نایب رئیس انجمن برنج:

دولت برای حمایت از تولیدکنندگان به‌تازگی اقدام به خرید توافقی برنج کرده درحالی‌که باید در شهریورماه ورود می‌کرد

علی اکبریان افزود: امسال نیز همانند سالهای گذشته بخش عمده برنج مورد نیاز کشور در داخل تولید شده است و کمبودی در این زمینه نداریم.

به گزارش عیارآنلاین، نایب رئیس انجمن برنج ایران رکود بازار برنج داخلی را ناشی از کاهش تقاضا دانست و گفت: دولت در خرید توافقی برنج از کشاورزان ورود کرده است که این فرایند تا ۱۵ بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

علی اکبریان افزود: امسال نیز همانند سالهای گذشته بخش عمده برنج مورد نیاز کشور در داخل تولید شده است و کمبودی در این زمینه نداریم.

به گفته وی، طبق آمار وزارت جهادکشاورزی برنج مصرفی مورد نیاز کشور سالانه نزدیک سه میلیون تن است که حدود ۲٫۲ میلیون تن آن در داخل کشور تولید می شود که به انضمام برنج «رتون» این میزان به ۲ میلیون و ۳۵۰ هزارتن می رسد.

وی اظهار داشت: بخشی از برنج مورد نیاز کشور از محل واردات تامین می شود که این رقم سالانه حدود ۸۰۰ هزارتن است.

وی تصریح کرد: دولت برای حمایت از تولیدکنندگان برنج داخلی به تازگی اقدام به خرید توافقی برنج در استان های شمالی کشور کرده که اقدام خوبی است و این کار تا ۱۵ بهمن ماه ادامه خواهد داشت.

اکبریان اضافه کرد: این درحالیست که دولت باید برای حمایت از برنج کاران داخلی، باید در شهریورماه برای خرید تضمینی یا توافقی برنج ورود پیدا می کرد و دیر وارد عمل شده است تا کشاورز بتواند برنج خود را به فروش برساند زیرا اکنون بخش عمده برنج کشاورزان در واحدهای شالیکوبی و کارخانجات قرار دارد.

وی گفت: در فرآیند خرید توافقی دولت، اکنون هرکیلوگرم برنج ندا با قیمت ۴۸ هزار و ۵۰۰ ریال، برنج شیرودی ۵۴ هزار و ۵۰۰ ریال، برنج فجر ۷۱ هزار ریال و برنج طارم و هاشمی درجه یک محلی گیلان ۹۱ هزارریال خریداری می شود.

نایب رئیس انجمن برنج ایران، کارخانه داران و شالیکوبی ها را عضو زنجیره تولید و عرضه برنج دانست و اظهارداشت: انتظار می رود دولت برای تامین ذخایر استراتژیک خود بخشی از خرید خود را کارخانه ها و شالیکوبی ها داشته باشد زیرا زمانی که دولت برنج وارد می کند، مستقیم از کشاورزان خریداری نمی کند بلکه گاهی از کارخانه داران خارجی نیز برنج می خرد.

وی اطلاع رسانی برای خرید توافقی برنج را نامناسب دانست و اضافه کرد: هنوز برخی از کشاورزان از خرید توافقی دولت با خبر نیستند و این درحالیست که ساز و کار این روش نیز تغییر پیدا کرده و باید کشاورزان برای فروش برنج خود به دولت نامه ای از اداره کل جهاد کشاورزی و شورای محل ارایه دهند.

این مقام صنفی از کاهش قیمت برنج داخلی در استان های شمالی کشور خبر داد و گفت: از ابتدای فصل برداشت برنج تازه تاکنون قیمت هرکیلوگرم برنج درجه یک طارم بوجاری صفر (بدون شکسته) درب کارخانه ها و شالیکوبی ها ۱۰۵ هزارریال است.

وی رکود بازار برنج داخلی را ناشی از کاهش تقاضا عنوان کرد و افزود: به دلیل افزایش قیمت برنج داخلی و پایین آمدن قدرت خرید مردم در سالهای اخیر، بخشی از برنج در انبارها باقی مانده بود که عرضه آن باعث کاهش قیمت برنج تازه نیز شده است.

اکبریان گفت: اما اختلاف قیمت برنج داخلی در تهران با استان های شمالی کشور نشان می دهد که قیمت برنج در تهران دارای حباب قیمتی است به شکلی که وقتی قیمت برنج در شمال کشور متعادل است، در تهران با قیمت های بیش از ۱۳۰ تا ۱۷۰ هزارریال نیز به فروش می رسد.

نایب رئیس انجمن برنج ایران درباره افزایش قیمت برنج وارداتی و تاثیر آن بر بازار برنج داخلی افزود: اکنون قیمت برنج وارداتی بیش از قیمت برنج پرمحصول ایرانی است اما کماکان بخشی از مردم توان خرید برنج ایرانی با کیفیت را ندارند و برنج وارداتی مصرف می کنند.

نایب رئیس انجمن برنج ایران بالارفتن نرخ برنج وارداتی را ناشی از عرضه نشدن این محصول در بازار عنوان کرد و گفت: افزایش قیمت دلار مربوط به ۱٫۵ ماه اخیر بوده و هنوز برنج ثبت سفارش شده ناشی از افزایش قیمت دلار به کشور وارد نشده است.

وی بر این باور است که آنچه که اکنون در بازار به عنوان برنج وارداتی عرضه می شود، مربوط به ثبت سفارش های گذشته بوده که افزایش نرخ پیدا کرده است.

به گفته وی، اکنون قیمت هرکیلوگرم برنج وارداتی بین ۷۰ تا ۷۵ هزارریال به فروش می رسد.

اکبریان براین باور است که افزایش نرخ برنج وارداتی می تواند موجب گرایش بیشتر ایرانیان به سمت برنج داخلی با حتی برنج پرمحصول ایرانی شود.

اکنون قیمت هرکیلوگرم برنج ایرانی پرمحصول بالای ۶۰ هزار ریال و برنج مرغوب براساس اخبار غیر رسمی بیش از ۱۱۰ تا ۱۷۰ هزارریال و برنج خارجی بیش از ۷۰ هزارریال به فروش می رسد.

براساس آخرین آمار بانک مرکزی در هفته سوم دی ماه در سطح شهر تهران قیمت هرکیلوگرم برنج داخلی درجه یک ۱۲۷ هزارریال و برنج درجه دو ۹۶ هزارریال است.

بر اساس آمار گمرک جمهوری اسلامی ایران از آغاز امسال تاکنون یک میلیون و ۴۰ هزارتن برنج وارد کشور شده است؛ اکنون بنا بر تصمیم وزارت جهادکشاورزی، واردات برنج به کشور ممنوع است و گمرک تنها محموله هایی که تا قبل از سوم آذرماه امسال ثبت سفارش شده باشند، ترخیص می کند.

منبع: نود اقتصادی

چهره‌ها:

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: