معاون وزارت تعاون:

اشتغال روستایی و شهری نباید تفکیک شود و اولویت باید ابتدا بازار داخلی، سپس منطقه‌ای و جهانی باشد

معاون توسعه کارآفرینی، کار و رفاه اجتماعی: اشتغال روستایی و شهری نباید تفکیک شود و به طرح‌هایی اولویت دهیم که ابتدا بازار داخلی، سپس منطقه‌ای و جهانی داشته باشد.

به گزارش عیارآنلاین، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد: اشتغال روستایی و شهری نباید تفکیک شود و به طرح‌هایی اولویت دهیم که ابتدا بازار داخلی، سپس منطقه‌ای و جهانی داشته باشد.

 عیسی منصوری روز چهارشنبه در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی که در استانداری قزوین برگزار شد در خصوص اشتغال روستایی و شهری اظهار کرد:۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات بانکی در اشتغال فراگیر در نظر گرفته شده است. وی افزود: در تسهیلات اشتغال فراگیر بین دو تا ۸ درصد یارانه پرداخت می‌شود تا این کمک‌های مالی مقرون به صرفه باشد. منصوری بیان کرد: در بخش اشتغال روستایی یارانه بین ۴ تا ۱۰ درصد است که تاکنون ۲۵ درصد اعتبارات ابلاغ شده است.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: بیش از ۴۹ هزار نفر به سامانه اشتغال مراجعه کردند اما کمتر از ۱۰ درصد ان‌ها طرح ارائه کردند. وی یاداور شد: باید دانست که فقط  وام نمی‌تواند شغل ایجاد کند بلکه باید نهادسازی شود و برای فروش و بازاریابی محصول برنامه داشته باشیم.

 

*** اشتغال روستایی و شهری 

 

منصوری گفت: سیاست‌های صنعتی با یک نگاه خنثی و منفعلانه است و برخی اعتقاد دارند که دولت نباید در کارها دخالت کند و همه امور را به بخش خصوصی واگذار کند و فقط سیاست‌گذاری و نظارت داشته باشد. وی بیان کرد: دولت باید تشخیص دهد مثلا در قزوین که قطب صنعت است باید طرح‌هایی با اولویت صنعت مورد توجه باشد و برای نمونه ۱۶ رشته در اشتغال فراگیر قزوین زیاد است. منصوری افزود: باید گروه‌های هدف از منابع درست استفاده کنند و در این راستا داشتن یک نظام گردش اطلاعات و نظارت کنترل انلاین ضروری است.

وی عنوان کرد: مداخله توسعه‌ای برای ایجاد اشتغال از نگاه ما مهم‌تر از خود وام است و لازم است با نهاد‌سازی و بومی‌سازی طرح‌ها به ایجاد اشتغال کمک کنیم. منصوری اظهار کرد: در سال‌های گذشته بیش از ۵ هزار تن صادرات فرش داشتیم و امروز با مشکلات تحریم این میزان به ۳۰۰ تن رسیده و باید بدانیم فقط دادن تسهیلات به دار قالی نمی‌تواند شغل ایجاد کند بلکه بازاریابی و فروش در اولویت باید باشد.

معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: در اشتغال باید بازار داخلی در اولویت باشد و در شرایطی که ظرفیت مالی صنعت پوشاک ۱۴ میلیارد تومان است از این ظرفیت نتوانسته‌ایم برخوردار شویم. وی افزود: ما فقط یاد گرفته‌ایم وام بدهیم و متقاضی را بدهکار کنیم در حالی که باید نهادسازی و بازاریابی محصول در اولویت باشد.

 معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پایان خاطر نشان کرد: در حوزه مهارتی مشکل داریم و مهارت جامعه با نیازها منطبق نیست و برنامه آموزشی در محیط واقعی کار جدی گرفته نشده است.

منبع: خبرگزاری روستا

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: