سخنگوی کمیسیون انرژی در گفتگو با عیارآنلاین خبر داد:

افتتاح فاز۲ پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا پایان سال ۹۶

پالایشگاه ستاره خلیج فارس ۱۲ سال از آغاز ساخت آن می‌گذرد. طبق گفته مسئولان، مشکلات مالی اصلی‌ترین علتی بوده که روند بهره‌برداری از این پروژه را طولانی کرده است. قره‌خانی در این باره گفت:با دستور رئیس جمهور به آقای زنگنه وزیر نفت و پیگیری کمیسیون انرژی قرار است تامین مالی این پروژه انجام شود و فاز دوم این پالایشگاه تا آخر سال ۹۶ به بهره‌برداری خواهد رسید.

به گزارش عیارآنلاین، پالایشگاه میعانات گازی ستاره خلیج فارس، اولین پالایشگاه میعانات گازی کشور  و بزرگترینِ آن‌ها در دنیا است که حالا پس از گذشت ۱۲ سال از آغاز ساخت، کم کم فصل برداشت آن فرا رسیده است. فاز اول این پروژه در اردیبهشت ماه ۹۶ با حضور رئیس محترم جمهور به بهره برداری رسید و فازهای ۲ و ۳ نیز روند تکمیل برای بهره برداری را طی می کنند. در صورت بهره‌برداری کامل از این پروژه، ایران ضمن خودکفایی در بنزین به یکی از صادرکننده‌های این فرآورده تبدیل خواهد شد. اما عدم تامین منابع مالی مورد نیاز برای ساخت این پروژه، مهم‌ترین دلیلی بوده که بهره‌برداری از آن را با تاخیر مواجه کرده است و حالا همین مشکل تکراری، دوباره گریبان‌گیر سهامداران برای تکمیل مراحل پایانی فازهای ۲ و ۳ شده است.

اخیرا علیرضا صادق‌آبادی معاون وزیر نفت و مدیر عامل شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی از تامین بخشی از منابع مالی مورد نیاز آن از طریق پرداخت وام ۲۶۰ میلیون یورویی توسط صندوق توسعه ملی سخن گفته ‌است. این درحالی است که در گذشته وام پرداختی از سوی این صندوق فرآیند ۲ ساله را طی کرده است و درخواست ۶۵۰ میلیون یورویی سهام‌داران این پالایشگاه در سال ۹۲ تا سال ۹۴ جامه عمل به خود نپوشید. به عبارت دیگر پاس دادن سهامداران این پالایشگاه به سمت صندوق توسعه ملی، بدون حمایت دولت و مجلس برای تسریع در روند اخذ وام از این صندوق، مطمئنا زمان زیادی از پروژه ستاره خلیج فارس خواهد گرفت.

به همین جهت در گفتگویی با اسدالله قره‌خانی سخنگوی کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، ابعاد فرآیند تامین مالی این پروژه و برنامه مجلس برای حمایت از آن را بررسی کردیم.

فاز۲ پالایشگاه ستاره خلیج فارس تا انتهای سال ۹۶ به بهره‌برداری می‌رسد

قره‌خانی درباره بازدید اخیر کمیسیون انرژی از پالایشگاه ستاره خلیج فارس گفت: فاز دوم پالایشگاه ستاره خلیج فارس به همین زودی به بهره‌برداری می‌رسد که در این فاز ۱۲میلیون لیتر در روز بنزین یورو ۵ تولید و تحویل سیستم پخش می‌شود. به همین دلیل اعضای کمیسیون انرژی برای آشنایی بیشتر پیرامون فعالیت‌های پالایشگاه ستاره خلیج فارس، بازدیدی از این پالایشگاه داشتند.

سخنگوی کمیسیون انرژی درباره وضعیت پیشرفت پالایشگاه ستاره خلیح فارس ادامه داد: بهره‌برداری از این پالایشگاه به دلیل عدم اختصاص ردیف بودجه بهواردات بنزین در لایحه بودجه سال ۹۷ اهمیت بالایی دارد. این پالایشگاه خوشبختانه پیشرفت خوبی داشته است. فرآورده‌های فاز اول این پالایشگاه که همین الان در حال  تولید و عرضه است. محصولات آن از کیفیت بالایی برخوردار است و با سولفور ppm 0.5  تا ppm 1، بنزن زیر ۱ درصد، آروماتیک ۳۵ درصد و عدداکتان ۹۳ تولید می‌شود.

این نماینده مجلس شورای اسلامی درباره زمان بهره‌برداری از فاز دوم این پالایشگاه گفت: با دستور رئیس جمهور به آقای زنگنه وزیر نفت و پیگیری کمیسیون انرژی قرار است تامین مالی این پروژه انجام شود. به طوری‌که قرار است فاز دوم این پالایشگاه تا انتهای سال ۹۶ به بهره‌برداری برسد و تولیدات آن تحویل شبکه پخش شود که در این صورت ما به صادرکننده بنزین تبدیل می‌شویم و از اطمینان خاصی در زمینه خودکفایی بنزین نیز بهره‌مند خواهیم شد.

وی درباره مبلغ لازم و محل تامین مالی فازهای این پروژه گفت: قرار است حدود ۲۳۰ میلیون یورو از محل صندوق توسعه ملی به این پروژه پرداخت شود که این مبلغ به پرداخت مطالبات و تسریع در تکمیل پروژه اختصاص پیدا می‌کند.

قره خانی درپایان درباره احتمال طولانی شدن زمان پرداخت وام از سوی صندوق توسعه ملی گفت: اولا این مبلغ نسبت به مبالغ گذشته کم‌تر است و ثانیا چون بیش از ۹۰ درصد فاز ۲ و بیش از ۶۰ درصد فاز ۳ آن پیشرفت فیزیکی داشته، در اولویت اول پرداخت قرار می‌گیرد. چراکه این سرمایه‌گذاری تاکنون انجام شده است و از طرف دیگر تکمیل آن موجب ایجاد ارزش افزوده بسیار خوبی می‌شود که درآمد خوبی را می‌تواند عاید کشور کند. به همین دلیل بعید است با توجه به دستوراتی که داده شده این‌بار اختصاص از صندوق توسعه ملی طولانی شود.

دیدگاه تازه‌ای بنویسید: