۲۹ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۱:۴۹
معاون‌آموزشی وزارت‌علوم:

تکمیل ظرفیت در واحدهای مراکز محروم دانشگاه‌آزاد امسال انجام گرفته اما ازسال آینده این‌امکان وجود نخواهد داشت

معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری معتقد است دانشگاه آزاد باید منبع دیگری بجز شهریه دانشجویان برای برطرف کردن مشکلات مالی و اقتصادی خود بیابد.

به گزارش عیارآنلاین، مجتبی شریعتی نیاسر با اشاره به وضعیت رشته محل‌های دانشگاه آزاد که سال گذشته مورد مناقشه وزارت علوم با این دانشگاه بود، گفت: پذیرش دائم دانشجو در رشته محل‌های دانشگاه آزاد که سال گذشته پذیرش دانشجو داشتند در دست بررسی است؛ برای رشته محل‌هایی که شرایط لازم را از نظر هیئت علمی مناسب و کافی دارند مجوز دائم صادر می‌شود.

معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری تصریح کرد: امسال برای کمک به بخش غیردولتی به دانشگاه آزاد و غیر انتفاعی‌ها تنها در مناطق محروم غیر از مراکز استانی و استان تهران برای دومین بار اجازه تکمیل ظرفیت داده شده است؛ اگرچه پذیرش دانشجو در واحدهای مراکز محروم دانشگاه آزاد و غیرانتفاعی به منظور تکمیل ظرفیت آنها امسال انجام گرفته اما از سال آینده این امکان وجود نخواهد داشت.

وی با بیان اینکه حذف رشته محل‌های دانشگاه آزاد برای برقرای کیفیت آموزش است، اظهار کرد: روند کیفیت آموزش پیشرفت داشته و با ادامه مذاکرات وضعیت بهتر می‌شود؛ امسال ظرفیت و تعداد رشته محل‌ها کاهش یافته و وضعیت مقداری تعدیل شده است؛ تعدادی از رشته محل‌ها که کیفیت و شرایط لازم را نداشتند نه تنها از دانشگاه آزاد بلکه از مراکز غیرانتفاعی نیز حذف شده‌اند هم‌چنین تعدادی از مراکز غیرانتفاعی منحل شده‌اند.

معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری ادامه داد: وجود هیئت علمی مناسب و کافی، فضا و امکانات متناسب با رشته محل در دانشگاه از جمله شرایط لازم برای رشته‌محل‌ها در دانشگاه‌ها است؛ مرکز نظارت وزارت علوم دانشگاه‌ها را از نظر داشتن این شرایط بررسی می‌کند و به وزارتخانه گزارش می‌دهد.

شریعتی با بیان اینکه دانشگاه آزاد شرایط وزارت علوم را برای ایجاد کیفیت آموزشی پذیرفته است، ادامه داد: اگرچه دانشگاه آزاد همراهی نسبتا خوبی با وزرات علوم برای برقراری کیفیت آموزشی دارد اما باید به دنبال راه‌کارهایی برای برطرف کردن مشکلات اقتصادی خود از منابعی بجز شهریه دانشجویان باشد؛ اگر دانشگاه آزاد راهکارهای مناسب برای رفع مشکلات اقتصادی خود را بیابد رشد بی‌رویه رشته محل‌ها نیز کنترل می‌شود.

معاون آموزشی وزارت علوم تحقیقات و فناوری در پایان در توصیه‌ای به دانشجویان افزود: متقاضیان باید به بیانیه‎ها و اطلاعیه‌های وزارت علوم در زمان انتخاب رشته توجه کنند چرا که این بیانیه‌ها ملاک عمل است.

منبع: خانه ملت

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: