لذا پروژه‌ها باید اقتصادی شود و از طریق بخش خصوصی آن‌ها را تکمیل کنیم.

کیان پور در ادامه به تأمین مالی از طریق بورس اشاره کرد و گفت: تأمین مالی پروژه‌های عمرانی را می‌توان از طریق بورس مانند صندوق پروژه انجام داد. در حال حاضر حدود ۲۰۰ شرکت ایرانی در ۵۵ کشور دنیا کار انجام می‌دهند که ارزش مالی آن برابر با ۲میلیارد دلار است که می‌توان تا ۳۷ میلیارد دلار  آن را افزایش داد.

نماینده مجلس بیان داشت: دولت قرار بود لایحه اصلاح قانون نظام‌مهندسی را ظرف ۱٫۵ سال به مجلس بیاورد که این‌گونه نشد. نمایندگان با یک کار کارشناسی دقیق، طرحی را ارائه دادند و بعد از ۴۵ جلسه کارشناسی بازهم با مشکلاتی روبرو شد و به سرانجام نرسید، ما باید روزی در کشور نظام فنی و اجرایی واحدی داشته باشیم و متولی آن‌هم بخش خصوصی باشد.

کیان پور در ادامه افزود: افرادی که در دولت هستند نباید در بخش خصوصی هم حضورداشته باشند، که متأسفانه این مشکل در بدنه دولت وجود دارد.

نائب رئیس کمیسیون عمران به‌ نظام پیمان‌کاری اشاره کرد و گفت: نظام پیمانکاری در صورتی شکل می­گیرد که به‌صورت یکپارچه درآید.

وی در ادامه به زلزله اخیر در کرمانشاه و مباحث مربوط به مسکن مهر اشاره کرد و گفت: زلزله کرمانشاه با حدود ۷.۳ ریشتر در پنجاه سال اخیر کشور بی‌سابقه بود، من با توجه به بازدید میدانی که داشتم مشاهده کردم واحدهای مسکن مهر ایراد سازه‌ای نداشت و تنها آجرنماها و خرده آجرها ریخته بود تلفات در مسکن مهر حتی یک نفر هم نبود، تنها یک نفر آن‌هم در محیط پیرامون مسکن مهر فوت کرد.

کیان پور در ادامه خاطرنشان کرد: برخی از مشکلات ما در طراحی سازه است و ایراد ما به‌طور کامل در اجرا نیست، در بودجه امسال برای کمک به بافت فرسوده مبلغی را در نظر گرفته‌ایم و این نکته را هم در نظر بگیریم که برای نوسازی بافت فرسوده باید مالیات و عوارض صدور پروانه را در این زمینه حذف کنیم.

در پایان جلسه نیز آقای یارمحمدی از دیگر اعضای کمیسیون عمران به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: پیمانکاران از مجلس انتظاراتی دارند که به‌حق است لذا پیگیری امور این عزیزان مدیریت دقیقی را هم از طرف مجلس و هم از طرف دولت طلب می‌کند، شرکت‌هایی هستند که به دلیل نبود این مدیریت در حال نابودی هستند و باید فکری به حال آن‌ها کرد.

وی در ادامه گفت: چرا نباید از ظرفیت این کارفرمایان استفاده کرد و آن‌ها مجبور به مهاجرت به خارج از کشور شوند در این زمینه دولت باید از ظرفیت‌های موجود در به‌کارگیری امورات خود استفاده کند.

یار محمدی خاطرنشان کرد: دولت متأسفانه از واگذاری امورات به بخش خصوصی امتناع می‌ورزد و این باعث می‌شود که پروژه‌ها سر موعد خود به پایان نرسد لذا هم مجلس و هم دولت باید از ظرفیت کارفرمایان برای رشد کشور استفاده کند.

یکی از مهم­ترین اهداف این همایش ایجاد ارتباط بین جامعه پیمانکاران عمرانی کشور و همچنین مسئولان ذی‌ربط و بیان مشکلات و پیشنهاد‌ها بود. پیمانکاران در این همایش مشکلات مختلفی که گریبان گیر آن­ها شده است را با مسئولان در میان گذاشتند. از مهم­ترین این مشکلات می­توان به موضوعاتی همچون بیمه تأمین اجتماعی به‌خصوص حق بیمه قراردادها، مالیات و قوانین و مقررات موجود درزمینهٔ کار اشاره کرد.

پیمانکاران همچنین تشکیل نظام سراسری پیمانکاری را یکی از مهم­ترین خواسته­های خود می­دانند و معتقدند که تشکیل آن بسیاری از مشکلات پیمانکاران را حل خواهد کرد. سازمان­دهی تشکل­های کارفرمایی و پیمانکاری با هدف تجمیع و یکپارچه­سازی برای افزایش قدرت و اثرگذاری از دیگر خواسته­های نمایندگان انجمن­های پیمانکاری بود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: